Tényleg lehet egy év alatt egy befőttesüvegnyi szemetet termelni? - Tóth Andival új könyvéről beszélgettünk
Tóth Andi évekkel ezelőtt 3 gyereke és a főállása mellett kezdett foglalkozni a háztartásában termelődő hulladék csökkentésével, mert sokkolta a heti szinten megtermelt mennyiség. Ez nem csoda, az Eurostat legfrissebb felmérése szerint Magyarországon egy állampolgár átlagosan egy év alatt 487 kiló hulladékot termel.
Andi folyamatosan kísérletezett, majd tapasztatairól elkezdett blogolni, facebook csoportokat hozott létre, és mára több ezer embernek segített abban, hogy csökkentse a családja által megtermelt hulladékmennyiséget. Évek alatt megszerzett tudását könyv formájában is összefoglalta, aminek nemrég jelent meg bővített kiadása Dobd ki a szemetest címmel.
- Dobd ki a szemetest! - egy felszólítás és egyben könyved címe. Miért dobjuk ki a szemetesünket?
- A szemetes, azaz a szeméttárolónk kidobása arra utal, hogy nincs szükségünk rá, mivel ha megfogadjuk a könyv tanácsait, gyakorlatilag alig termelünk majd szemetet. A könyv ehhez egy rövid elméleti bevezető után konkrét gyakorlati tippeket ad. Három nehézségi szinten és hat háztartási területen (szemléletmód, konyha, bevásárlás, takarítás, fürdőszoba, kert) nyújt alternatív megoldási javaslatokat, melyek a saját tapasztalataimon alapulnak.
- Miért érdemes áttérni a zero waste-re? Számít valamit?
- Minden lépés számít. Mindenkinek az apró változtatása, ami a környezetünk terhelését enyhíti, számít. Más oldalról pedig, ha önző módon gondolkodunk, akkor a zero waste életmód révén egészségesebbek lehetünk, könnyebben hozunk döntéseket a mindennapokban, egyszerűsödik az életünk, több időnk marad egymásra, és több pénzünk marad a pénztárcánkban. Összességében boldogabbá válhatunk. Ha másért nem, akkor a tudat miatt, hogy mi is hozzájárulhatunk általa egy szebb és élhetőbb jövő elérésében.
- Manapság a zero waste témája trendi lett. Ez jó dolog?
- Persze, a divat bizonyos értelemben jó, hiszen sok olyan embert is magával tud ragadni, akik korábban egyáltalán nem foglalkoztak a környezetvédelem semmilyen vetületével. A divat által valószínűleg még több emberhez eljut az információ, egyre többen fognak odafigyelni a vásárlásaik során, és egyre felelősségteljesebb döntéseket hoznak. Azonban a divat veszélyes is lehet ebben az esetben, hiszen nem célunk a fogyasztás növelése, nem célunk, hogy a zero waste életmódra egy új szakma/iparág/reklámkörnyezet/termékkör épüljön, és a piaci szereplők kihasználva a divatirányzat erejét, a környezettudatosság égisze alatt még több "zöld" terméket toljanak rá az emberekre. Ez a problémát csak elodázza egy rövid időre.
- Reális cél, hogy egy évben mindössze egy befőttesüvegnyi szemetet termeljen valaki?
- Ezt nem merném ilyen kategorikusan kijelenteni. A hulladéktermelésünk nagyon erősen függ attól, hogy hol élünk, milyen körülmények között, milyen lehetőségeink vannak, mennyire vagyunk erősek, mennyi mindenről vagyunk képesek lemondani. És a szemét mennyisége attól is függ, mit nevezünk szemétnek. A kommunális szemetet? Vagy a szelektívet is? Beleszámít az üveghulladékunk? Vagy az elektronikai hulladékunk? Ha ezekre a kérdésekre válaszolunk, akkor kiderül, hogy mennyire reális a befőttesüvegnyi szemét.
- Három gyermeked van. Őket hulladékmentesen neveled?
- Természetesen. Ez az életmód egy családon belül mindenkire hat. Családban nem lehet úgy élni, hogy valaki csinálja, más pedig nem. Természetesen vannak olyan dolgok, amit nem mindannyian vettek át, de én minden pillanatban arra törekszem, hogy erőszak nélkül rávezessem a gyerekeket a helyes útra, és arra, hogy képesek legyenek felelősségteljesen dönteni - a saját jövőjük érdekében.

- Miben különbözik a mostani az első kiadástól?
- A második kiadás újdonsága egy átfogó fejezet a sikeres közösségi együttműködések indításának gyakorlatáról: társadalmi szerepvállalás – lépésről lépésre. A fejezet vendégszerzői: Takács-Sánta András, az ELTE docense, a Humánökológia mesterszak igazgatója, a Kisközösségi Program elnevezésű kutatási és akcióprogram ötletgazdája és szakmai vezetője, valamint Rémán Izabella, a Gyermekkor Ökológiája munkatársa. Az új fejezet elsősorban azoknak nyújt segítséget, akik már eljutottak a hulladékminimalizálás olyan fokára, hogy már környezetünknek is szívesen megmutatatnák ennek az életmódnak az előnyeit. Ehhez pedig a legjobb módszer a közösség építése, a társadalmi szerepvállalás.
- Ezt miért tartod fontosnak?
- Tisztában vagyok vele, hogy a hulladékcsökkentés csak egy pici szelete a környezetvédelemnek. A zero waste életmód megoldást nyújthat a globális hulladékproblémára, de nem elegendő a globális klímakrízis megoldásához. Ehhez tovább kell lépni, és egyre több emberrel megismertetni a megoldási lehetőségeket. Ebben a plusz lépésben nyújthat segítséget a könyv új fejezete.
- Majdnem elfelejtettem, a könyv megvásárlása zero waste?
- Igen is és nem is. A könyv papírja újrahasznosított (hiába drágább az alapanyag, ehhez ragaszkodtunk), a rendeléseknél előnyt élveznek a közös rendelések és a személyes átvétel, a könyv példányszámában is a hulladékminimalizálásra törekedtünk. Azaz nem véletlen, hogy minden újranyomásnál maximum 1500 db-t nyomattunk, így kisebb eséllyel marad megvásárolatlan, szemétbe kerülő példány. Akinek van lehetősége az viszont választhatja az e-könyvet is. Sőt a bővített kiadás új fejezete önálló e-könyvként is megvásárolható a kiadónál. Ezt azoknak ajánljuk elsősorban, akik az első kiadást megvásárolták már korábban. Az e-könyv akkor környezetbarát megoldás, ha a használt eszközt a lehető legtovább használjuk. Hiszen ha fél év alatt kidobjuk, akkor elektronikus hulladékká válik. Ezt érdemes elkerülni.
- Azoknak, akik most vágnának bele, mit javasolsz, hogyan kezdjenej neki?
- Borítsák ki a szemetest és vegyék meg a könyvet ;)
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!