Akváriumépítés lépésről lépésre – Harmadik rész
Ha te is azok közé tartozol, akik szeretik a természetet becsempészni otthonukba, vágj bele velünk egy új kalandba! Háromrészes cikksorozatunkban megmutatjuk, hogyan tudsz könnyedén akváriumot létesíteni akkor is, ha nem vagy profi akvarista. Az első részben megismerkedtünk az egyes halfajtákkal és igényeikkel, foglalkoztunk az akvárium méretének és helyének helyes megválasztásával, és szóltunk a növényekről és a berendezésről is. A második részben a technikai eszközökről írunk; az akvárium megvilágításáról, a víz szűréséről és a fűtéséről, végül részletesen bemutatjuk, milyen édesvízi halakat érdemes telepítened és hogyan. Ha ezen kívül szeretnél még Otthoni tippekről olvasni, látogass el a Provident blogjára!
Amikor minden összeállt, végighaladtál az akvárium berendezésén, növények beültetésén, a szűrés és világítás beállításán, és feltöltötted vízzel az akváriumot, akkor NE vedd még meg a halakat! Várj legalább 1-2 hetet, amíg az akvárium „beáll”, azaz beindulnak a természetes biológiai folyamatok a vízben. Ezalatt az idő alatt már teljes üzemben menjen a világítás és szűrés, hogy lásd, elkezdődik-e valamilyen algásodási folyamat. Az első algák úgyis az üvegen fognak megjelenni, tehát hamar észreveheted az első telepeket. Lehet kapni olyan algatisztító eszközt, amely két részből áll: egy műanyag sörtével borított fémből készült belső részből és egy filccel borított mágnesből álló külső részből. A mágnes mozgatásával kívülről tudod megtisztítani az üvegfelületeket az algától, anélkül, hogy belenyúlnál az akváriumba.

Milyen halakat vegyél?
Mint már az első részben olvashattad, az elején kellett eldöntened, milyen fajtákat szeretnél, és ennek megfelelően rendezted be az akváriumot. Már csak az a kérdés maradt, hogy választásod szerint az afrikai sügerek, dél-amerikai pontylazacok vagy ázsiai labirintkopoltyús halfajtán belül melyek legyenek konkrétan. A három fő csoportba tartozó halakat ne keverd egymással, mert nem lesz jó vége! Van persze kivétel, pl. a gurámik jól kijönnek a ponytlazacokkal, de az afrikai sügereket nem szabad más halakkal együtt tartani.
1-2 hét elteltével beengedheted a tartályba az első próbahalakat, pl. a páncélos harcsákat. Az ő dolguk lesz az akvárium alsó régióinak tisztán tartása. Miközben a fenéken turkálnak, kicsit felkavarják az üledéket, amely a szűrő felé vándorol és idővel kiszűrődik. Ez a halfajta is több altípussal rendelkezik, nem agresszív (kivéve a hátonúszó harcsa), ezért bármelyik halfajtával remekül megfér. Ha harcsáid 1-2 nap elteltével is vígan lubickolnak, akkor hozzáláthatsz a kiválasztott halak betelepítéséhez.
Mennyi halat tehetünk az akváriumba?
Ez elsősorban attól függ, hogy hány literes a tartály. Nincs általános szabály, ezért érdemes apránként haladni. Egy 100 literes medencébe egészen biztosan befér 2 páncélos harcsa, 2 algaevő hal, 8-10 neonhal, 3-5 guppi. Egy 200 literes akváriumba már nagyobb méretű halak is mehetnek, pl. kalászhalak (ezek békések).
Néhány hét alatt látni fogod, hogy mennyire működik az akvárium. Ha jobban beindul az algásodás, akkor nem növeld a halak számát. Ha látszólag semmi nem változott, akkor néhány hal még be fog férni, de ne legyen zsúfoltság.

Afrikai sügerek
Rendkívül színes, robusztus felépítésű halak és nem éppen a legbékésebbek. Az afrikai Malawi- és Tanganyika-tóból származnak. Színeik a tengeri halakéval is vetekednek, ezért egy laikus szemlélőt akár meg is téveszthetnek, mivel azt hiheti, hogy tengeri akváriumod van. Sok fajtája van, egészen különleges színekkel és mintákkal. A sügerek közt sok olyan fajta van, amelyik felneveli az ivadékot, vész esetén akár a szájába bekapkodva és így cipelve őket (pl. a bölcsőszájú hal). Van olyan faj, amelyik csigák üres házában lakik, ott alkot telepeket (csigasügér). Mindegyik érdekes látvány. Többnyire növényevők, de elfogadják az élőeleséget is.
Aki alapból tengeri akváriumot szeretett volna, de szeretne kevesebb pénzből nagyjából hasonló látványt elérni, annak az afrikai sügerek tartása lesz a megoldás. A sügereket nem érdemes más halakkal tartani, de nagyobb testű kalászhalakkal és a fenéken kotorászó harcsákkal például jól megférnek. Sokan nem tudják, de a vitorláshal is a sügerekhez tartozik, bár talán a békésebb fajtából.
Dél-amerikai halak
Legismertebb képviselője a guppi, melyet minden kezdő akvarista kipróbál. De rajtuk kívül több tucat egyéb színes fajt találhatsz. A pontylazacok nem agresszívek, nem harcolnak egymással. Szeretnek tömegben lenni és együtt úszkálni. Többnyire mindenevők, és pl. a guppik, xifók elevenszülők. Ivadékaikat nem nevelik fel, a természetre bízzák utódaikat.

Ázsiai labirintkopoltyús halak
Magyarországon ebből a típusból háromféle kapható: betta (sziámi harcoshal), paradicsomhal és a gurámik családja (ebben több alfaj található). Közös tulajdonságuk, hogy nemcsak kopoltyúval lélegeznek, hanem légköri levegővel is rásegítenek, persze ettől még nem kétéltűek, tehát szárazföldön elpusztulnának. Azért van erre szükségük, mert Ázsia mocsaraiban élnek, ahol kevesebb a vízben az oldott oxigén. Mindannyian úgy szaporodnak, hogy a víz tetején a növények között habfészket építenek, a nőstény által elhullajtott ikrákat megtermékenyítik, majd egyesével beleköpdösik a fészekbe. Ezután a nősténynek nincs maradása a közelben, mert az ivadékot a hím neveli fel, és elüldöz minden más élőlényt a fészek közeléből (beleértve minden más fajta halat). Érdemes a nőstényt az ívás után eltávolítanod, mert nem biztos, hogy túl fogja élni a következő napokat. Mindhárom fajta hím egyedei védik és felnevelik az ivadékot, amíg azok már önállóan is képesek lesznek életben maradni. Elfogadják a száraz és élőeleséget is.
A betta, azaz sziámi harcoshal nevéhez méltón harcolni szokott, de csak a fajtársaival, abból is a többi hímmel. Ha belógatsz egy tükröt, akkor a saját tükörképének is nekimegy. Egy bettás akváriumban általában egy hím szokott lenni, mert nem tűrnek meg másikat. Többnyire kocka alakú (cube) akváriumban tartják, nagyon szép színpompás állatok (több verziójuk is van), de magányosak.
A paradicsomhal kevésbé színpompás, de hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a betta, bár annál egy kicsivel szelídebb fajta. A nőstényt viszont ő is elüldözi, ha nem is veri agyon.
A gurámik családjában több alfaj is található, legszebb közülük a törpe gurámi. Ezek a halak együtt tarthatók dél-amerikai halakkal is (pl. neonhal vagy bármilyen lazac, ami nem az akvárium felső rétegeiben úszkál).
A gurámi a fészeképítés mestere, növénydarabokat csipeget le és azokat is beépíti a habfészekbe, amely akár 1-2 cm-re is kiemelkedik a vízből. A nősténnyel viszont ő sem bánik kesztyűs kézzel, tehát célszerű ívás után kiemelned a nőstény halat.
Most, hogy végigvezettünk az akváriumépítés lépésein, már te is bátran hozzákezdhetsz otthonodban. S hogy mit adhat neked mindez? Az alkotás örömét, egy új hozzáértést, sikerélményt - és sok-sok szépséget. A víz látványa megnyugtathat, a halak csendes barátaiddá válhatnak, esténként gyönyörködhetsz a kivilágított akvárium pompájában, és jó érzéssel tölthet el, hogy gondját viseled néhány apró élőlénynek, amelyek emlékeztetnek az élet egyszerű, harmonikus szépségére.
További Otthoni Tippekért látogass el a Provident blogjára!
Címkép: Pixabay