4 tipp, hogyan tegyél rendet a holmijaid között
A január sokak számára az újévi fogadalmakkal indul – amiket aztán vagy sikerül betartani, vagy nem. Itt az ideje annak, hogy sikeresen lezárd az óévet és a több éve halogatott feladatokat végre kipipálhasd! Mondjuk kezdd a lomtalanítással, amihez adunk pár ötletet! Ha ezen kívül szeretnél még Otthoni tippekről olvasni, látogass el a Provident blogjára!
1. lépés: szelektálás
Érdemes egy egyszeri, nagy idő- és energiaráfordítást igénylő rendrakó maratonnal kezdeni. Kategóriák szerint haladva, minden egyes tárgyadat a kezedbe véve hozz döntést arról, milyen jövőt szánsz neki.
Ha úgy érzed, az adott holmi örömmel tölt el, hasznosnak, szükségesnek tartod, vagyis pozitív értelemben tesz hozzá életedhez dönts a megtartása mellett. Ha azonban úgy találod, hogy már nem szolgál téged, akkor válj meg tőle. Persze amennyiben használható állapotban van, gondoskodj róla, hogy a lehető legjobb helyre kerüljön (pl. ajándékozás, adományozás útján).
A fenntartható rend kulcsa, hogy kizárólag az általad szükségesnek gondolt mennyiségű és minőségű tárggyal vedd körbe magad, és minden egyes dolognak meglegyen a helye.

2. lépés: kategorizálás
Ne helyiségek szerint, hanem kategóriánként tegyél rendet az otthonodban, és kövesd az alábbi sorrendet: ruhák, könyvek, papírok, apróságok, és végül az érzelmi értékkel bíró tárgyak, pl. fotók, naplók, gyűjtemények.
Az adott kategóriába tartozó összes tárgyat (pl. minden ruhánkat, vagy ha a mennyiségük miatt nem végeznénk a selejtezésre kijelölt néhány óra alatt, akkor az összes rövid és hosszú ujjú felsőnket, kabátunkat stb.) gyűjtsük egy helyre, és így álljunk neki a szelektálásnak. Ne kezdjünk addig új kategóriába, amíg nem végeztünk!

3. lépés: rendszerezés
A tárolással kapcsolatos döntéseket előzze meg a selejtezés. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy hónapokig kaotikus állapotok között kell élned. Az egyes kategóriák befejeztével gondoskodj az odatartozó holmik tárolásáról, azonban előfordulhat, hogy a folyamat végére érve máshol kapnak majd helyet.
Kezeld tehát rugalmasan ezt a kérdést, és ne kezdj el idő előtt beszerezni különböző dekoratív, hasznosnak tűnő tárolóeszközöket. Nem tudhatod ugyanis előre, hogy mennyi és milyen nagyságú tárgyakat tartasz meg végül, így előfordulhat, hogy újabb haszontalan lomok kerülnek be otthonodba.

4. lépés: praktikus tárolás
Alapvető szabály, hogy a tárgyakat függőlegesen, élükre állítva tárold. Helykihasználás és praktikum szempontjából a legideálisabb, ha ruháid nagy részét is fiókokba rendezve, hajtogatva és állítva tartod, akár színek és kategóriák szerint rendszerezve.
Amennyiben nincs elég fiókod, akkor polcaidat is „fiókosíthatod” úgy, hogy megfelelő méretű és elosztású rendszereződobozokba hajtogatod be a ruhákat. A polcos tárolás nem ideális, ezért ha még tervezés előtt állsz, érdemes a fiókos tárolókat előnyben részesíteni.
További Otthoni Tippekért látogass el a Provident blogjára.