Kezdődik az Ópusztaszeri Emlékpark téli szezonja
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark új, időszaki „Puszták aranya” című kiállítása a nagyszentmiklósi kincseket mutatja be. A Látogatóközpontban található vetítőteremben Magyarország történelmét egy több nyelven elérhető rövidfilm bemutatásával is megismerheted, a csúcstechnikával készült 3D-s alkotás történelmük meghatározó eseményeit mutatja be a honfoglalástól napjainkig.
A kiállításokon idegen nyelvű szakvezetéseket is igénybe vehetsz. A Rotunda épületében, a téli szezonban a Feszty-körkép mellett több kiállítás is megtekinthető. A részletes programokról alább olvashatsz!
Kiállítások a Rotunda épületében
Honfoglaló magyarok – Fikció és valóság
A kiállítás főleg régészeti anyagokra épülve szemlélteti honfoglaló eleink életét, szokásait. Érzékelteti a változást, amely a letelepedéssel végbement őseink életében. A mesterségek bemutatásán keresztül megismerheted azokat a tárgyakat, amelyeket használtak mindennapjaik során, betekinthetsz a lakóhelyül szolgáló jurtába, láthatod őseink hadi eszközeit, tanulmányozhatod harcászatukat. A kiállítás igyekszik átfogó képet adni a Kárpát-medencébe érkező magyarságról, amely témát szolgáltatott Feszty Árpád számára híres körképéhez.

Feszty-körkép
Feszty Árpád és festőtársai monumentális alkotása, A magyarok bejövetele c. panorámafestmény a millenniumi ünnepségek egyik legnagyobb attrakciója volt. A 120 méter hosszú és 15 méter magas festmény a körképműfaj sajátos eszközeivel szemlélteti a magyarok Kárpát-medencei bejövetelét. A több mint kétezer alak, a gyönyörű tájképek, a mozgalmas jelenetek, a vászonnal összehangolt terepasztal és a különleges hangeffektusok olyan érzetet keltenek a látogatókban, mintha maguk is az események részesei lennének.

Szer monostora és települése
Az Emlékpark területe már a honfoglalás korától kezdve lakott terület volt, amelynek jelentősége a középkorban tovább nőtt, köszönhetően az itteni templom és a hozzá tartozó monostor virágzásának. A kiállításban a templom és monostor fejlődéstörténetét ismerheted meg, a feltárások során előkerült tárgyi anyagokra támaszkodva jelenítődnek meg a monostor lakóinak mindennapjai. Mindezen lehetőségek mellett a szerzetesek épületei köré szerveződött mezőváros életébe is bepillantást nyerhetsz.

Promenád 1896 - Kisváros, Nagyváros
A kiállítás a Feszty-körkép keletkezésének idejébe, a 19. század végére repít vissza, arra az időszakra, amikor a kapitalizálódó magyar gazdaság rohamos fejlődésnek indult. A kis- és nagyvárosi sétálóutca ennek a kornak a hangulatát idézi meg, bemutatva a társadalmi hovatartozást tükröző viseleteket, használati tárgyakat, magatartási formákat.

Csengelei kunok ura és népe
A mongol csapatok elől menekülő kun népek IV. Béla királyunk uralkodása alatt kértek bebocsátást Magyarországra, majd letelepedésük után beolvadtak a magyarságba. A Csengelén feltárt kun vezetői sír különleges jelentőséggel bír a magyar régészet számára: ez volt az első olyan ásatás, amikor szakembereknek adódott lehetőségük egy kun vezető sírját feltárni, így minden megfigyelést elvégezhettek, dokumentálhattak. A kiállítás a feltárt sír anyagát mutatja be, amely során megtekinthetők a kun előkelő fegyverei, felszerelési tárgyai.

Őseink arcai
A kiállításon megismerheted a plasztikus arcrekonstrukció módszereit, honfoglalás-, illetve Árpád-kori arcokkal nézhetsz szembe. A paleopatológia segítségével azt is megtudhatod, milyen betegségekkel küzdöttek eleink, megfigyelheted a traumatikus elváltozásokat a koponyákon, csontokon. Honfoglaló őseink koponyalékeléseket is végeztek, amelyek során valószínűleg a bejutott csonttörmelékeket próbálták meg eltávolítani, de szimbolikus jelleggel is végeztek hasonló beavatkozásokat.

„Vár állott, most kőhalom…” - Várak és csaták a középkori Magyarországon
A kiállítás a magyar hadtörténelem fontos eseményeiből válogatva mutatja be legfontosabb, legnagyobb jelentőséggel bíró csatáinkat: megismerheted a honfoglalást lezáró pozsonyi csatát, a nándorfehérvári csata kapcsán megtudhatod miért is szól a harang délben, de szemtanúja lehetsz a magyar seregek mohácsi csatában való hősies küzdelmének is. A tárlat másik felében jelentősebb váraink történelmét, építéstörténetét ismerheted meg.

Ilyet nem látott a Kárpát…” – Így készült a Feszty-körkép
A kiállítás betekintést enged a Feszty-körkép történetének kulisszái mögé; az előkészületektől a festmény pusztulásán át, az újjáéledésig. Találkozhatsz a Tündér tanya közéleti személyiségeivel, és részesévé válhatsz a Feszty-szalon korabeli hangulatának. Megismerkedhetsz a restaurálás körülményeivel, s interaktív módon- a világ panorámáinak széles palettájával.

Multimédiás játszótér
A kiállítások között kínál könnyedebb kikapcsolódási lehetőséget a multimédiás játszótér, ahol játékos formában nyílik lehetőség új ismeretek szerzésére. A fellelhető eszközök segítségével megismerkedhetsz legfontosabb 19. századi felfedezőink tevékenységével, megtudhatod merre házasították ki az Árpád-ház hercegnőit, de készíthetsz magadnak akár nemesítő oklevelet, vagy Árpád-vezér bőrébe bújva a Feszty-körkép részesévé is válhatsz. A multimédiás játszótér minden korosztály számára kikapcsolódási lehetőséget kínál.

Kincsek a földből – Régészet és numizmatika
A numizmatika tudománya a jól datálható éremleletek felhasználásával segít bennünket a múlt eseményeinek rekonstruálásában. A numizmatika szoros kapcsolatban áll a régészettel, amely a leletanyagok felkutatásával nagy szerepet vállal az érmetan eredményeiből. A kiállítás bemutatja a leggyakrabban előkerülő éremleletek típusait, azok jelentőségét, az általuk hordozott információk sokszínűségét. Megismerheted azoknak a népeknek a tevékenységét, akiknek hatása legerőteljesebben megfigyelhető a kora középkori magyar pénzverés kapcsán.

Kiállítás a Látogatóközpontban
Puszták aranya
A „Puszták aranya” című kiállítás három fő tematikai egységből áll: a honfoglaló magyarság régészeti hagyatékát bemutató, az avarság régészeti hagyatékát tárgyaló, valamint a nagyszentmiklósi kincs galvanoplasztikai másolatai és azok párhuzamait (az átokházi sír leleteit) tartalmazó részekből.
A kiállítás átfogó képet nyújt a Kárpát-medencében megtelepedett kora középkori nomád népek öltözékéről, életmódjáról, hitvilágáról, fegyverzetéről és harcmodoráról valamint a hiteles másolatok révén elérhető közelségbe hozza a látogatók számára a kor egész Eurázsiájában páratlan dél-alföldi leletet, a nagyszentmiklósi kincset, melynek ábrázolásai mára szerves részei lettek a magyar közkultúrának.

Cím: H-6767 Ópusztaszer, Szoborkert 68.
November 1-jétől március 31-ig téli nyitva tartás:
Hétfő: zárva
Kedd - Vasárnap: 10:00-16:00
A Feszty-körkép megtekintéséhez az indulásának időpontja:
- első csoport 10:30
- utolsó csoport 15:30
Magyarország történelme 3D-ben (a félórás filmvetítés a Látogatóközpontban, félóránként újraindul a film):
- első vetítés 10:30
- utolsó vetítés 15:30
A téli időszakban a Skanzen épületei, a Csete-jurták, a Gátőrház, az Útkaparóház és az Erdészház zárva tartanak.
A Nomád park meghirdetett szolgáltatásai ezen időszak alatt szünetelnek.
A Feszty-körkép és a Rotunda kiállításai, valamint a Látogatóközpontban látható, Magyarország történelmét bemutató 3D film megtekinthetőek.