Jön a Perseida hullócsillagzápor, hazai távcsöveken keresztül is láthatjuk majd
Jó alkalom nyílik arra augusztus 5-14. között, hogy kémleljük az eget, hiszen érkezik a Perseidák hullócsillagzápor, de a hold növekedése is nyomon követhető. Az Egy Hét a Csillagok Alatt programsorozat jóvoltából több mint 70 helyszínen csillagászkodhatunk országszerte.

Az ország amatőr és hivatásos csillagászai nyár végén galaktikus kalandokat élhetnek át, hiszen szerte az országban ekkor van a legtöbb égi jelenség. Az, hogy egy programsorozat legyen belőle, két szegedi csillagász találta ki. Ordasi András szabadúszó csillagász, tudománykommunikátor szerint a következő 10 napban mind távcsővel, mind anélkül is rengeteg égi élményben lehet részünk.
"A Perseidák teljesen véletlenszerűen jelennek meg az égen, teljesen véletlenszerű időpontban, tehát ennél csak annyi a teendőnk, hogy kifekszünk egy pléddel és igyekszünk minél szélesebb látómezőt befogni a tekintetünkkel. Távcsövön keresztül pedig láthatjuk majd a Holdunk folyamatosan növekvő fázisait, a hullócsillag maximumra pedig telehold állapotban lesz. Az éjszakai programokon már előkerülhetnek a bolygósorakozónak az első bolygói, a Szaturnusz és a Jupiter és természetesen a nyár tele van még szép mélyég-objektumokkal, galaxisokkal, ugye az Androméda-galaxis nagy testvérgalaxisunk, például, a Herkulesben a nagy gömbhalmaz, rengeteg csillag, egy rakáson, szép gömbalakban." – sorolta, miket is láthatunk.

Az idei rendezvényen 57 csapat 77 helyszínen, összesen 140 programot valósít meg. Éjszakai bemutatók lesznek a Bükki Csillagdában, a Pannon Csillagdában, valamint a Svábhegyi Csillagvizsgálóban. Ezek nagy része már betelt, de vannak nappali programok is, amire szintén várják az érdeklődőket.
"A helyszíneken olyan távcsöveket állítunk fel, amelyek nagy átmérőjűek, sok fényt gyűjtenek össze és olyan halvány objektumokat is meg tudunk vele figyelni, amik szabad szemmel nem észrevehetők. Vagy pedig olyan nagyítással tudjuk megfigyelni a Hold krátereit vagy a Jupiter felhősávjait, amit szabad szemmel nem tudunk.” – részletezte az egyik szervező, Rózsahegyi Márton, a Magyar Csillagászati Egyesület tagja.

Pécsett például a planetáriumi előadásokat is tartanak, a Zselici Tájvédelmi Körzet és a Hortobágyi Nemzeti Park csillaghullás-tárlattal is készül, Káptalantótiban meteorit-simogatásra várják még az érdeklődőket, Kiszomboron pedig a kukoricalabirintusban várják kiegészítő programokkal a családokat. A programsorozatra várnak még olyan baráti köröket, vagy amatőr csillagászokat is, akik szívesen szerveznének majd a későbbiekben hasonló észleléseket.
Aki pedig egyikre sem jutna el, beszerezhet egy kisebb binokuláris távcsövet a teljesebb élményért. Ezzel is meg lehet tekinteni a Hold felszínén a krátereket, a Jupiter holdjait is meg lehet találni a segítségével. A szervezők szerint Galilei például egy csupán két centis, lencsés távcsővel figyelte meg az égboltot.