Izgalmas történetek férfi és nő örök viszonyáról
Lazán egymásba indázó jelenetekben mesél Parti Nagy Lajos férfi és nő örök viszonyáról. Az öt, fanyar humorú epizód persze korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek első pillanatra látszik.
Parti Nagy Lajos izgalmas szövege öt teljesen független történetet mesél el: a búcsúzkodó szerelmesek, a rejtélyes rituáléra készülő cinkostársak, a meghasonlott külvárosi házaspár soha nem találkoznak egymással. Sőt, senki mással sem, hiszen az öt rövid jelenet anyaga a magánélet legintimebb szféráiból származik. Hogy mégis mi közük van a figuráknak egymáshoz, önmagukhoz, hogy párhuzamosan élt magányos életeik valahogy összekapcsolódnak-e – erre keresi a választ az előadás.
Az előadásban finom iróniával átitatottan bomlanak ki a kapcsolatok dimenziói, nem példázatszerűen, hanem élesen elkülönülő mini-drámákként. Parti Nagy Lajos és a játékosok által teremtett szituációk élettől duzzadóak és legfőképp humorosak. A két színész Bíró Kriszta és Hevér Gábor átváltozásai, egymásra hangoltságuk, közös lélegzetvételük hozza színre a játékfüzér lényegét: az életérzést, a szétcsúszó érzelmeket, az egymásra utaltság groteszk mozaikjait. Néder Panni rendezése ügyesen fűzi össze a drámai epizódokat.
Az előadás első jelenetében egy pályaudvaron vagyunk, lány és fiú érzelmesen búcsúzkodnak egymástól, a lány síelni indul, ezúttal egyedül. Vadul ölelkeznek, látszólag nagy a szerelem, de késik a vonat tizenöt percet és az indulás idilljét csakhamar szétzúzza a fiú mobiljának csöngése. Valaki bejelentkezik, másodszor is, azon a bizonyos csengőhangon, amit a lány persze jól ismer, hiszen tavaly még az övé volt. A fiú már sietne a randira, de az a fránya vonat csak nem akar indulni. Gyorsan elillan a találkozás intimitása, vad féltékenységi perpatvar bontakozik ki, és mire a lány távozik, már gyűlölettel beszélnek egymással. Lelepleződnek a kegyes hazugságok, a mézédes pillanatokból riadalom lesz, meg idegenség, meg viszolygó utálkozás.
Találkozhattok még egy érett nő és érett férfi kettősével is egy szállodai szobában, akik egy közös öngyilkosságot akarnak elkövetni. A férfi és a nő ezúttal félrelépő, cinkos szeretők, akik csalódtak korábbi párkapcsolataikban, érzelmeikben, a világmindenségben és ismerőseik büntetéseként akarnak végezni magukkal, de ennek a jelenetnek sem az lesz a vége, amire a néző gondolna.
A harmadik jelenetben nem elfásult szeretők kínos héja-násza elevenedik meg, hanem két, magára maradt kültelki testvér kényszerű összezártságának sötét bugyraiba kaphattok bepillantást. A férfi tolókocsiban ül, só-szakértő és fodrász, a húga, Marika, bőven negyven fölött, férjhez szeretne menni. Féltékenykednek, civakodnak, mint egy megfáradt házaspár, de persze nem tudnak elszakadni egymástól, és az elképzelt kérő sem jön, ahogy nem jött tavaly sem és soha. Talán ebben a jelenetben érződik leginkább, hogy milyen széles érzelmi palettán kell mozognia a két színésznek.
Ezután már egy párterápiás jelenet jön, egy viharvert nő és partnere vesznek részt rajta. Problémáikat egy kamerába mesélik el, megszólítva egy pszichológusnőt. A történet itt is egy csavarral zárul, ahogyan a többi jelenet is.
Majd az utolsó jelenetben újra a vonaton utazó síléces lánnyal találkozhatsz, akinek egy modortalan kalauzzal kell "megküzdenie". Finom áttűnések, távoli érintkezések, drámai (meg lírai) életképek összessége teszik teljessé a Parti Nagy-miniatúrákat. Bíró Kriszta és Hevér Gábor szinte végig testhezálló szerepekben tündökölnek. A jellemábrázolásuk ereje és a csillámló humor élteti az előadást.
Március 22., Átrium Film-Színház
Jegyár: 2.600 Ft - 3.000 Ft
A jegyeket online ITT tudjátok megvenni, személyesen pedig az Átriumban (1024 Budapest, Margit krt. 55.).
Bővebb információkat az előadásról az Átrium-Film Színház hivatalos oldalán és Facebook oldalán találhattok.
Ha Te is elmennél, nyomj egy lájkot!