Így néz ki most a Kodály köröndön a palota, amelynek 3 éve tűz pusztította el a tetejét
Borzalmas hírről kellett beszámolnunk 2014 júliusában. A Kodály körönd egyik szép, világörökségi épületének a tetőtere gyulladt ki és állt lángokban. A száraz tetőn sajnos gyorsan terjedt a tűz.
A tűzoltók erőfeszítései ellenére az Andrássy út 83-85. szám alatti palota teljes tetőszerkezete megsemmisült. A tűzoltók annyit tehettek, hogy megakadályozták a lángok átterjedését a szomszédos lakóházakra.
Még ott, a helyszínen elmondta Varga Ferenc tűzoltó dandártábornok, hogy az Andrássy úti tűz valószínűleg összefügg az épületen végzett felújítási munkákkal, Bucsak Gábor rendőrfőkapitány pedig azt mondta, hogy a korábbi vihar megrongálta a tetőt, ezért volt szükség a felújítási munkálatokra.
Az épületben nem csak a tűz tett kárt, hanem az oltáshoz használt víz is. A lakókat kiköltöztették, ideiglenes tetőt kapott. Megnéztük, hogyan fest most az épület, 3 évvel a tűz után.
A ház története
Az Andrássy utat sokan Budapest egyik legszebb utcájának tartják. Ennek egyik oka az lehet, hogy tudatosan létrehozott építészeti alkotásról van szó. A sugárút kiépítéséről a 19. században határoztak, és gondosan megtervezték. A jelenlegi Deák tértől az Oktogonig tartó szakaszán bérpaloták épültek, és itt áll a Magyar Állami Operaház impozáns épülete is. Az Oktogontól a Köröndig tartó szakasz dupla fasoros, szellősebb rész, és a Köröndtől a Hősök teréig húzódik a részben palotákból, részben kertes villákból álló, nyitottabb elrendezésű szakasz.
A Körönd tehát jelzi, hogy innentől változik az utcakép. Ennek megfelelően tervezték az itt látható épületeket is. A négy palota, amely a Köröndöt határolja, az 1880-as évek végén épült, és Petschacher Gusztáv ötlete alapján alakítottak ki díszudvarokat a házakhoz.
Az Andrássy út 83-85. szám alatti palota a Vasutas-ház, amely eredetileg az államvasutak nyugdíjintézetének bérháza volt. Tervezője az a Kauser József volt, aki Hild József, majd Ybl Miklós haláka után végül befejezte a Szent István Bazilikát. A neoreneszánsz épületen külön mesterember végezte a márványmunkát és a kőfaragó munkát. A házat 1883. november elsején adták át.

Az Andrássy út 83–85. egy 1885 és 1890 között készült fényképen. A kép forrása: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.06.057
A 2014-es tűzeset nem az első az épüle történetében, 1929-ben is leégett a tetőszerkezet, és be is omlott. Az 1940-es években végeztek először nagyobb belső átalakításokat a házon, például lakásokat választottak le, és ekkoriban építették be a padlásteret is.
Az államosítás után is a Magyar Államvasutaké maradt az épület, de az 1950-es években a kerületi tanácshoz került. Az 1944-45-ös ostrom alatt megsérült épületen a háborús károkat az 1950-es évek végén javították ki, és 1990-ben is renoválták a romló állagú Vasutas-házat.
A 2014-es tűz előtti állapot
Az Andrássy út felkerült az UNESCO világörökség-listájára, a ház védett részen áll, világörökségi szempontból jelentős épületről van szó. Éppen ezért lett volna fontos a felújítása, ez azonban már régóta csúszik.
Az épület egy része felújításért cserébe egy cég tulajdonába került a 2000-es években - a tetőteret adták el az egyébként erre a projektre alakult cégnek. 2008-ban elkezdték visszabontani a Vasutas-házat, majd a következő évben leálltak a munkákkal. A zárófödém bontása miatt gyakoriak lettek a házban a beázások. A meg nem valósult felújítás, a kusza tulajdoni viszonyok és az áldatlan állapotok miatt a lakók 2012-ben tüntetést szerveztek.
Az épület 2014-ben a Google Street View felvételén:
A Figyelő információi szerint a tetőtér beépítéshez a padlástérben található tűzgátló falakat elbontották, és ez volt az egyik oka annak, hogy a teljes tetőszerkezet leégett.
A harmadik dolog az volt, hogy a társasház egy tökéletesen hozzá nem értő vállalkozót bízott meg a tető javításával. 2014 nyarán is nagy viharok voltak, a tető több helyen leázott. A lemezfedést a vállalkozó bitumenes lemezzel gondolta javítani, ami már önmagában is szakmai hiba. A bitumenes lemezt gázégővel melegítette rá a lemezre, de előtte nem győződött meg arról, hogy mi van a lemez másik oldalán. Ez volt a negyedik hiba. Az évszázados, csontszáraz faszerkezet természetesen pillanatok alatt lángot fogott.
A munkát végző két férfi tűzvédelmi oktatásban nem részesült, és – noha az építési területen tüzet gyújtottak – semmiféle alkalmas tűzoltó-felszerelést nem vittek magukkal. Ez volt az ötödik hiba. A nyári melegben felforrósodott, huzatos, egybenyitott padlástérben a tűz pillanatok alatt szétterjedt, a tetőszerkezet és a harmadik emelet a lángok martaléka lett."
VIDEÓ: A 2017. július 15-i tűz:
Hogyan fest most az épület?
A tűz oltása kárt tett az alsóbb szintekben is, sokminden szétázott. A lakók kaptak egy kis időt, hogy amit lehet, elvihessenek, és kidobhassák, ami tönkrement.
Az épület katasztrofális állapotba került. 2014 novemberében kapott ideiglenes tetőt, hogy valamelyest védjék az időjárás viszontagságaitól. Az épület tetőszerkezete és legfelső szinte ma is romos, és az alsóbb szintek sincsenek jó állapotban.
Az egykori Vasutas-házat életveszélyesnek nyilvánították, a lakások fele használhatatlanná vált, a lakók nagy része elköltözött.







