Idén is káprázatos lesz a Zsolnay Fényfesztivál
A Zsolnay Fényfesztivál az ország első és egyetlen fényfesztiválja, június 27. és 30. között vár Pécs belvárosában.
Nyisd ki a szemed, ha leszáll az éj, sötétedéskor ugyanis hazai és külföldi művészek térspecifikus fényalkotásai ejtenek majd ámulatba a város utcáin sétálgatva, de érdemes lesz benézni a belső kertekbe és vigyázó szemeidet a templomok homlokzataira vetni. Ismerősnek hitt helyek, ódon és modern épületek, zöld parkok és lombok öltöznek milliónyi pixelpontból szőtt alkalmi fénykosztümbe.

A fesztivál fénypontja a nemzetközi élvonalban is jegyzett, háromdimenziós Zsolnay Light Art Fényfestőverseny.
Ennek keretében a Tiszta fény hívószóra készült mozgó, 3D-s fényalkotások keltik életre a Székesegyház monumentális falait. Kínából, Franciaországból, Mexikóból és Spanyolországból is érkeztek pályamunkák, utóbbiból 10 alkotás is versenybe száll a fődíjért. A győztes jutalma, hogy részt vehet a világ legjobbjaiból álló Győztesek Ligáján, az iMapp Bukarest fényfestőversenyen.
A versenyalkotásokon kívül különlegességként még egy látványosság elevenedik meg a Székesegyházon: Bordos László Zsolt világhírű fényművész, az épületvetítést robotlámpákkal kiegészítve, olyan egyedi fényalkotást hoz létre, amire Magyarországon még nem volt példa.

Idén új helyszínekkel bővül a Fény Útja is, mely közel 30 állomáson vezet végig a csodavilággá alakult belvárosi utcákon. Itt analóg és digitális technikán alapuló fényalkotásokkal, statikus és interaktívan irányítható installációkkal is találkozhatsz. Megnézheted, ahogy fényvirágok nyílnak a fák törzsein, végig sétálhatsz a Janus Pannonius utca járdájára varázsolt Fényszőnyegen, rácsodálkozhatsz az épületek „életre kelt” falaira.
Megmozdulnak a Barbakán falai, kinetikus szerkezetek segítségével mozgásba lendülnek a Színház tér épületei és egy ötméteres fénylő medveállatka is felbukkan majd a fesztivál totemállata, a Pixelbogár mellett, ami a Szent István téri szökőkút környezetében éled újra.

A német Bauhaus 100 éves jubileumára több alkotás is reflektál az idei Fényfesztiválon. A hazai alkotók mellett, finn, spanyol, brazil és mexikói művészek munkái teszik nemzetközivé a Fény Útját.
Érdemes már nappal kinézned a fesztiválra, hiszen napszállta előtt is rengeteg izgalmas program vár.
A fesztivál például harmadik alkalommal ad otthont a Magyar Zsonglőrtalálkozónak is, ahol a szakmai programok mellett te is elsajátíthatsz egy-két fogást a zsonglőriskolában, de lesz utcaszínház is, magyar, Costa Rica-i, német, francia, spanyol, holland, olasz és argentin előadókkal. Ha kedvet kaptál az alkotáshoz, a Fénybütyköldében világító díszeket is készíthetsz magadnak a fesztiválozáshoz.
Természetesen a zenét sem kell majd hiányolnod: idén a Színház téren érdemes keresned a koncerteket, ahol nappal a világzene uralja a terepet, este pedig az elektronikus és akusztikus hangszerek tánca adja meg a kellő aláfestést a Fény Útja látványához. A nappali zenei program kiemelkedő fellépője a hazai blues fenomén Little G Weevil, az argentin Aguamadera és az olasz Vagatrio, míg az éjszakai program zenei csemegéi között említhetjük a japán Kenta Hayashi fellépését, a Brooklyn Gypsies visszatérő koncertjét, a hazai színeket erősítő Iamyank, vagy épp az Óperentzia koncertjét.

Több újdonsággal is készülnek a szervezők. Lesznek például tematikus filmvetítések és live actek is, ahol megnézheted, milyen a valós idejű „képzenészet”, azaz amikor élőben születnek meg az audiovizuális alkotások. Új, rendhagyó helyszínek is bekerültek a programba, köztük az ÁRKÁD Pécs Bevásárlóközpont is, ahol egy nappali és egy éjszakai fényalkotást is megcsodálhatsz.
Ha már most türelmetlenül várod a fesztivált, ajánljuk, hogy nézz be a Pécsi Galériába, ahol egy igazi kuriózum vár: Vály Sándor, Finnországban élő magyar képző-és médiaművész kiállítása. A Fényfesztivál alkalmából a Pécsi Galéria számára készülő Gótikus hologramok című installációja különös kísérlet térrel és idővel. Vály harminc éve hagyta el Magyarországot, azóta most először állít ki itthon. A kiállítás a Fényfesztivál „prológusaként” június 22-én nyílik és egy hónapig látogatható.
VIDEÓ: Ilyen volt tavaly a Fényfesztivál
Új hagyományt is indít a fesztivál, melynek keretében minden évben „fénynagyköveteket” hívnak egy adott országból.
A sort Finnország nyitja és a FinnAgora, a magyarországi finn kulturális, tudományos és gazdasági intézettel együttműködve a Helsinkiből érkező fénynagykövetek megismertetik a látogatókat az északi gondolkodásmódot tükröző fényszimbolikával a Finn Focus program keretében.
Az ingyenes fesztiválon aki még több élményre vágyik, azt várja a Fény Útja Extra, amelynek kiemelt helyszínei és exkluzív programjai egy karszalag megvásárlásával látogathatók.
További infokat a programokról a Fényfesztivál hivatalos oldalán és a Facebook eseményben találsz.