Harry Potter varázslatait már több száz éves könyvek is említik
A Harry Potter könyveken felnőve számtalan gyerek ismerkedett meg a varázslók mesés világával. Az első mágiával foglalkozó könyvek azonban egyáltalán nem gyerekeknek szóltak, szerzőik komolyan gondolták, hogy léteznek főnixek, baziliszkuszok és gyógyító hatású varázstárgyak.

Láthatatlanná válni egyszerű - feltéve, ha ismered a megfelelő szavakat
Harry Potternek köpenyre volt szüksége ahhoz, hogy láthatatlanná tegye magát és barátait. A Salamon király 17. századi könyve szerint azonban elég pár egyszerű szót ismételgetni a láthatatlanná váláshoz:
“Stabbon, Asen, Gabellum, Saneney, Noty, Enobal, Labonerem, Balametem, Balnon, Tygumel, Millegaly, Juneneis, Hearma, Hamorache, Yesa, Seya, Senoy, Henen, Barucatha, Acararas, Taracub, Bucarat, Caramy, by the mercy whitch you beare towardes mann kynde, make me to be invysible.”
A kézirat Gabriel Harvey író tulajdonában volt, aki élete utolsó évtizedeiben eltűnt a nyilvánosság elől. Talán működött neki a varázsige.

A főnix feltámadása
A főnix talán a leghíresebb mitológiai madár, Dumbledore tollas barátja, Fawkes pedig az egyik legkedveltebb lény a Harry Potter könyvekben. A főnixek szokásaival és életcikusával gyakran foglalkoztak a középkori bestiáriumok, vagyis a valódi és elképzelt vadállatokról szóló enciklopédiák. A leírások szerint a főnixek Arabiából származtak, 500 évig éltek, idős korukban, pedig felgyulladtak, hogy azután 9 nap múlva saját hamvaikból támadjanak fel.

Mandragórára van szükséged? Szerezz be egy kutyát!
Gyógynövénytan óra következik! A középkorban úgy vélték a mandragóra jó fejfájásra, fülgyulladásra és a köszvényt is gyógyítja. Begyűjtését azonban - a Harry Potter történethez hasonlóan - különösen veszélyesnek tartották. A hiedelem szerint, ha a mandragóra emberalakhoz hasonlító gyökerét kihúzzák a földből, sírása őrületet okozhat. A középkori növénygyűjtők így különös módszert dolgoztak ki a mandragórák betakarítására.
Dioscorides: Materia medica 14. századi arab nyelvű változata is említ egy módszert. Az írás szerint a mandragóra szárát egy kutya farkához kell kötni, majd biztos távolságból kürtszóval futásra késztetni a kutyát, ami magával rántja a mandragórát is.

A legjobb bezoár kövek
Mindannyian emlékszünk arra, hogy Harry bezoárral mentette meg Ron életét, miután a mérgező mézborból ivott Lumpsluck szobájában. De mi ez a varázslatos kő valójában?
A bezoár a kérődző állatok gyomrában és beleiben jön létre összeszövődött szőrből, sókból, nyálkából és növényi rostokból. Elég undorítóan hangzik, de régebben biztos gyógyszernek tartották a különböző mérgek hatása ellen. Az arab orvosok terjesztették el a középkori Európában. A gazdag királyok és pápák pedig hatalmas összegeket fizettek a legjobb "kövek" megszerzésére.
Pierre Pomet 18. századi könyve szerint a bezoár gyógyhatása az állattól függ. A tehenek gyomrában található kövek például közel sem olyan hatásosak, mint a bezoar kecskétől származók.

Mindig legyen nálad menyét!
Soha nem tudhatod, mikor találkozol egy baziliszkusszal, ami már halálos pillantásával is képes megölni. Így ha nincs nálad éppen Griffendél Godrik kardja, akkor legalább egy menyét legyen mindig a kezed ügyében.
Ezt tanácsolja legalábbis Idősebb Plinius, ókori polihisztor és enciklopédista. Szerinte a menyétre nem hat a baziliszkus pillantása, így a baziliszkusz barlangjába dobott kis rágcsáló harapásaival képes kifárasztani és legyőzni a fenevadat.
.
Forrás: artsandculture.google.com
Képek: Wikipédia