COVID-19 fotókiállítás nyílik a Sziklakórház Atombunker Múzeumban
Szeptember 15-én COVID-19 témájú időszakos fotókiállítás nyílik a budai Várhegy mélyén található Sziklakórház Atombunker Múzeumban. Az új kiállítás az átalakult mindennapokat mutatja be hétköznapi emberek hétköznapi történetein és fényképein keresztül hol viccesen, hol pedig a helyzet által megkövetelt komolysággal. A koronavírus okozta járványügyi készültség miatt a kiállítás képei online is megtekinthetőek lesznek a múzeum honlapján, a helyszínen pedig fokozott óvintézkedések bevezetésével és létszámkorlátozással teszik lehetővé minden érdeklődő számára a biztonságos múzeumlátogatást.
A múzeum küldetése a vészhelyzetben történő gyógyítás és segítségnyújtás minél részletesebb bemutatása, így már április óta folyamatosan gyűjtik a koronavírus-járvány emlékeit. A Sziklakórház célja egy olyan archívum létrehozása, amely tükrözi a kialakult helyzetre adott egyéni és közösségi reakciók lenyomatait, a járvány elleni védekezés módjait, illetve az átalakult mindennapok sajátosságait. A személyes nézőpontok, egyéni tapasztalatok megőrzése érdekében a múzeum felhívást tett közzé: arra kérnek mindenkit, hogy saját történeteikkel, fotóikkal is járuljanak hozzá a jelenlegi helyzet minél részletesebb dokumentációjához, hogy e korszak emlékei a lehető legrészletesebben maradjanak meg az utókor számára is.

A te történeted is fontos, hiszen a saját korunk eseményeinek mi magunk vagyunk a leghitelesebb tanúi!
A felhívásra eddig beérkezett több száz fotó válogatása 2020. szeptember 15-től 2020. december 15-ig lesz megtekinthető a Sziklakórház kiállításán. A tárlattal a múzeum szeretné felhívni a figyelmet a jelenlegi helyzetben a közösség és az összetartás erejére, illetve az egyéni történetek fontosságára. A kiállítás a későbbiekben is folyamatosan bővülni fog, lehet, hogy éppen az általad beküldött fényképekkel, melyet a [email protected] címre, illetve az Instagramra a #COVID19emlékek hashtag használatával feltöltve várnak a múzeum munkatársai.
Vegyél részt Te is a kiállítás megalkotásában! A gyűjtésben résztvevők között a kiállítás kurátorai kedvezményre jogosító kuponokat osztanak ki. A gyűjtés további részletei ezen a linken!
Sziklakórház – online
Elindult a Sziklakórház Atombunker Múzeum Virtuális Múzeum programja, amely az online térben kínál komplex múzeumi élményt a Sziklakórház iránt érdeklődőknek. A videók három téma köré csoportosítva - Mesélő tárgyak, Titkok és történetek, illetve Mesélő helyek – rendszeresen fognak megjelenni a múzeum YouTube csatornáján. A felvételek betekintést engednek a Sziklakórház rejtett, egyébként nem látogatható helyiségeibe, különleges tárgyakat mutatnak be, illetve az atombunker működéséről is árulnak el érdekességeket.
A Sziklakórház Atombunker Múzeumban kiállított tárgyak már eddig is megtalálhatóak voltak a MúzeumDigitár oldalán, a Sziklakórház honlapján pedig archív fotók és visszaemlékezések között böngészhettek az érdeklődők. Ezt a tudásbázist egészítik most ki rövid videókkal, amelyek az itt dolgozó orvosok és ápolók történetein keresztül elevenítik fel a második világháború és az 1956-os forradalom napjait.

A múzeum munkatársai ismeretterjesztő videóikat történészek, múzeumpedagógusok és online tartalomgyártásban jártas szakemberek együttműködésével készítették el, három téma köré csoportosítva: Mesélő tárgyak, Titkok és történetek és Mesélő helyek. A felvételek ennek megfelelően elkalauzolnak a Sziklakórház rejtett, a múzeumi tárlatvezetés során nem látogatható helyiségeibe, különleges tárgyakat mutatnak be, illetve az atombunker működéséről is árulnak el érdekességeket.
Rengeteg izgalmasabbnál izgalmasabb történetet őriz ez a hely, amelyet a Sziklakórház munkatársai szeretnének minél több emberrel megosztani. Az egy órás tárlatvezetés csak a jéghegy csúcsa – a hetente megjelenő videók lehetőséget adnak elmélyülni ennek a különleges helyszínnek a múltjában, azok számára pedig, akik még csak tervezik a múzeum meglátogatását, a videósorozat tökéletes ráhangolódás lehet a Sziklakórház programjaira.
A múzeum YouTube csatornáján már megtekinthető a Virtuális Múzeum program első néhány kisfilmje. A videók ezen a linken érhetőek el.