PÉCS

Pécsi régészeti siker: Hódoltság-kori rézedények kerültek elő az egykori Rózsakertben

Az ásatáson két ritka és jelentős tárgyat találtak, és egy velük egyidős csorgókút is előkerült.


Két darab, teljesen ép állapotú rézedény – egy kiöntőcsöves kanna és egy talpas tál – került elő a pécsi Janus Pannonius utca 10. alatti telken, az egykori Rózsakert területén folyó ásatáson.

A Pécsi Egyházmegye beruházása eredményeként az egykori – köznyelv által Papucsnak elkeresztelt – Káptalani Borozó helyén turisztikai központ működik majd, a felette lévő területén az egykori vendéglátóhely nevéhez illően egy rózsakertet alakítanak ki. A projekt járulékos beruházásaként közművek fektetésére is sor kerül a területen.

Mivel kiemelten védett régészeti lelőhelyen folyik a beruházás,

a földmunkával érintett területen régészeti kutatásra van szükség, amelyet Janus Pannonius Múzeum végez Tóth Zsolt régész vezetésével. A héten egy szennyvíz elvezető csatorna árkában folytatódott a feltárás. Itt egy

késő középkori épület részlete került elő, amely minden bizonnyal egy tűzvészben pusztult el valamikor a török hódoltság kor időszakában (1543–1686).

A szokásos edénytöredékek, állatcsont darabok mellett november 6-án délután az épület kőfala mellett a pusztulásrétegben

két darab, teljesen ép állapotú rézedény került elő. Az egyik egy kiöntőcsöves kanna, a másik egy talpas tál.

Az előkerült kannatípusból mindössze két darabot őriz a Janus Pannonius Múzeum Baranya megye területéről. A tál kerámiából készült változata gyakori tárgytípus, de fémből készült darab még nem ismert a megyéből. Összességében tehát két ritka és jelentős tárggyal gyarapodott a Janus Pannonius Múzeum régészeti gyűjteménye. A két edény dokumentálás után a restaurátorműhelybe került. Dr. Csornay Boldizsár, a Janus Pannonius Múzeum igazgatója elmondta: örül az újabb eredményeknek, és a két műtárgy a jövőben létrehozandó állandó régészeti kiállítás része lesz.

Hódoltság kori csorgókút is található a Rózsakertben

A Rózsakert régészeti értékeiről 2010-ig nem tudtunk semmit. Ekkor került elő a késő római ókeresztény temető egyik legjelentősebb épülete, egy cella trichora és a temetőhöz tartozó hat téglasír. Az épület érdekessége az volt, hogy területén egy késő középkori épületet emeltek, amely szintén tűzvész áldozata lett. Az eddigi kutatások alapján legalább két középkori épülettel lehet számolni a 19. században kertté alakított területen, amelyeket a török hódoltság idejében is tovább használtak a bekövetkezett tűzvészig. Ezt követően már nem újították meg azokat. A területen számos hódoltság kori gödör látott napvilágot, amelyek egy része biztosan kincskereséssel hozható összefüggésbe. A Rózsakert nyugati oldala mellett egy hódoltság kori csorgókút látható az üvegtető alatt, amely egykorú az újonnan előkerült edényekkel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


PÉCS
Fotók: „Nagy élmény kint a természetben 1,5 méterről beszélni hozzá, és ő nem szalad el”
Pillanatképek a Pécs közeli téli erdőből, ahol az állatok befogadták a fotóst, aki szinte naponta meglátogatja őket.
Fotók: Kiefer Bél - szmo.hu
2024. január 14.



Csodálatos érzés lehet, mikor a természet befogadja az embert. Mikor az állatok, bár megtartják a vadon követelte szokásaikat, mégis egyes kétlábúakkal kivételt tesznek.

Ilyen kivétel Kiefer Béla is, aki nagy szeretettel figyeli az erdő lakóit. A fotóin keresztül pedig sokakkal együtt mi is megismerhettük Vukkot, a rókát, majd fajtársait. Nézhettük mosolyogva a vaddisznócsalád életét, figyelhettük a szarvasokat, a menyétet, és a madarakat.

Az erdő pedig mindig ad témát egy természetfotósnak. Íme pár kép az elmúlt napokból, amely magmutatja azt is, hogy van felelősségünk az állatokkal szemben. Tisztelni kell őket, megtartani a határokat, amiket ők jelölnek ki. Segíteni, ha a hó befedi a táplálékot. Örülni a pillanatnak, amit nyújtanak nekünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
PÉCS
Festővászonra kívánkozó táj Pécs mellett: fotókon mutatjuk milyen romantikus tud lenni a határ ilyenkor
A vidék a különös napfényben tényleg olyan, mintha egy festő találta volna ki.
Fotók: Kiefer Béla - szmo.hu
2024. augusztus 08.



A forró nyár és persze az előre szaladó idő is gyorsan megérleli a határban a kaszálnivalót. A takarmánynak és alomnak valót pedig betakarítják és igazán látványos bálákban hagyják száradni a mezőn. A már szinte őszt idézző színekben pedig olyan a táj, mintha egy festő pingálta volna.

Ilyen a vidék Pécs környékén:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

PÉCS
Lebegő kémények és tornyok: ilyen a ködbe bújt Pécs
Bár a ködpaplan alatt nem látni, de a természet azért csodákat tud művelni. Igaz ahhoz fentről kell ránézni a gomolygó fehérségre.
Fotók: Kiefer Béla - szmo.hu
2023. december 19.



Köd ereszkedett Pécsre - na de micsoda látvány lett belőle! A világ sejtelmessé vált, a hegyről nézve olyan, mint egy téli mesefilm részlete. A füstöt eregető kémények, az óriáskerék csúcsa, a templomtornyok, vagy a magas házak mintha csak lebegnének... Bár a ködpaplan alatt kevésbé élvezetes a látvány, de így felülről csak csodálni lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

PÉCS
Fotókon Pécs és környéke: ilyen csodás természet veszi körül a várost, érdemes felfedezni a vidéket is
A Dunántúl legnagyobb városa igazán szerencsés, hiszen a Mecsek lankái, a környező völgyek és vízpartok számos kirándulási lehetőséget kínálnak.
Fotók: Kiefer Béla - szmo.hu
2024. május 11.



A Dunántúl legnagyobb települése igen szerencsés, hiszen a nagyvárost csodás természet veszi körül. Az óvárosi séta mellett mindenképpen érdemes egy kirándulást tenni a vidéken is, hiszen a Mecsek, a környező települések, a hegyvidéki, a megbúvó völgyek, tavak megannyi csodával várnak.

Ilyen a tavasz Pécsen és környékén, íme pár kedvcsináló fotó:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk