PÉCS

A 4. század különös világa bukkant elő Pécsen - A Cella Septichora a világörökségi listára is felkerült

Söptei Zsuzsanna - szmo.hu
2019. szeptember 10.



Az épített sírkamrák falát a korszak szimbólumaival és bibliai jelenetekkel is díszítették. A halotti torra jellemző szimbólumok is láthatók, és ezek a motívumok gyakran az ékszereken is megjelennek.

A pécsi temetőépületek érdekessége, hogy kétszintesek is vannak közöttük. Ezekbe egyrészt temetkeztek, másrészt a szertartások célját is szolgálták. Néhány különösen érdekes közülük:

A Péter-Pál sírkamra

A 4. században épült kamra felfedezése után téglaépülettel vették körbe még a 18. században. A sírkamra jelentőségét az épen fennmaradt ókeresztény festmények adják, amelyek a cella oldalfalait és boltozatát fedik. A képeket a megszáradt vakolatra festették, és indák, Krisztus-monogram, és két férfialak is látható benne, a figurákat Szent Péterrel és Szent Pállal azonosították. Az oldalfalakra három-három jelenet festettek, míg a nyugati oldalán a Háromkirályok, Mária az ölében ülő Gyermekkel és Noé alakjai láthatók, a dongaboltozaton pedig négy mellkép van. A festmények a restaurátorok szerint két-három mester munkája. Ez a sírkamra rendelkezik a sopianaei épületek közül a leggyönyörűbb freskósorozattal.

A Korsós sírkamra

A Pécsi Püspökség építésze lelt rá 1939-ben. A későbbi feltáráskor tüzelőhely nyomait is megtalálták, ami arra utal, hogy egy időben lakóhelynek is használták. A falakon a habarcsra festettek, egyik érdekessége a márványburkolatot utánzó festés. Itt is láthatók szőlőindák, valamint korsó és pohár festmény is – innen kapta a kamra a nevét is.

A Nyolcszögletű sírkamra

A teljes feltárása a 21. század elején valósult meg. A temető területén eddig ez az egyetlen nyolcszögletű építmény került elő, ezért a szakemberek kezdetben azt feltételezték, hogy egy keresztelőkápolnát találtak. A feltárás során azonban kiderült, hogy az építményt 120 cm magasságig visszabontották, és ekkor került bele a teret két részre osztó középső oszlop. A megmaradt falakból kiderült, hogy a kamra részben a föld alatt állt. Jellegzetessége még, hogy az épületnek valószínűleg nem volt sírkápolnája.

Cella Trichora

A háromkaréjos kápolna érdekessége, hogy a falakat festett arab betűmotívumok is díszítik. Ez azt bizonyítja, hogy az épületet a 8-11. században újrafestették, tehát akkor még állt és használatban volt.

Cella Septichora

A hétkaréjos épület az eddig ismert legnagyobb építmény az ókeresztény temetőben, nevét a különleges hét apszisáról kapta.

Ókeresztény Mauzóleum

1975-ben bukkantak rá az Ókeresztény Mauzóleum épületére. Az ásatások során előkerült egy ókeresztény temetőkápolna, és alatta az eddig ismert legnagyobb sírkamra, benne három szarkofággal. A 370-es években készült épület falai festettek voltak. Az eredeti sírkamrában voltak felületkitöltő díszítések és figurális ábrázolások is. A freskókon kívül a szarkofágon is vannak díszítések, amelyeknek egy részét a népvándorlás korában tönkretették.

Az pécsi ókeresztény temető területe a „fokozottan védett” régészeti lelőhely kategóriába tartozik.

A pécsi világörökség jelképe egy bronz krisztogram lett, amely 2000-ben a székesegyház előtti ásatáson, a IV. számú sírkamránál került elő. Ez egy mécses függesztő láncának merevítője és egyben dísze volt. A krisztogram Krisztust jelképező szimbólum, a görög X (khi) és P (rho) betűk, Krisztus görög nevének (Khrisztosz) az első két betűje, ezért nevezik Krisztus monogramnak. A Pécsen talált tárgyon ezenkívül megtalálhatók a görög A (alfa) és ω (ómega) betűk is, melyek a görög ábécé első és utolsó betűi, a kezdetet és a véget szimbolizálják.

Bővebb információk ITT

Fotók forrása: Wikipédia, Értékes Pécs, septichora.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


PÉCS
Fotók: „Nagy élmény kint a természetben 1,5 méterről beszélni hozzá, és ő nem szalad el”
Pillanatképek a Pécs közeli téli erdőből, ahol az állatok befogadták a fotóst, aki szinte naponta meglátogatja őket.
Fotók: Kiefer Bél - szmo.hu
2024. január 14.



Csodálatos érzés lehet, mikor a természet befogadja az embert. Mikor az állatok, bár megtartják a vadon követelte szokásaikat, mégis egyes kétlábúakkal kivételt tesznek.

Ilyen kivétel Kiefer Béla is, aki nagy szeretettel figyeli az erdő lakóit. A fotóin keresztül pedig sokakkal együtt mi is megismerhettük Vukkot, a rókát, majd fajtársait. Nézhettük mosolyogva a vaddisznócsalád életét, figyelhettük a szarvasokat, a menyétet, és a madarakat.

Az erdő pedig mindig ad témát egy természetfotósnak. Íme pár kép az elmúlt napokból, amely magmutatja azt is, hogy van felelősségünk az állatokkal szemben. Tisztelni kell őket, megtartani a határokat, amiket ők jelölnek ki. Segíteni, ha a hó befedi a táplálékot. Örülni a pillanatnak, amit nyújtanak nekünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
PÉCS
Festővászonra kívánkozó táj Pécs mellett: fotókon mutatjuk milyen romantikus tud lenni a határ ilyenkor
A vidék a különös napfényben tényleg olyan, mintha egy festő találta volna ki.
Fotók: Kiefer Béla - szmo.hu
2024. augusztus 08.



A forró nyár és persze az előre szaladó idő is gyorsan megérleli a határban a kaszálnivalót. A takarmánynak és alomnak valót pedig betakarítják és igazán látványos bálákban hagyják száradni a mezőn. A már szinte őszt idézző színekben pedig olyan a táj, mintha egy festő pingálta volna.

Ilyen a vidék Pécs környékén:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

PÉCS
Lebegő kémények és tornyok: ilyen a ködbe bújt Pécs
Bár a ködpaplan alatt nem látni, de a természet azért csodákat tud művelni. Igaz ahhoz fentről kell ránézni a gomolygó fehérségre.
Fotók: Kiefer Béla - szmo.hu
2023. december 19.



Köd ereszkedett Pécsre - na de micsoda látvány lett belőle! A világ sejtelmessé vált, a hegyről nézve olyan, mint egy téli mesefilm részlete. A füstöt eregető kémények, az óriáskerék csúcsa, a templomtornyok, vagy a magas házak mintha csak lebegnének... Bár a ködpaplan alatt kevésbé élvezetes a látvány, de így felülről csak csodálni lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

PÉCS
Fotókon Pécs és környéke: ilyen csodás természet veszi körül a várost, érdemes felfedezni a vidéket is
A Dunántúl legnagyobb városa igazán szerencsés, hiszen a Mecsek lankái, a környező völgyek és vízpartok számos kirándulási lehetőséget kínálnak.
Fotók: Kiefer Béla - szmo.hu
2024. május 11.



A Dunántúl legnagyobb települése igen szerencsés, hiszen a nagyvárost csodás természet veszi körül. Az óvárosi séta mellett mindenképpen érdemes egy kirándulást tenni a vidéken is, hiszen a Mecsek, a környező települések, a hegyvidéki, a megbúvó völgyek, tavak megannyi csodával várnak.

Ilyen a tavasz Pécsen és környékén, íme pár kedvcsináló fotó:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk