OLIMPIA

5 szubjektív emlékkép az úszópályafutásától búcsúzó Cseh Lászlóról

Cseh László az ötödik olimpiáján, Tokióban ugrott utoljára medencébe versenyzőként - egy nem akármilyen sportolói pályafutást befejezve. Felidézünk néhány fontos momentumot Laci elmúlt 19 évéből.


Abban a szerencsében lehetett részem, hogy láttam élőben úszni Cseh Lászlót – ráadásul többször is. Pályafutása legelején, amikor még csak ifjú reménység volt, a magyar úszóválogatott alapembereként, akitől mindenki érmet várt, és 30 feletti úszóként, akinek már pusztán azért is örültünk, hogy szurkolhatunk neki egy döntőben. 19 éve volt, hogy először találkoztam vele, személyesen is – ennyi idő alatt egy újszülött felcseperedik és leérettségizik. Bőven volt minek beleférnie ebbe a kivételes sportolói karrierbe. Én most csak öt emlékképet emelnék ki, szubjektíven, mert egy ilyen sportember búcsúja mellett nehéz elmenni szó nélkül.

1. „Amikor én még kissrác voltam”

Mármint nem én, hanem Laci. Még 17 éves sem volt, amikor a Berlinben rendezett úszó Európa-bajnokságon szerepelt. Én akkor épp Berlinben töltöttem 10 hónapos ösztöndíjam utolsó heteit, és nagy lelkesedéssel jelentkeztem a váratlanul, e-mailben érkezett felhívásra, miszerint az Eb szervezői a magyar sportolók mellé magyarul és németül egyaránt beszélő csapatkísérőket keresnek. A 400 vegyes akkor még nem róla szólt, a „nagyok”, akik akkor már jó pár éve felnőtt válogatottak voltak, még leginkább Lacikának szólították.

Emlékszem egy fotóra, amit én kattintottam el a fiúkról – és persze most sehol sem találom. De pontosan itt van a szemeim előtt a kép: öten vagy hatan fekszenek keresztbe egy ágyon, feszítik izmaikat. Igazi Cosmopolitanbe kívánkozó beállítás lehetett volna.

Laci a bagázs szélén, nagy mosollyal, érezhetően örült annak, hogy a „nagyok” befogadták. Mert azért nem akárkikkel pózolt együtt: Güttler Károly olimpiai ezüstérmes, és Batházi István Európa-bajnok úszók is ott voltak például.

Egy évvel később, Barcelonában a világbajnokságon Laci meg is mutatta, hogy lehet rá nyugodtan nagyfiúként tekinteni: 400 vegyesen ezüstérmet szerzett – a világrekordot repesztő Michael Phelps mögött.

2. Mindig Phelps nyomában

Piszok nehéz lehetett úgy versenyekre készülni, hogy hiába tudod, mindent beleadsz, te vagy a legjobb – ha van egy földönkívüli lény, aki akár nyolc aranyat is összegyűjt egy olimpián, mint tette ezt 2008-ban, Pekingben. Michael Phelps korszakos úszózseni, egyelőre utolérhetetlennek tűnik teljesítménye, pedig már visszavonult, így nem gyarapítja a rekordok és bajnoki címek számát. Vele szemben kellett felvennie a kesztyűt Lacinak, valahogy úgy a medencébe ugrani, hogy függetleníteni tudja magát attól, hogy Phelps is ott úszik mellette.

2005-ben, mikor az olimpia utáni évben Montrealban rendezték a világbajnokságot, Phelps nem indult.

Laci nyakába akasztották a világbajnoki aranyérmet – ami biztosan nagy vágya volt, de lefogadom, hogy sok mindent megadott volna azért, hogy úgy lehessen világbajnok, hogy Phelps-et maga mögé utasítja.

Kicsit vártam, hogy Phelps az Instagram posztjai között esetleg kettejük örök vetélkedéséről is megemlékezik Laci utolsó, tokiói úszása kapcsán, ha már amúgy is ott van a helyszínen, és az amerikai közvetítések egyik kommentátora. De egyelőre nem találtam nyomát, hogy bármilyen gesztust tett volna. Talán élőben kezet ráztak, végül is 13 évig találkoztak épp eleget a világversenyeken.

Amikor utoljára együtt fotózták őket a dobogón, 2016-ban, Rio de Janeiroban az olimpián, a hármas holtversenyt hozó verseny eredményhirdetésénél, akkor még gratulált Lacinak is a képaláírásban.

3. Szabad egy autogramot?

2006-ban járunk, újabb úszó Európa-bajnokság, amit ezúttal is kicsit belülről élhettem át – most a német válogatottat gardírozhattam. Na de legalább így minden nap biztos helyem volt a lelátón, hogy a magyaroknak szurkolhassak. Például Cseh Lacinak, aki akkor már a válogatott egyik sztárja volt. A németek is ismerték a nevét, követték eredményeit – szerintem kicsit talán irigyek is voltak, mert nekik az elmúlt 20 évben nem volt ilyen jó férfi vegyes úszójuk, olyan úszójuk meg pláne nem, aki ennyire hosszú ideig szállította volna a jobbnál jobb eredményeket.

A magyar csapatnak készült az Eb-re egy vaskos kiadványa, bemutatták benne például a versenyeken induló sportolókat. Laci mindjárt Kovács Ági és Gyurta Dani mellett kapott helyet – naná, addigra mindannyian olimpiai érmesek voltak, sőt, Ági olimpiai bajnok.

A füzetben a fotójuk mellett hagytak helyet egy autogramnak is, még mellé is biggyesztették a felvezetőt, amit így a sportolónak már nem kellett leírnia: szeretettel. Milyen jó, hogy akkor kértem egy aláírást Lacitól. Azóta csak megtöbbszöröződött az eszmei értéke. Egyébként azon a nyáron két aranyat (200 és 400 méter vegyes) és egy ezüstöt (200 méter hát) zsebelt be.

4. "Abszolút kitolható a versenyzői pályafutás”

Berlin, Eb újra, 12 évvel később. Most a szeretlekmagyarorszag.hu-nak tudósítottam az Európa-bajnokságról, ha már úgy is épp Berlinben volt dolgom. Először csináltam ilyesmit, idő kellett, míg rutint szereztem abban, hogyan is célszerű ingázni a lelátó és az úgy nevezett mix zóna között, ahol az újságírók pár percre találkozhatnak a medencéből épp kikászálódott, vagy már éremmel a nyakukban mosolygó sportolókkal.

Lacit nem volt nehéz szóra bírni, kedves volt és készséges – mint amit mindig látni tőle. A rövid interjú mellett még azt is vállalta, hogy papírra firkantja, „I ♥ Magyarország”, így lett tényleg egyedi fotónk róla a cikkben. Bár 400 vegyesen pont nem szerepelt, a 200 vegyes bajnoki címe az övé lett, és érezhetően rutinos rókaként tekintettek már rá a váltóban is, amelyikkel szintén nyertek egy érmet.

Akkor ezt nyilatkozta nekem:

"Úgy érzem én is, hogy abszolút kitolható a versenyzői pályafutás. Nálam annyi a változás, hogy a 400 vegyest már nem nagyon erőltetem, de azt hiszem, ez nem is baj. A 100-as, 200-as számok jobban fekszenek már nekem, bár ezek másfajta edzést igényelnek, gyorsabb számok, figyelnem kell rá, hogy a végére minden nagyon összeálljon."
5. Amikor az aktuális olimpiai bajnok fejet hajt a 7. helyezett előtt

Ez történt a tokiói uszodában, a 200 méteres férfi vegyes úszás fináléját követően. Laci 35 évesen, igazi veteránként beverekedte magát a döntőbe. Nem feltétlenül azért indult az olimpián 35 évesen, mert azt gondolta volna, hogy na majd most fog aranyat nyerni. Egyszerűen csak ennyire szeret úszni, nem akarta úgy abbahagyni korábban, hogy azt érezte volna, még maradt benne, még képes lenne ott tempózni a többiekkel a döntőben.

Pedig a kommenthuszárok már évekkel ezelőtt képesek voltak azt harsogni, hogy „ideje lenne már abbahagyni”, „eljárt feletted az idő”, vagy hogy „nem kellene ezt már erőltetni.” Milyen jó, hogy nem hallgatott rájuk, csak tette, amit helyesnek vélt.

Mert így átélhettük azt a csodát, ami július 30-án, tokiói idő szerint délelőtt megesett: a frissen olimpiai bajnoki címet szerzett Vang Sun fejet hajtott az utolsó úszása után a medenceteret elhagyni készülő, neki gratuláló Cseh László előtt. Még szinte fel sem fogta, hogy ő az új olimpiai bajnok, de azt igen, hogy egy legendás úszóval versenyezhetett egy döntőben.

Ez a főhajtás az, amit sokan megejtenénk most, ha szembejönne velünk Cseh László. Ha szeretnénk neki kifejezni elismerésünket, augusztustól már nem az uszodák, hanem inkább a horgásztavak környékén kell keresnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


OLIMPIA
Fotók: így érkeztek meg a magyar olimpikonok – aranygép hozta haza őket a Liszt Ferenc Repülőtérre
A sportolók már itthon vannak, de a Wizz Air különleges festése továbbra is megmarad.


Hétfő délután, nem sokkal 16 óra előtt landolt a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a párizsi olimpiáról hazatérő aranygép, a magyar olimpiai küldöttség tagjaival a fedélzetén.

A 180 fős csapatot a Wizz Air egyik legújabb, a sportolók tiszteletére készült egyedi aranyfestéssel díszített repülőgépe hozta haza Párizsból. Rögtön a leszállás után már a magyar zászló is lobogott a pilótafülkéből – írta közleményében a légitársaság.

Az olimpikonokat szállító aranygéppel a Wizz Air utasai is találkozhattak már, hiszen a különleges festésű gép május óta repül Európában és azon túl a légitársaság számos útvonalán. Az olimpia ideje alatt pedig folyamatosan, menetrend szerinti járatokon utazhattak a szurkolók Budapest és Párizs között.

Az arany festés továbbra is marad, hiszen a Wizz Air a Magyar Paralimpiai Bizottság hivatalos partnereként augusztus végétől a magyar paralimpiai csapatot repíti a XVII. Paralimpiai játékokra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
OLIMPIA
A Rovatból
Az Aranygép leszállt, Milák Kristóf fellépett a pódiumra, de csak pár mondatot mondott
A titokzatos úszó most sem vitte túlzásba. Mindenkinek köszönetet mondott, aki feltétlenül bízott benne.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. augusztus 13.



Hétfő délután megérkezett az Aranygép, amely a párizsi olimpia lezárultával szállította haza a magyar sportolókat és sportvezetőket. A küldöttség tagjait a Puskás Aréna szoborkertjében rajongók tömegei várták.

A Nemzeti Sport online bemutatta azt a pillanatot, amikor

a szurkolók legnagyobb örömére Milák Kristóf is fellépett a pódiumra,

aki Párizsból két éremmel – egy arany- és egy ezüstéremmel – tért haza. Az olimpiai bajnok hosszú hallgatás után szólalt meg, pár mondatban összefoglalta gondolatait a pódiumon.

A pódiumról lelépő Milákot nem lehetett külön kérdezni, így be kell érnünk azzal a néhány mondattal, amit a szurkolók előtt mondott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

OLIMPIA
Fotók: így köszöntötték a hazatérő olimpikonokat – a Puskás Stadionnál fogadták Párizs hőseit
Több mint ezren várták a hazatérő olimpikonokat, köztük az aranyérmet szerző bajnokokat is.


Augusztus 11-én, vasárnap véget ért a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékok Párizsban. Nekünk, magyaroknak az utolsó nap is volt miért örülnünk: Gulyás Michelle öttusázó világrekorddal nyert aranyérmet.

A magyarok 19 éremmel tértek haza: ebből 6 arany, 7 ezüst és 6 bronz volt. Nem csoda, hogy rengetegen várták a hazatérő sportolókat.

Az MTI tudósítása szerint több mint ezerfős lelkes tömeg, rokonok, barátok, szurkolók és a média munkatársai fogadták a párizsi olimpiáról az aranygéppel hazaérkező versenyzőket.

A gép késett, így a versenyzőket és edzőiket szállító buszok háromnegyed 5-kor gördültek be a Puskás Aréna parkjába. A toronyépület árnyékában megtartott ünnepi köszöntésen Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd a színpadra szólította a párizsi ötkarikás játékokon részt vett olimpikonokat, köztük az aranygéppel hazatérteket. A szurkolók hatalmas tapssal köszöntötték a sportolókat.

„A nemes harcolt megvívtuk, megküzdöttünk minden másodpercért, minden találatért, néha túlerővel szemben is, és elértünk egy olyan eredményt, amelyre méltán lehetünk büszkék” – mondta beszédében Gyulay, majd a MOB elnökeként hivatalosan is bejelentette, hogy a magyar csapat 206 ország közül az éremtáblázaton a 14. helyen végzett. Emlékeztetett rá, hogy a magyar olimpiai csapat az elmúlt 128 évben mindig hozott haza aranyérmet és mindig sikeres volt. Végül köszönetet mondott a teljesítményért annak a 180 versenyzőnek, aki kivívta a részvételt, az őket felkészítő szakembereknek, a sportolók hozzátartozóinak, végül pedig a kormányzatnak azért, hogy támogatja az élsportot és továbbra is stratégiai ágazatként kezeli.

A műsorvezetők néhány sikeres sportolót is megszólítottak pár mondat erejéig. A nyilvánosságtól az elmúlt időszakban elzárkózó Milák Kristóf is mikrofont ragadott és elmondta: rengeteg támogató üzenetet és biztatást kapott, az immár kétszeres olimpiai bajnok úszó megköszönte a támogatást mindazoknak, akik az elmúlt két év során feltétlenül bíztak benne, hogy sikerrel jár.

Kós Hubert azt mondta, mindössze egy hetet pihenhet, utána utazik vissza az Egyesült Államokba, hogy elkezdje a felkészült a decemberi, budapesti rövidpályás úszó-világbajnokságra.

A folytatásban Gyulay Zsolt a magyar olimpiai mozgalom történetében először felhívta a színpadra a sportolókat felkészítő szakembereket, akik így képletesen az MBH Bank Elismerés Dobogójára léphettek fel, majd közös felvételek is készültek velük.

A program végén a szurkolóknak volt lehetőségük személyesen testközelből találkozni, közös fotókat készíteni, illetve aláírást gyűjteni a magyar olimpikonokkal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

OLIMPIA
„Ez vagyok én” – Történelmet ír az első transznemű paralimpikon, de nem mindenki örül neki
Egy olasz sprinter, Valentina Petrillo lesz az első transznemű paralimpikon. A bejelentés felkavarta a sportvilágot, és túlmutat a személyén.


Még el sem ült a vihar Imane Helif algériai bokszoló olimpiai szereplése körül, már egy újabb sportoló miatt feszül egymásnak a a sportvilág. A kérdés továbbra is az: ki számít nőnek? Most az olasz futó, Valentina Petrillo áll a viták középpontjában. Az 50 éves olasz para-atléta hamarosan történelmet írhat, hiszen ő lesz az első nyíltan transznemű sportoló, aki részt vesz a Paralimpiai Játékokon.

Petrillo, aki a női T12-es kategóriában, látássérült versenyzőként indul a 200 és 400 méteres számokban, 2019-ben váltott nemet. Azóta nemcsak a pályán, hanem a közbeszédben is komoly figyelmet kap. Petrillo maga is tisztában van a különleges helyzetével:

„Az a történelmi érték, hogy én leszek az első transznemű nő, aki részt vesz a Paralimpiai Játékokon, fontos szimbóluma az elfogadásnak”

– mondta a BBC Sportnak. Mariuccia Quilleri, olasz ügyvéd és sportoló, viszont nem ilyen pozitívan látja a helyzetet. Ő azoknak a sportolóknak a képviselője, akik nem örülnek Petrillo jelenlétének a női versenyeken, mivel szerintük testi adottságai tisztességtelen előnyhöz juttatják őt. Quilleri így fogalmazott:

„Minden szövetség választhat a befogadás és a sportszerűség fogalmai között. [...] Az olasz paralimpiai szövetség a befogadást választotta.”

Nyilatkozott Andrew Parsons, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) elnöke is, aki középutat keres a vitában. Bár Petrillo részvétele jelenleg a szabályok szerint megengedett, Parsons szerint ez nem elég: a sportvilágnak konszenzusra kellene jutnia a transznemű sportolók körüli vitákban. Amellett, hogy leszögezte, az IPC-nek egyelőre követnie kell a meglévő szabályokat, azt mondta:

„A tudománynak kellene válaszokat adnia, mert igazságosak akarunk lenni minden sportolóval szemben.”

Valentina Petrillo sporteredményei a nemváltás előtti és utáni időszakban is figyelemre méltóak. 2015 és 2018 között 11 nemzeti bajnoki címet nyert a férfi T12-es kategóriában, amely a látássérült sportolók számára van fenntartva. Arról nyilatkozott, hogy a nemváltás után visszaesett a sportolói teljesítménye:

„Már nem vagyok az az energikus ember, aki voltam. Az átmenet első hónapjaiban 10 kilogrammot szedtem fel. Nem tudok úgy enni, mint korábban, vérszegény lettem, alacsony a hemoglobinszintem, mindig fázom, nincs meg ugyanaz a fizikai erőm, máshogy alszom, hangulatingadozásaim vannak. Már nem vagyok ugyanaz, mint azelőtt.”

Ezek elfogadását egy olyan kompromisszumnak tartja, amit meg kellett hoznia a boldogságáért: „Ez nem egy életstílus-választás számomra, ez vagyok én”. A nehézségei ellenére az átmenet után is sikeres sportoló maradt. Több érmet szerzett, köztük két bronzérmet a 2023-as Világ Para Atlétikai Bajnokságon, ezen kívül a Nemzeti Para Bajnokságokon is eredményesen szerepelt és versenyzett masters atlétikai eseményeken ép női sportolók ellen is.

A BBC Sport megkeresett egy sporttudóst, Ross Tuckert is a Petrillo körüli vita miatt. Tucker szerint a tesztoszteron-csökkentés nem szünteti meg azokat az előnyöket, amelyeket a a transz nők a sportban még az átmenet előtt szereztek. A BBC hosszan idézi a szakértő álláspontját, aki szerint Petrillo versenyelőnyt élvezhet a női mezőnyben:

„A férfi előnye a fejlődés során jön létre, lényegében a tesztoszteron hatásának való kitettség hosszú évei alatt alakul ki. A megoldás, amellyel a sport megpróbált előállni, az volt, hogy ha az előny forrása a tesztoszteron, akkor csökkentsük azt, és akkor a sportoló szabadon versenyezhet. [...] De az erőelőnyök minden létező bizonyíték alapján fennmaradnak akkor is, ha egy felnőttnél eltávolítjuk a tesztoszteront. Ezért a sportnak fel kell ismernie, hogy nem tudja elvenni ezt a férfielőnyt, csökkentheti azt egy kicsit, de nem tűnik el.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk