Tudtad, hogy a szexturizmus már az ókorban is létezett?
Aphroditére a szépség és a szerelem szimbólumaként gondolunk. Temploma szüzeinek azonban nem nagyon volt választása ezekben a dolgokban. Egy bizarr szokás miatt zarándokok tömege kereste fel a ciprusi Páfosz Aphrodité-templomot, ahol a helyi nőket arra kényszerítették, hogy prostituálják magukat.
Manapság a szórakozás jegyében rengeteg férfi utazik Thaiföldre, vagy Hollandia piros lámpás negyedeibe, hogy pénzért vásároljon szerelmet. Nos, ez már az ókorban sem volt másképp, csak akkor Ciprusra hajóztak a „zarándokok”, hogy hódoljanak a szerelem istennőjének - vagyis idegen nőkkel szexeljenek.
A monda szerint a szerelem antik istennője Ciprusnál emelkedett ki a habokból. Nem csoda, hát, hogy a hely rengeteg turistát vonz. Kevesen tudják azonban, hogy anno Páfosz városában állt az istennő legismertebb szentélye, ami már bő kétezer éve is hatalmas idegenforgalmat generált.
A ciprusi Páfosz Aphrodité-templomában ugyanis egy furcsa szokás rákényszerítette a nőket, hogy életükben legalább egyszer odaadják magukat a zarándokoknak.
A városban ráadásul híresen kicsapongó fesztiválokat is rendeztek, ahol egyenesen kötelező volt lefeküdni az idegenekkel.
Hivatalosan nem nevezték prostitúciónak, a lényege mégis ugyanaz volt, mint manapság. Hérodotosz, antik történetíró a Krisztus előtti 5. században egy nagyon hasonló szokást írt le Babilóniáról. Ez alapján könnyen elképzelhetjük, mi folyt Páfoszban is:
"Koszorúval a fejükön letelepednek Aphrodité szent területén, ahol hullámzik a tömeg, az emberek jönnek-mennek. Az asszonyok csoportjai között ösvények haladnak, ezeken járkálnak az idegen férfiak, hogy válasszanak közülük. Ha egy asszony itt egyszer leült, addig nem mehet haza, amíg egy idegen férfi nem dob egy ezüstpénzt az ölébe, s kívül a szent helyen nem közösül vele.”
E szokás minden nő felé elvárás volt. A szolgálólányoknak még választásuk sem volt, kötelező volt teljesíteni az idegenek vágyait. A kevésbé szép nőknek pedig néha éveket kellett várni, míg az ő ölükbe is pénzt vetett valaki.

Mozaik Páfoszból
James Frazer Az Aranyág című összehasonlító vallástudományi könyvében szintén ír a szokásról, hozzátéve, hogy hasonló gyakorlat volt Babilónban, Byblos-ban, Baalbekben, Örményországban és Törökországban is:
"Cyprusban úgy tűnik, szokás szerinti elvárás volt hogy házasság előtt minden nő prostituáltként szolgáljon az istennő szentségének és odaadja magát egy idegennek"
A kereszténység elterjedésével Nagy Konstantin császár 400 körül betiltotta a szokást. A gyakorlat azonban valószínűleg csak nagyon lassan halt ki. Még a 14. században is írt arról egy német pap hogy „Ciprus partjai provokálják a férfiak vágyait”.
Már borítékolható, hogy idén még jobban fellendül a nyugat-ciprusi Páfosz turizmusa. 2017-ben ugyanis ez a város lesz Európa Kulturális Fővárosa. Páfosz már régóta az Unesco világörökségi védelme alatt áll. 1966-ban ugyanis egy farmer szántás közben felfedezte a város alatt fekvő ókori romokat. Az archeológusok villák, színházak, erődök és sírok nyomait találták a helyszínen. A gazdag kultúrával rendelkező helyet nagy valószínűséggel egy 4. században bekövetkezett földrengés döntötte romba. A romokat helyreállították, és archeológiai park nyílt a helyén, ahol a látogatók Aphrodité templomának maradványait is megnézhetik.

Páfoszi archeológiai park
Forrás: bbc, fidelio.hu, nuus.hu, wikipédia