Többen olvasták őket, mint Petőfit: a szexuális felvilágosítás nagyágyúi a Kádár-korban
Bár a Kádár-kor vezetése hivatalosan nem ítélte el a szexuális életet, azért a szocialista erkölcsrendszerben sok olyan elemet találunk, ami megfelelt a korábbi keresztény elveknek: például a hűség és házasság mindenhatósága. A homoszexualitás és a pornó pedig kifejezetten tabutémának számított.
Az 50-es, 60-as években nem is igen volt alkalma a kor ifjúságának arra, hogy valamilyen szexuális információhoz jusson:
pornó nálunk nem létezett, az erotikus nyugati filmek is hiányoztak a mozik kínálatából, könyvek nem igen jelentek meg a témában, és internet ugye akkor még nem létezett.

Fotó: Fortepan
A szexuális tudást jobb híján a szülőktől és egymástól szerezték meg a fiatalok, ez pedig oda vezetett, hogy hihetetlen sötétség honolt a tinédzserek fejében. Ezen hivatott változtatni a KISZ lapja a Magyar Ifjúság és később az Ifjúsági Magazin, amelyben Dr. Veres Pál és Ranschburg Jenő válaszolta meg a fiúktól és lányoktól érkező kényes kérdéseket.
A mai világban az egykori lapszámokat olvasva csak mosolygunk a bugyutábbnál bugyutább leveleken, így például, hogy virslitől lehet-e terhesnek lenni, vagy a hajszőkítés elveszi-e a szüzességet.
A pártvezetés egyébként hagyta, hogy a lelkes pszichológusok „felvilágosítsák” a magyar ifjúságot, hiszen addig sem a rendszerrel foglalkoznak, hanem egymással.í/span>
Így válhatott igazi sztár és országszerte ismert szakember a médiában feltűnő szexuál- és gyerekpszichológusokból. De nézzük csak meg, hogy kik is voltak ők!
Dr. Veres Pál
Kezdjük a sort a kecskeszakálláról és híres humoráról emlékezetes Dr. Veres Pállal, aki nem is volt igazi orvos. Újságíróként dolgozott, amikor feladatul kapta
az orvos válaszol rovatot a Magyar Ifjúságban.
Ekkor kezdődött el igazán „szexuálpszichológusi” karrierje minden képzettség nélkül, hiszen a posta sorra hozta az intim témákat firtató leveleket. Veres Pál pedig szókimondóan, józan paraszti ésszel és a dolgokat a nevén nevezve frappáns válaszokat adott az aggódó magyar fiataloknak.

Dr. Veres Pál
Ez a téma egyébként olyannyira az élete részévé vált, hogy később külön előadásokat is tartott szexuális témakörben. Ezeket az alkalmakat szalagos magnó kazettákon örökítették meg, amelyeket a szocialista ifjúság ronggyá hallgatott a házibulikon.
Később, 50 éves korában az orvosi egyetemet is elvégezte Veres Pál, így immár bátran használhatta a dr. előtagot és diplomával igazolhatta téziseit. Úttörő volt a maga korában, hiszen előtte még soha senki nem mert szexuális tabutémákkal foglalkozni, arra pedig végképp nem vette senki a bátorságot, hogy még tanácsokat is osztogasson.
A magánéletében Veres doktor hűséges férj volt és három gyermeket nevelt, de azért bármikor megjegyezte pajzánul még 70 évesen is, hogy szívesen csajozna, ha tehetné. Az Ifjúsági Magazin idején újabb szakemberek csatlakoztak Vereshez, hogy együtt harcoljanak a szexuális tudatlanság ellen, így Dr. Lux Elvira és Dr. Ranschburg Jenő.
Dr. Ranschburg Jenő
Utóbbit egyébként a Kádár-korban a Családi kör című tv-műsorból ismerhette meg az egész ország, ahol pszichológusként rokoni viszályokat próbált megvilágítani és megoldani.
Gyakran foglalkozott a gyermekek szexuális felvilágosításával és ő volt az első, aki írásban kijelentette, hogy a maszturbáció nem okoz semmilyen testi károsodást, sőt a szexuális fejlődés szerves része.

Dr. Ranschburg Jenő
Egyébként Ranschburg pályája sem pszichológusként indult, hanem tanár szeretett volna lenni. A magyar nyelv és irodalom iránti szeretete egész életét végigkísérte, még költészettel is foglalkozott, a kritikusok szerint nem is eredménytelenül. Szenvedélyesen gyűjtötte a könyveket és rengeteget olvasott, ezt a hobbiját egyébként még gyermekkorából hozta magával.
A legtöbb szülő az előző rendszerben Ranschburg Jenőt főként
gyereknevelési tanácsadóként és gyerekpszichológusként azonosította, csak a tinik tudták, hogy gyakran felbukkannak írásai az Ifjúsági Magazin lapjain is, akár még szexuális témákban is.