Szerinted is ezek Budapest legszebb utcái?
Vajon melyik lehet Budapest legszebb utcája? Melyiket tartjuk mi, itt élők a legszebbnek? És aki ide látogat, hol sétál szívesen? Vagy melyek a leglátványosabb budapesti utcák?
A válasz csak szubjektív lehet.
Nem is könnyű eldönteni, melyik utca vagy útszakasz a legszebb, mert képtelenség az összes utcát azonos kritériumok alapján megítélni.
Van, ahol a szecessziós épületek lenyűgözőek. Máshol a kertek. Van olyan utca, amelyiknek a fekvése különleges, és sok olyan akad, amelyik éppen ért szép, mert annyi kor és stílus hagyott nyomot rajta.
I love Budapest Facebook-oldalunkon tettük fel nektek a kérdést, hogy szerintetek melyik Budapest legszebb utcája. A válaszaitokból válogattunk ehhez az összeállításhoz.
Mikszáth tér és környéke
A nyolcadik kerület egyik gyöngyszeme. Mivel itt lakott utolsó éveiben Mikszáth Kálmán, róla nevezték el a teret. Érdekessége, hogy a piarista gimnázium épülete helyén állt egykor Irinyi János vegyész (a foszforos gyufa feltalálója) műhelye.
A másik, hogy a mai Zappa volt régen, 1989 és 1995 között Budapest egyik leghíresebb, kultikussá vált underground szórakozóhelye, a Tilos az Á.
A Nemzeti Múzeum körüli utcák, például a Bródy
"Azért a jó öreg nyócker például bővelkedik csodás utcákban." Ennek a városrésznek az egyik legrégebbi utcája a Bródy, amely a 18. században még a város majorjához vezetett. 1840-től váltakozva Főherceg Sándor, Sándor, illetve Főherceg utcának hívták, Bródy Sándor nevét 1940-ben kapta meg.
Itt volt a Magyar Rádió székháza, a Múzeumtól nem messze. Bérpalotái és hangulata miatt izgalmas.
Váci utca
Sokan az üzletek, az éttermek és a gyönyörű épületek miatt szeretik. Itt már a 18. század közepén utca volt, amelyet a 19. század elején 3 szakaszra osztottak, és háromféleképp hívtak. 1899-ben lett a teljes szakasz Váci utca.
A környéken a legnagyobb változást az Erzsébet-híd építése hozta, például azzal, hogy megszűnt a Váci (Lipót) utcáról nyíló Rózsa tér és Sebestyén tér.


Ne csak az üztelek miatt sétáljatok erre, nézzétek meg alaposabban az épületeket is. Az egyik legszebb a Thonet-ház a Váci utca 11/a alatt, amely Lechner Ödön tervei alapján, Pártos Gyula és Klein H. János közreműködésével készült, reneszánsz elemeket felhasználó szecessziós stílusban.
A falakat Zsolnay-burkolólapokkal fedték, lenyűgözőek a kovácsoltvas erkélyrácsok, és remekül mutatnak a szobrok a homlokzatot díszítő baldachinok alatt.
A mi szubjektív listánkon Budapest 21 leggyönyörűbb épülete közt szerepel a Thonet-ház is.

Régiposta utca
Már az 1600-as évek végén szerepelt az utcajegyzékben Rondella néven, kereken 200 éve lehet Régiposta utca a neve, az 1817-es jegyzékben ugyanis már így írták.

Cházár András utca
Már a Cházár utca és a Thököly út sarkán álló, 1912 és 1915 között épült templom, a Rózsafüzér Királynéja mutatja az utat a hangulatos utca belseje felé.
A Cházár András utca egykor Bálint, majd Szent Domonkos utca volt, 1953-ban kapta jelenlegi nevét. Középületeinek és villáinak nagy része a 20. század első felében épült. Kiemelkedik közülük ez a szép "oroszlános ház" - Rákos Manó szobrászművész egykori villája -, illetve a Lajta Béla, Hegedűs Ármin és Bőhm Henrik munkája alapján megvalósult épület, amelyben jelenleg az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlógimnáziumot találjátok.
Eredetileg a Pesti Izraelita Hitközség számára épült, az építkezés elhúzódott, Lajta Béla nem érte meg az átadását. Erről bővebben a Fővárosi Blogban olvashattok.

Tóth Árpád sétány
"Mohos köveivel és a rózsaszín cseresznyefakkal a téglafal mellett." A Várnegyedet körülvevő sétányok közül ez a nyugati oldalon fekszik, az Esztergomi rondelláig húzódik. A török uralom után alakult ki itt sétára alkalmas hely, de csak a 19. századtól vehette birtokba a közönség. Ekkor fásították, Tóth Árpádról pedig 1945-ben nevezték el.
Valóban az egyik legszebb budapesti utca; mindegy, milyen évszak van és milyen idő, bármikor jó ide kijönni és gyönyörködni a panorámában. De az igaz, hogy a legvarázslatosabb tavasszal... Áprilisban munkatársunk, Mervai Márk készített sorozatot a virágba borult Tóth Árpád sétányról.



A Zugligeti út gesztenyefa virágzáskor
Sajnos a Zugligeti úti gesztenyevirágzásról tavasszal lemaradtunk, azt viszont meg tudjuk mutatni, hogyan újítják fel a sokáig csak szellemépületként ismert, üresen álló egykori lóvasút-végállomást.


Pozsonyi út
"Olyan, mintha a Balatonon sétálgatnék. Hangulatos, barátságos, kulturált, van sok izgalmas bolt, cukrászda, étterem..." Valóban az egész utca hangulatos, az 1900-as évek első felében kiépült Újlipótváros legvagányabb helye, és ha a Jászai Mari tértől a végéig sétál az ember, olyan érzése támad, hogy amit itt nem kap meg, azt talán nem is érdemes keresnie.
A mi kedvencünk a Szent István Park közelében látható sarokház földszintjén a Sarki Fűszeres.
Andrássy út
"Az Oktogontól a Hősök tere felé. Kétoldalt a sok szép palotával." Az Andrássy út és palotái története egy cikkben nem férne el, olyan hosszú volna, nemhogy egy ilyen rövid leírásba. És akkor még nem is beszéltünk az Andrássy út mentén sorakozó látnivalókról.
Több szakaszban épült ki, részben azzal a céllal, hogy a Király utca forgalmát csökkentsék, részben pedig azért, hogy a belső városrészeket összekössék a Városligettel. Már Kossuth Lajos is felvetette az ötletet, a sugárutak építését pedig gróf Széchenyi István is szorgalmazta.
1872-ben kezdődtek az építési munkák, közben kiépült a földalatti vasút, újabb telkeket vásároltak meg az építkezésekhez stb. Az Oktogontól a Hősök teréig húzódó szakasz a szellősebb, kettős fasorral szegélyezett rész, a Köröndtől ráadásul a kertes villákkal és palotákkal még lazább. Az a legjobb, ha gyalog sétáltok rajta végig. (Csak ne a bringaúton.)

Gül Baba utca
Sokunk örök kedvence, az egyik legrégebbinek és legmeredekebbnek tartott utca valódi kihívás mindenki számára, itt muszáj figyelni és lelassulni ahhoz, hogy feljussunk a tetejéig.


Most viszont egyáltalán nem javasoljuk a sétát, mert a Gül Baba türbéjének felújításával egy időben éppen újrakövezik az utcát, és így néz ki a terep:




Logodi utca
A várfal nyugati oldalával párhuzamosan futó utca báját a vár felé futó romantikus lépcsők adják. Érdekessége pedig az, hogy a végéből a Gellérthegyre és a Szabadság szoborra látni.



Egy kakukktojás: a 2-es villamos vonala
"Elfogult vagyok Budapest egy egyedülálló szépség, szeretem, sok eldugott kis titkos utcák, házak, kertek, parkok, udvarok, és az emberek, - de a 2-es villamos Pest - Buda látványa, panorámája egy csoda. Ha kedvem úgy tartja, csak minden cél nélkül végigmegyek a vonalon és minden gondom, bánatom elfelejtem.
A házunk előtt jár a "KETTES", még ezt a zajt is szeretem."
Ponty utca
A Vár alatt, körülbelül a Halászbástya magasságában találjátok ezt a tündéri kis lépcsős utcát, amely a Donáti utcáról a Fő utcáig visz le benneteket.


Munkácsy utca
Csodálatos villái, palotái és a Kölcsey Ferenc Gimnázium épülete miatt sétáljatok végig rajta. Figyeljétek meg a házak díszeit. Lenyűgözőek!
Mit gondolsz, melyik a legszebb budapesti utca? Neked melyik a kedvenced?