Sok év késéssel indult el nálunk a televíziózás, de gyorsan kitermelte a maga sztárjait
Bár a technológia feltételek erre korábban is adottak voltak, Magyarországon csupán az 1950-es években kezdődött a televíziózás.
Ennek több oka is volt, az egyik a II. világháború kitörése, és az, hogy Budapest ostroma Európai viszonylatban is az egyik legnagyobb kárral járó harci esemény volt. A háborút és a helyreállításokat követően a televíziózás megszervezése 1953. január 23-án, a Minisztertanács hozzájárulásával indult. A kísérleti adások 1954-ben kezdődtek.
VIDEÓ: A Magyar Televízió kísérleti adása:
Hivatalosan 1957. május 1-jén indult a nyilvános adás, ettől a dátumtól jelentkeztek a rendszeres közvetítések. Sokáig színes tévéadást sem láthattunk Magyarországon; ez 1972-ben indult, évtizedekkel később, mint a nyugati országokban.
A május 1-jei nagygyűlésről, és az 1956-os forradalom leverése óta először a nyilvánosság elé lépő Kádár János ünnepi beszédéről szóló közvetítés egyértelműen propagandacélokat szolgált, nem a tájékoztatást volt az elsődleges célja.

Hősök tere, május 1-i nagygyűlés, az MTV első helyszíni közvetítése - Fotó: Fortepan.hu
Ugyanakkor valódi mérföldkőnek számított a tévéadások indítása, még akkor is, ha az állandó és rendszeres műsorsugárzás sokak számára nem volt elérhető. Magyarország lakóinak töredéke rendelkezett készülékekkel, és az adótornyok eleinte csak budapesti, és idővel néhány nagyobb megyeszékhelyre történő műsorszórásra voltak alkalmasak. Az első adások a Széchenyi-hegyi 1 kW-os adóról indultak, és 50–90 km-es körzetben voltak foghatók.
Tudtad, hogy az első tévékészülékeket a kőbányai Orion Gyárban gyártották?
Az alábbi képen Laszip Sándor, az Orion mérnöke, a televíziós csoport vezetője, az AT 501 készülék konstruktőre ellenőrzi a vevő hangolását.

Fotó: Fortepan.hu

Kísérleti adás 1954-ben; Purczell Miklós, Horváth József operatőr, László Endre rendező, Erdei Klári bemondó - Fotó: Fortepan.hu
1957 májusától a műsorrend úgy nézett ki, hogy egy héten csak három adásnap volt. Két napon át filmet, egy napon pedig színházi előadást, és/vagy sportműsort sugárzott a Magyar Televízió. Az első színházi közvetítést a Magyar Állami Operaházból vezényelték le, a Bánk bánt láthatták azok a kevesek, akinek volt tévéjük és előfizetésük.
1958-tól heti négy napon át volt adás, 1960-1987 hét között heti hat napon adtak műsort, hétfőn volt az adásszünet.
Aki olyankor megszokásból bekapcsolta a tévét, az MTV helyett "hangyás képernyőt" látott. Ma már furcsának tűnhet, hogy csak pár évvel a rendszerváltás előtt, 1987-től lett Magyarországon teljes heti adás, szünnapok nélkül.
1958-ban még csupán 16 ezer tévé-előfizető volt Magyarországon, 1962-ben már 325 ezer.
Tíz évvel az első rendszeres közvetítés elindítása után már 1 millió 168 ezer 801 tévé-előfizetés volt Magyarországon. A következő öt évben ez a szám megduplázódott, majd 1980-ig az előfizetések száma 2 millió 766 ezerre nőtt.
VIDEÓ: Tévés főcímek, korabeli tévés hírességk 1957 és 1978 között:
A rendszeres műsorok indítása és a műsorgyártás mellett szükség volt persze készülékekre is, majd átjátszók telepítésére, hogy az ország legtöbb pontján fogható legyen az adás. És természetesen a televíziózás népszerűsítésére is hangsúlyt fektettek. Ez utóbbi nem volt annyira nehéz feladat, olyan nagy újdonságnak számított a tévé, és annyira közkedveltté vált viszonylag rövid idő alatt.
Az 1960-as években például a népszerű műsorok sugárzása idején - mint amilyen a Ki mit Tud? volt - az egész család vagy az egész szomszédság összegyűlt annál a szerencsés lakónál/családtagnál, akinek volt tévéje...

Reklámfotó 1958-ból; a Kossuth Lajos utca 2/b, a KERAVILL üzlet emeleti bemutatóterme - Fotó: Fortepan.hu

Takács Mari, az egyik leghíresebb bemondónő 1962-ben

A Magyar Televízió logója 1961-től
Tihanyi Kálmán
Az első teljesen elektronikus, töltéstároló típusú televíziós rendszert ő alkotta meg. Ez az eszköz lehetővé tette a több százsoros képfelbontást és képvisszaadást. Leírta a működés alapelveit, és 1926-ban először itthon szabadalmaztatta a találmányát. Később továbbgondolta, tökéletesítette a rendszert, és a szabadalmat Németországban, Angliában, Franciaországban és az Egyesült Államokban is bejegyeztette.
A mai televízió őse az ikonoszkóp nevet kapta. Hamar lecsapott a találmányra a sajtó és a külföldi médiaszakma. A Tolnai Világlapjában rajzot közöltek arról, milyen lesz a jövő rádiója: nem csak hangot, hanem képet is fog közvetíteni. Tihanyi Kálmánt megkereste egy amerikai rádióvállalat, mert érdekelte őket a szabadalom. És ha ez még nem lenne elég, a kutató 1939-ben forradalmi ötlettel állt elő: a keskeny, falra függeszthető tévé elvével. Ha nem jön közbe a háború, Magyarországon gyártani kezdték volna a lapos televíziókat.
Goldmark Péter Károly
1926-ban - Tihanyi Kálmántól függetlenül - egy magyar származású, Berlinben és Bécsben tanuló 20 éves egyetemista összerakott egy televíziót. Bár Goldmark Péter Károly készülékének a képernyője csupán 2,5 × 3,8 cm-es volt, az eszköz működött. Goldmarkot először egy angol vállalat kereste meg és vette fel, ám 1935-ben Az Egyesült Államokba ment, és a CBS-nél állt munkába. A cégnél a képcsöves tévé fejlesztésén dolgozott.
Munkájának gyümölcse a színes televízió lett, amelyet 1940-ben mutatott be. A rendszert tovább csiszolta, és az űrkutatás számára is továbbfejlesztette. Ennek köszönhető, hogy milliók csodálhatták 1969-ben az ember holdra szállását.
Mihály Dénes
Miután a telefongyárban dolgozott, foglalkoztatni kezdte a képközvetítés. Berlinben élt, ott jelent meg "Az elektromos távolbalátás és a Telehor" című könyve. Óriási volt a siker, az AEG biztosította számára a kutatási lehetőséget, és így született a TELEHOR névre keresztelt első készüléke. 1929. március 8-án az ő szabadalma alapján indult el a világ első mozgó televíziós közvetítése a Berlin-Witzleben rádióállomáson.
1933-ban E. H. Traub fizikussal együttműködve egyedülálló televíziós készüléket mutatott be. A forgótükrös vevőkészülék képét 2,5×3 méteres felületre is ki lehetett vetíteni – erre néhány évvel később a Gellért Szállóban került sor: 1936-ban 30 méteres távolságra közvetítettek televíziós képet.
A hazai televíziózás népszerűsége, az előfizetők számának növekedése és a műsorkínálat bővítése egymással párhuzamosan zajlott. 1958-ban például összesen 33 ezer 443 perc volt a műsoridő, 1967-ben már 133 ezer 110 perc (ekkorra ugrott egymillió fölé az előfizetők száma), 1977-ben pedig 239 ezer 836 perc.
A Magyar Televízió hamar kitermelte a maga sztárjait.
A bemondók első generációját - Varga József, Takács Marika, Tamási Eszter, Kudlik Júlia és Lénárd Judit - mindenki szerette. A sportriporterek is valóságos legendának számítottak: Vitray Tamás, Vitár Róbert vagy Szepesi György nevét ma is sokan ismerik.

Bemondók - Forrás: Fortepan.hu

Vitár Róbert és Váradi György a totóeredményeket elemzi - Forrás: Fortepan.hu
VIDEÓ: Tévéműsorok főcíme 1978 és 1990 között:
A tévézés pár évtized alatt az egyik legnépszerűbb szabadidős tevékenységgé vált. És már egyre kevesebben vannak, akik még emlékeznek arra, hogy milyen volt az élet néküle.