Ezt a pszichológiai tesztet csinálta meg József Attila is
A tintapacás tesztként emlegetett Rorschach-tesztet Illyés Gyula későbbi felesége, Kozmutza Flóra kísérelte meg elvégezni a nagy költőn. József Attila azonban már az első néhány foltról órákon át beszélt a fiatal lánynak, így végül be sem tudták fejezni a tesztet. Ti mit láttok a különös ábrákban?
110 éve ezen a napon, 1905. november 21-én született dr. Kozmutza Flóra pszichológus, József Attila kezelője, utolsó szerelme, Illyés Gyula felesége.
A Rorschach-próbát Hermann Rorschach, svájci pszichiáter fejlesztette ki az 1920-as években. Tíz képből áll, amelyeken szimmetrikus tintafoltok láthatóak: 5 táblán fekete, 2 táblán fekete-piros, 3 táblán pedig többszínű fotok. A vizsgált személynek egyenként el kell mondania, miket lát a foltokban, azok mit juttatnak eszébe. Nem léteznek helyes vagy helytelen válaszok, hiszen azok a személyiségre utalnak.
József Attila és a foltok
A fiatal pszichológusnő, Kozmutza Flóra egy dolgozatához készített Rorschach-tesztet. Ennek kapcsán találkozott először Illyés Gyulával, aki azonnal beleszeretett. Ám mivel házas ember volt, így nem lehetett közöttük semmi. Ő ajánlotta további tesztalanynak József Attilát, aki Illyéshez hasonlóan szintén első látásra beleszeretett a fiatal pszichológusnőbe.
Kozmutza Flóra és József Attila
A személyiségteszt elkészítését Flóra 1937. február 20-án kísérelte meg a költővel. Visszaemlékezéseiben leírja, hogy a tesztet a szokásosnál is lassabban tudta elvégezni. Míg mással fél óra elég a tíz képre,
József Attilával két óra alatt csupán az ötödik pacáig jutottak.
A költő ugyanis rendkívül sok gondolatot és választ osztott meg vele a speciális képek láttán. Az első öt táblára összesen 181 választ adott. lllyés Gyuláné „József Attila utolsó hónapjai-ról” című könyvében így ír első találkozásaikról:
“Rendkívül sok választ adott, rengeteg originális, sőt bizarr feleletet. A vizsgálat fárasztotta. A harmadik képnél azt mondta:
- Az ötödik végén ajánlottam, hagyjuk abba.”
A hirdetés fölötti képen József Attila látható
A tesztet végül soha nem fejezték be, ám a pacákra adott válaszok később több helyen is megjelentek József Attila költészetében. Sokszor idézi a Rorschach táblák foltjait, például a Hűség, a Medevetánc és az Iszonyat versekben is.
Fürtös, láncos, táncos, nyalka,
aj de szép a kerek talpa!
Hova vánszorogsz vele?
Fordulj a szép lány fele!
Brumma, brumma, brummadza.
Híres, drága bunda rajtam,
húsz körömmel magam varrtam.
Nyusztból, nyestből, mókusból,
kutyából meg farkasból.
Brumma, brumma, brummadza.
Ma már nyilvánvaló a pszichológusok számára, hogy József Attila sokszoros válaszai nem a szkizofréniára utaltak, amire aztán tévesen pszichiátriai kezelését is alapozták. A költő által adott válaszokban azonban valóban fellelhetők a szkizoid beállítottság jellegzetességei. Az elemzésekből pedig kiderül az is, hogy a gyerekkorában kialakul személyiségzavar egész lelkivilágát átitatta. A ránk maradt Rorschach-teszt elemzését egyébként a balatonszárszói József Attila Emlékházban nézhetitek meg.
Ha többet szeretnél megtudni a József Attila - Kozmutza Flóra - Illyés Gyula szerelmi háromszögről, olvasd el korábbi cikkünket is!
Rorschach-teszt közzétételének aggályai
A Rorschach-teszt érvényességét sok kutató megkérdőjelezi. Az eredmények értékelésére ugyanis több módszer is létezik. Mások pedig úgy gondolják, hogy a teszt akkor vesztette értelmét, amikor megosztották az ábrákat a nyilvánossággal.
Rorschach-teszt tíz hivatalos ábráját először William Poundstone tette közzé 1983-as könyvében. Később pedig az internetnek köszönhetően széles körben is hozzáférhetővé vált. Ráadásul egy kanadai orvos a képeihez tartozó leggyakoribb megoldásokat is feltöltötte a Wikipédiára. A közzététel etikai aggályaival kapcsolatban persze több pszichológus is felszólalt. A szakma képviselői szerint ugyanis ha a páciensek előre ismerik a képeket, az befolyásolhatja a teszt eredményét. Egyelőre azonban nem ismerünk olyan kutatási eredményt, ami ezt a feltevést bizonyítaná.
Az USA szerzői jogi szabályozása szerint a képek köztulajdonnak számítanak a publikálás helye és ideje alapján (1923 előtt), és azokban az országokban is - mint Magyarország -, ahol a szerzői jogok védelmében a szabad felhasználás tilalmát 70 évben maximálták.
Források: Házipatika.com, Wikipédia, Index
Képek forrása: Wikipédia
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!