Milyen titkokat rejt Szabó Magda Ajtója?
Szabó Magda Az ajtó című regényét bizonyára sokan ismeritek. Azt azonban kevesen tudhatjátok, hogy a bizalom, árulás és szeretet szimbólumává vált ajtó a mai napig áll Pasaréten, és megannyi történetet őriz a regény valós szereplőiről.
Az ajtó bevallottan önéletrajzi ihletésű regény. Szabó Magda egy valós történetet írt meg házvezetőnőjével való kapcsolatáról, akivel igen különös, ám szoros barátságba került a Júlia utcában töltött két évtized alatt. A regény egy értelmiségi nő és egy zárkózott, mogorva, de csupa szív idős asszony kölcsönös szeretetét meséli el. Szeredás Emerenc senki előtt nem nyitotta ki ajtaját, csak Szabó Magdát engedte belépni, miután bizalmába fogadta őt.
Az idegenek előtt soha ki nem nyíló ajtót most Verrasztó Gábor író, helytörténész tárta fel előttünk. Jelenleg ugyanis ő lakik abban a lakásban, ahol Szabó Magda híressé vált házvezetőnője is élt. Igaz, a lakás ajtaja már nem az az ajtó, mert kicserélték a mellette lévővel, de új helyén még mindig teljes pompájában őrzi a főbejáratot.
A hirdetés felett, a képen: balra az eredeti ajtó, jobbra Szeredás Emerenc egykori lakásának bejárata
A Pasarétet jól ismerő Verrasztó Gábortól megtudtuk, hogy a regényben leírt események kilencven százaléka igaz. A szereplők egyike sem kitalált, csak álnevet kaptak. Megtudtuk, hogy
Szeredás Emerencet a valóságban Szőke Júliának hívták.
Sőt a házban még most is élnek olyanok, akik ismerték Juliska nénit. Szőke Júlia 1939 és 1978 között élt itt haláláig. Szakácsnőként került a házhoz, a háború után pedig házmesternek állt, így maradhatott a Júlia utcai lakásban.
Helen Mirren Emerenc szerepében Az ajtó c. filmben
A visszaemlékezők szerint a regényben leírt jellem tökéletesen fedi a valóságot. Juliska néni egy mogorva, szörnyen öltöző, nem túl szép, magát rendkívül keménynek és nyersnek mutató asszony volt. Ám egyben igazi jótét lélek is, aki ugyan keveseket fogadott a szívébe, de őket nagyon szerette. Amint a regénybeli alteregója, ő is csodálatosan sütött főzött, ami nem csoda, hiszen fiatalabb korában a Gundel konyháján is dolgozott. Habár finom ételeiben, lekvárjaiban a szomszédok mindig találtak egy-két macskaszőrt, mivel a házmester a valóságban is általában kilenc-tizennégy macskát tartott.
A kilincsre akasztott macska története azonban csak kitaláció.
A regénnyel ellentétben nem szándékosan kínozták és ölték meg kedvenc cicáját. Gyerekek véletlenül dobták fejbe a szerencsétlen állatot. Szőke Júlia pedig emiatt a baleset miatt terelte be macskáit a lakásba.
Az is igaz hogy Magda házvezetőnője egész életében egy kriptára gyűjtött. Ez meg is adatott neki, ám nem egészen úgy, ahogyan szerette volna. Szabó Magda végakarata szerint az írónő halála után Juliska néni urnáját is az íróházaspár sírjába helyezték át. Sajnos azonban, mivel védett sírról van szó, a hatóságok azóta sem engedélyezték, hogy a sírkövön Szobotka Tibor és Szabó Magda neve mellett Szőke Júliáé is szerepeljen.
Szabó Magda, Szobotka Tibor és Szőke Júlia nyughelye a Farkasréti temetőben
Megfelel a valóságnak az is, hogy az írónő rálátott Emerenc ajtajára.
Szabó Magda erkélye alatt állva a fák között most is kivehető az egykori házmesteri lak ajtaja.
Szabó Magda férjével 1960-ban költözött a Júlia utcai házba, amelynek homlokzatán ma tábla őrzi a híres lakók emlékét.
Az ajtó című regényt 2012-ben filmesítette meg Szabó István. Szerintünk, a Júlia utca is rendkívül hangulatos, ám a filmesek valamiért mégis a szomszédos Lotz Károly utcát találták alkalmasabbnak a forgatásra. Az írónő házát a Lotz Károly 24-es számú épület “játszotta”. A szemfülesek észre is vehetik a filmben a véletlenül kint felejtett 24-es házszámot.
A forgatás Lotz Károly utcai helyszíne
Az itt lakók bizony nem fogják egyhamar elfelejteni a forgatást. A papír és vízpermet keverékéből készülő mindent elborító műhavat ugyanis még a forgatás után hónapokkal is hordta a szél a környéken.
A film elkészítése hat évig tartó munka volt, aminek nagy részét állítólag az tette ki, hogy a rendező meggyőzze Helen Mirrent a főszerep elvállalásáról. Az Oscar-díjas brit színésznő saját bevallása szerint eddigi pályafutásának egyik legnagyobb kihívása volt Emerenc karakterének megformálása. Szabó István választása azonban telitalálatnak bizonyult, amiről ti is megbizonyosodhattok, ha megnézitek a filmet.
Források: Verrasztó Gábor, Válasz.hu, HVG.hu
Fotók forrása: Horváth Emese, Wikipédia
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!