Miért kellett farönköt húzni a fiataloknak büntetésből?
Ha egy évben senki nem házasodik a településen, akkor ez a régi népszokás segít majd a családalapításban. A bolondos játékkal családalapításra ösztönzik a még nőtlen, hajadon fiatalokat.
A rönkhúzás hagyománya a magyar-osztrák-szlovén határtérségben volt népszokás. Olyan években, amikor nem volt házasulandó a településen, megtartották a vidám álmennyegzőt.


A rábavidéken a szlovének rönkhúzása terjedt el, itt a résztvevők magyar és szlovén nyelven is beszélnek. A népszokás a fiatalok ösztönzésén túl a nyelv ápolására és a gyökerek megőrzésére is szolgál – ezért is kerülhetett fel a magyar Szellemi Kulturális Örökség listájára.
Az időpont sem véletlen. A farsang a legtöbb területen a fiatalok ismerkedésének, párválasztásának is az időszaka, sokszor ebben a pár hétben kötöttek házasságot is. Ha pedig mégsem volt egyetlen esküvő sem, akkor álházasság-kötést, maskaralakodalmat rendeztek figyelmeztetésképpen.
VIDEÓ: a rönkhúzásról
A hagyomány szerint farsang vasárnapján a nőtlen fiataloknak büntetésből egy szekérre tett farönköt kell elhúzniuk. A rönkön egy menyegzőre felöltöztetett fiatal pár ül, a násznép pedig kurjongatva, énekelve. különféle maskarákba öltözve kíséri őket. A párocska egy bolondlakodalmat is tart, ahol erre a napra örök hűséget fogadnak egymásnak.
Az esemény hasonlít egy valódi menyegzőhöz.
A fiatal pár díszesen felöltözik, kikérik a lányt, a legényt, vannak örömszülők és násznép is. Beöltöznek papnak, vőfélynek, akad jövendőmondó és kisbíró is. Van, ahol az eladó leánynak férfi öltözik be, míg a vőlegény szerepét egy lány játssza.


"Mélyen tisztelt Közönség!
Felsőbátkifalu nagyközség!
Hajják meg a süketek! Nyíljon ki a fületek!
Nagy eseményt hirdetek, jó mulatságot ígérek:
Azért jöttünk össze ma, legyünk hát egy csokorba.
Házasság lesz ebből tudom, ezt bátran itt megjósolom.
A falu egy legénye, kinek az esze kereke
Mindig jár és meg nem áll,
Kigondolta, úgy tudom, házasodik farsangon."
/Körmend/


A legutóbbi 2016-os rönkhúzás így zajlott
Pénteken a falu elején feldíszítették a fatörzset, csak a koronáját hagyták meg, arra papírvirágokat tettek. Ez a díszes korona jelképezi a menyasszony ártatlanságát, ezért éjjel a helyi önkéntes tűzoltók vigyáztak rá. A rönkhúzás idején pedig a főördög óvta a korona épségét. Az ördögnek ebben a játékban a megszokottól eltérően pozitív szerepe van.
Szombaton kikérték a „vőlegényt” és a „menyasszonyt”, majd a „favágók” egy kisebb fenyőt kivágtak a közeli erdőben. A koszorúslányok és vőfélyek a rönkös szekér elé álltak, és a hosszú kötélre rögzített rudakkal kezdték el húzni a rönköt, amelyen fent ült a „szerelmes pár”. A szekeret egy „kocsis” hajtotta.




A menetet egy fekete tyúkot cipelő legény vezette. A koszorúslányok „virágai”, hajdíszei hagyományosan rózsaszínek, míg a vőfélyek pántlikái világoskékek. A rönk után egy hintóban utazott a szertartáshoz szükséges, beöltözött pap, jegyző, bíró és kisbíró.
A felvonuló nászmenetben farsangi alakoskodók is voltak, ők például orvosnak, kéményseprőnek, apácának öltöztek be.
Az esküvői szertartás az igazi hasonlóan zajlott. A végén a rönköt a kisbíró elárverezte. A vendéghívogató a násznépet meghívta a lakodalomba, ahol bőven volt étel-ital, és szlovén zene szólt.
A szertartás végén elégették a rönk koronáját, amellyel jelképesen a telet is elűzték.
VIDEÓK: a legutóbbi rönkhúzások
A rönkhúzás az ősi ekehúzást jelképezi, amelynek célja a termékenység biztosítása. A mágikus szertartással a mag kikelését és a bőséges termést biztosították.
Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!