Mátyás király tizenéves lányokkal jegyezte el magát

Az elrendezett házasság nem valamiféle kegyetlen önkény volt a szülők részéről. Praktikus okai voltak: a tehetősebb réteg a házasságot eszköznek tekintette, ami által szövetségesekre tehettek szert, és gondoskodhattak családjuk hatalmának és vagyonának fenntartásáról, növeléséről.
Az átlagéletkor akkoriban jóval alacsonyabb volt mint manapság. Egy 30 éves nő már öregasszonynak számított. Így tulajdonképpen nem is meglepő, hogy jóval fiatalabban házasodtak. Ha pedig belegondolunk, hogy mi tizenéves fejjel mennyire voltunk érettek, és milyen döntéseket hoztunk, nem is meglepő hogy az akkori tinik helyett is a bölcs öreg harmincas szüleik döntöttek. Nem volt ez másképp Hunyadi Mátyás esetében sem.
Mátyást 12 éves sem volt, amikor 1445-ben eltervezték házasságát a szintén gyermek Cillei Erzsébettel.
A fiatalkori eljegyzések tekintetében II. Lajos királyunk a magyar csúcstartó, ő ugyanis még meg sem született, amikor eljegyezték Habsburg Máriával.
Természetesen szó sem volt szerelemről. A Cillei-család hatalmas vagyonának Erzsébet volt az egyetlen örököse. Hunyadi János és Brankovics György szerb fejedelem közti békeszerződés értelmében Brankovics hozzájárult, hogy a kis Mátyás eljegyezze unokáját.
A kor szokásaihoz híven a 10 éves kislány a Hunyadi-családhoz költözött. Az eljegyzésre 3 évvel később került sor. Az esküvő azonban elmaradt. Alig három hónapos jegyesség után a 13 éves Erzsébet 1455 év végén elhunyt.
Mátyás második menyasszonya sem volt sokkal idősebb. Podjebrád Katalin 11 éves volt, amikor 1461 májusában Magyarországra hozták. Az eljegyzésről Vitéz János váradi püspök és Podjebrád György cseh király egyeztek meg. Mátyásnak ebben az esetben sem volt sok beleszólása, ugyanis a szerződéskötés pillanatában fogoly volt Podjebrád György udvarában.

Miután a Hunyadi-család kifizette a tetemes váltságdíjat, Mátyás hű maradt az egyezséghez, és a családja javaslata ellenére is feleségül vette az akkor 13 éves kislányt, aki hamarosan teherbe is esett.
Itt akkor álljunk is meg egy pillanatra, és mindenki gondolkozzon el azon, hogy milyen szerelmi élete volt 13 évesen. Nekem nagyjából semmilyen, és jobban lekötötte az érdeklődésemet a barbizás, mint a házasság.
[#2]
Velem ellentétben azonban Katalin királyné 14 évesen már fiút szült. Ennek mindenki nagyon örült, mert a bécsújhelyi szerződés értelmében ha Mátyás fiúörökös nélkül hal meg, akkor a Habsburgokra száll a magyar trónt. Az öröm azonban korai volt.
Podjebrád Katalin 14 évesen belehalt a szülésbe.
A kis királyné gyermekágyi lázban halt meg, akárcsak annak idején az édesanyja, és sajnos kisfiuk sem élt sokáig.
A 22 évesen megözvegyült Mátyás trónörökös nélkül maradt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a király szűzies életet élt Katalin halála után. 27 évesen ismerkedett meg Bécsben Edelpeck Borbálával, akit a király egyetlen szerelmeként szoktak emlegetni. Születési idejét nem ismerjük, de annyi bizonyos, hogy Mátyás Magyarországra hozta, és évekig együtt éltek. Tőle született egyetlen törvénytelen fia, Corvin János is.

Mivel azonban Borbála nem volt rangban hozzá illő, nem vehette feleségül. Az is borítékolható volt, hogy az ország urai nem fogadják el a törvénytelen gyereket törvényes örökösként. Mátyás így új feleséget keresett. A helyzetét az is nehezítette, hogy a legnagyobb hatalmú családok rendre kikosarazták. Mátyás végül feladata nagyratörő terveit, és Aragóniai Ferdinánd lányát, a 19 éves Beatrixet vette feleségül.

A hetedhét országra szóló esküvőt 1476 decemberében a budai Nagyboldogasszony-templomban tartották. A korabeli magyar királyi udvar azonban igen távol állt attól, amit Beatrix Itáliában megszokott. A Nápolyi módihoz képest szinte barbárnak hatott Mátyás életmódja: a királyhoz bárki szabadon bejárhatott, és főembereivel egy nagy közös tálból lakmározott.
[#3]
Én 19 évesen egy érettségit tudtam felmutatni, és legfeljebb arról rendelkezhettem, hogy milyen posztereket ragasszak a gyerekszobám falára. Illetve, ha belegondolok, hogy ahhoz kellett volna feleségül mennem, akivel ennyi idősen jártam… Inkább hagyjuk is.
Beatrix azonban nem teketóriázott sokat. Oké, ő királyné volt, de azért elég tökösnek kellett lennie ahhoz, hogy már a koronázási lakomájára elérje, hogy a szigorú asztali szertartásrendet megváltoztassák: utasítására az ünnepi asztalánál a királyi pár mellett csak a közvetlen rokonok és a legelőkelőbb követek foglaltak helyet.
Ez pedig csak a kezdet volt. A töri könyvekből mindannyian jól tudjuk, hogy a Beatrix hozta el a reneszánszt Magyarországra. A királyi palota megtelt szőnyegekkel és dísztárgyakkal, aranyozott termekkel, és fényes udvartartást varázsolt a rideg várból.
Az étkezések igazi ünnepekké váltak, és olyan új ételekkel ismertette meg a magyarokat, mint a parmezán, gesztenye, olajbogyó, kagyló és marcipán.

Mátyás örült neki, hogy Beatrixet lefoglalják a királynéi teendők, csak egy dolog árnyékolta be házasságukat: a fiú örökös csak nem akart megérkezni. Beatrix meddőnek bizonyult, amit a korabeli rosszindulatú pletykák házassága előtti aktív szerelmi életével hoztak összefüggésbe.
Beatrix azonban végül sokkal szerencsésebbnek bizonyult elődeinél, és Mátyást is túlélve 51 éves korában halt meg.

Forrás: Wikipédia, torimaskepp.blog.hu, kiralyokvarosa.hu,