BALATON

Ma is működik még az egyik utolsó balatoni vízimalom

Az örvényesi vízimalomban - amelyen ott díszeleg az 1055-ös évszám - a látogatás felér egy időutazással.


A Balaton-felvidéken elsősorban a patakok adta víz erejét használták ki a molnárok. Rengeteg írásos emlék bizonyítja, hogy a középkortól egészen a 20. század derekáig több száz malom működött a Balatonba torkolló, vízfolyások mentén. Sajnos napjainkban csak töredéke látható, általában az is romokban.

Örvényesen azonban valami egészen fantasztikus élményben lehet részünk. Ahogyan közeledünk az utcában, egyre hangosabb a malomkerék és a víz hangjának különös elegye. Az épületet megpillantva annak homlokzatán két évszám olvasható: 1055 és 1957.

malommuzeum2malommuzeum5
A Megnézlek Magyarország Blog, pár éve jött létre, egy igen különleges helyen a Gemenci erdő mélyén. A szerző házaspár szeretné megmutatni azokat a magyarországi természeti, épített vagy kulturális kincseket, amik ugyan némileg elfeledettek, de sokkal több megbecsülést érdemelnének.
malommuzeum2malommuzeum3

A kapuban egy úr szívélyesen üdvözöl, majd kerítésen belülre tessékel minket. Amint beljebb érünk, kellő szakértelemmel kezdi meg a tárlatvezetést. Az évszámokra kerül a sor. A homlokzaton szereplő 1055-ös évszám talán sokaknak mond valamit.

Ebben az évben alapították a közelben található Tihanyi apátságot. Feltételezhető, hogy ebben az évben már malomépület állt ezen a helyen. Az Örvényesi-Séd a Pécselyi-Séd és a Vászolyi-Séd egyesülésével jön létre és a Balatonba ömlik. Ezek a területek a középkor jó részében az apátsághoz tartoztak.

A malom feletti kis dombocskán állt egykor Örményes (középkori neve) település, a ma is látható román kori templommal. Az 1211-es adóösszeírásokban a malmokat mint az apátságnak igen jövedelmező épületeket jegyzik le. Az 1500-as években a falunak 11 portája és 2 malma szerepel az iratokban.

Hiteles források bizonyítják, hogy még a török uralom ideje alatt is működő malom volt itt.

1671-ben Örvényesen lejegyeztek egy egykerekű malmot, aminek molnárja az urának kétharmad rész vámot fizet. Ezt ebben az évben, az apát változtatja meg háromnegyed részre. Az 1700-as években a falu három vízimalommal rendelkezik, amit úgy bérelnek az uraságtól. Ebből a háromból, a ma is működő és látogatható az úgynevezett "felső" malom.

Ezt a molnárok szintén a tihanyi apáttól bérelték. Hároméves szerződéssel 160 pengőforintért, vagy 160 pozsonyi mérő tiszta rozsért. A bérletet negyedévenként előre kellett fizetni. A malomnak felülcsapós vízikereke van.

malommuzeum4malommuzeum6malommuzeum7

A malom a mai formáját egy 19. századi átépítéssel nyerte el. Az épület 3 nagyobb helységből áll. Régen a malomszint 150 centivel lejjebb volt. Ma a malomtérben két Ganz faszekrényes hengerszéket láthatunk üzem közben.

Ezeket 1889-ben gyártották és a kor egyik világszabadalma volt, forradalmasítva a malomipart. Láthatjuk, hogy a csap megnyitásával hogyan gyorsulnak a kerekek. és az elzárással hogyan áll le a több mint százhúsz éves szerkezet.

A malom helyiségből közvetlen a molnárszobába lehetett bejutni, ami a molnár élettere volt. Itt tárlatvezetőnk több gabonafélével is megismertet bennünket. Láthattunk egy gyönyörű szemeskályhát, ami a mai napig üzemképes. A harmadik helyiség a konyha, ami kialakításában egy nyílt füstös, kéményes konyha, telepakolva a 18-19. századra jellemző ételkészítő és étkező alkalmatosságokkal. Az udvaron egy az épülethez tartozó lóistállót, és egy kutat is megnézhettek.

Ha a Balaton északi részén jártok, álljatok meg a 71-es főúttól pár méterre lévő épületnél, nem lesz csalódás!

Elérhetőség:

Malommúzeum

Örvényes, Szent Imre utca, 8242

(87) 449 360


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BALATON
A Rovatból
„Inkább szomjan, meg éhen döglök, de én ezt nem csinálom” - megkérdeztük, mennyit költenek idén egy nap a Balaton Soundon
Van, aki napi 70 ezret költ, más megpróbál 10 ezerből kijönni, megint mások inkább kimennek alkoholért a fesztiválon kívülre.


A héten elindult a Balaton Sound, a fesztiválon mindig fontos kérdés, hogy mi mennyibe kerül, a borsos jegyárak mellett mennyit kell/lehet költeni a fiataloknak egy nap. Megkérdeztünk a Siófok mellett fesztiválozók közül néhány magyart és külföldit is, hogy szerintük hogy mennyiből lehet kijönni egy nap.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
A Rovatból
Hihetetlen: már 1800 Ft egy lángos a Balatonnál, van, ahol 50%-kal többet kérnek a belépőért, mint tavaly
Tavaly 23,8%-kal drágultak a vendéglők és a szállások Magyarországon, majdnem háromszorosával az uniós átlagnak. Idén ez még durvább lesz.


Idén nyáron már 1800 forintot kérnek egy lángosért a népszerű üdülőhelyeken. Azt mondják, a béremelések miatt.

Tavaly 23,8%-kal drágultak a vendéglők és a szállások Magyarországon, majdnem háromszorosával az uniós átlagnak, idén ez még durvább lesz.

Legkevesebb 15 ezer forintjába kerülhet egyetlen strandon töltött nap a családoknak. Nagyjából tizedével többe, mint tavaly.

Van olyan balatoni település, ahol 50%-kal többet kérnek a belépőért. Budapesten 8-11%-kal drágulnak a fürdők, amelyek héten nyitnak.

Az RTL riportja a hatalmas drágulásról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
Videó: 2500 forintért is találtunk lángost - megnéztük, mennyire drága egy lángos idén a Balatonon
Ilyen árakra lehet számítani a Balatonon 2024 nyarán. Nem olcsó, fel kell készülni.
Fotó: TikTok - szmo.hu
2024. június 20.



Lementünk a Balatonra, és megnéztük, mennyire drága egy lángos idén nyáron.

Elérkezett a kánikula ideje, nincs is jobb dolgunk, mint megnézzünk 2-3 helyet is, hogy mennyibe kerül egy lángos.

Az első helyen egy sima lángos 1000 Ft-ba került. A második helyen már 2500 Ft volt a sonkás lángos.

Ezek után elmentünk Balatonlellére, ahol óriáslángost is találtunk 3500-4000 Ft között.

Az új trükk a vendéglátósoktól, hogy kiírják azt, hogy milyen ételeket lehet kapni a helyen, de az árakat nem tüntetik fel.

Itt a videó.

@szeretlekmagyarorszag.hu #balaton ♬ Upbeat LoFi Hip Hop - sviridpavlov


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Fantasztikus Badacsony tavasszal: opálos kék víz, harsogó zöldek, illatozó vadvirágok, romantikus hegyi utak
A híres 437 méter magas tanúhegy remek kirándulóhely. A lábánál a tópart, a csúcs felé a hegyi utacska, és a tetejéről elénk táruló látvány... mindezekért is érdemes ellátogatni hozzá.
Fotó: Matus László - szmo.hu
2024. május 12.



A Balaton egyik csodahelye a Badacsony. Messziről nézni az impozáns tömbjét, élvezni a látványt - már ezért is érdemes a magyar tenger partját bejárni. Ám a hegyet megmászni is jó kikapcsolódás, remek program. Főleg tavasszal, amikor minden üde zöld, a víz opálosan csillan, a virágok illatoznak a lábad körül.

Ne hagyd ki te sem! Egy kis ízelítő a látványból:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk