Ma is működik még az egyik utolsó balatoni vízimalom
A Balaton-felvidéken elsősorban a patakok adta víz erejét használták ki a molnárok. Rengeteg írásos emlék bizonyítja, hogy a középkortól egészen a 20. század derekáig több száz malom működött a Balatonba torkolló, vízfolyások mentén. Sajnos napjainkban csak töredéke látható, általában az is romokban.
Örvényesen azonban valami egészen fantasztikus élményben lehet részünk. Ahogyan közeledünk az utcában, egyre hangosabb a malomkerék és a víz hangjának különös elegye. Az épületet megpillantva annak homlokzatán két évszám olvasható: 1055 és 1957.




A kapuban egy úr szívélyesen üdvözöl, majd kerítésen belülre tessékel minket. Amint beljebb érünk, kellő szakértelemmel kezdi meg a tárlatvezetést. Az évszámokra kerül a sor. A homlokzaton szereplő 1055-ös évszám talán sokaknak mond valamit.
Ebben az évben alapították a közelben található Tihanyi apátságot. Feltételezhető, hogy ebben az évben már malomépület állt ezen a helyen. Az Örvényesi-Séd a Pécselyi-Séd és a Vászolyi-Séd egyesülésével jön létre és a Balatonba ömlik. Ezek a területek a középkor jó részében az apátsághoz tartoztak.
A malom feletti kis dombocskán állt egykor Örményes (középkori neve) település, a ma is látható román kori templommal. Az 1211-es adóösszeírásokban a malmokat mint az apátságnak igen jövedelmező épületeket jegyzik le. Az 1500-as években a falunak 11 portája és 2 malma szerepel az iratokban.
Hiteles források bizonyítják, hogy még a török uralom ideje alatt is működő malom volt itt.
1671-ben Örvényesen lejegyeztek egy egykerekű malmot, aminek molnárja az urának kétharmad rész vámot fizet. Ezt ebben az évben, az apát változtatja meg háromnegyed részre. Az 1700-as években a falu három vízimalommal rendelkezik, amit úgy bérelnek az uraságtól. Ebből a háromból, a ma is működő és látogatható az úgynevezett "felső" malom.
Ezt a molnárok szintén a tihanyi apáttól bérelték. Hároméves szerződéssel 160 pengőforintért, vagy 160 pozsonyi mérő tiszta rozsért. A bérletet negyedévenként előre kellett fizetni. A malomnak felülcsapós vízikereke van.



A malom a mai formáját egy 19. századi átépítéssel nyerte el. Az épület 3 nagyobb helységből áll. Régen a malomszint 150 centivel lejjebb volt. Ma a malomtérben két Ganz faszekrényes hengerszéket láthatunk üzem közben.
Ezeket 1889-ben gyártották és a kor egyik világszabadalma volt, forradalmasítva a malomipart. Láthatjuk, hogy a csap megnyitásával hogyan gyorsulnak a kerekek. és az elzárással hogyan áll le a több mint százhúsz éves szerkezet.
A malom helyiségből közvetlen a molnárszobába lehetett bejutni, ami a molnár élettere volt. Itt tárlatvezetőnk több gabonafélével is megismertet bennünket. Láthattunk egy gyönyörű szemeskályhát, ami a mai napig üzemképes. A harmadik helyiség a konyha, ami kialakításában egy nyílt füstös, kéményes konyha, telepakolva a 18-19. századra jellemző ételkészítő és étkező alkalmatosságokkal. Az udvaron egy az épülethez tartozó lóistállót, és egy kutat is megnézhettek.
Ha a Balaton északi részén jártok, álljatok meg a 71-es főúttól pár méterre lévő épületnél, nem lesz csalódás!
Elérhetőség:
Malommúzeum
Örvényes, Szent Imre utca, 8242
(87) 449 360