„Itt voltam a vonzó és ijesztő nagyvárosban” - Szabó Lőrinc így érkezett annak idején a Keletibe
Hétről hétre Budapest
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy négyszázezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
„Az első az a pillanat volt, amikor tizennyolc éves koromban egy késő novemberi éjszakán ideérkeztem, és a debreceni gyorsról leszállva, még katonaruhában, de már civil diák-szívvel, egyik kezemben egy nagy cipóval, melyet az édesanyám sütött útravalónak, a másikban egy könyvektől dagadó kofferrel, teljes idegenségben és tanácstalanságban megálltam a holdfényes, hideg és üres Baross téren, a Keleti pályaudvar legfelső lépcsőfokán. Itt voltam a vonzó és ijesztő nagyvárosban, ahová pénz nélkül és rokontalanul felköltözni szinte forradalmi vakmerőségnek számított a családunkban. Egész lelkem egyetlen köszöntés volt a Város felé. De aztán egyszerre nagyon megijedtem: Úristen, mit kell most csinálni...?”
1884 – a Keleti, Budapest legnagyobb forgalmú személypályaudvarának megnyitása – óta sokan érkeztek a Szabó Lőrincéhez hasonló elfogódottsággal, s szerezték első benyomásaikat a magyar fővárosról a Baross téren. De vajon mi mindent látott, kikkel találkozhatott elsőként az ide érkező? A következő képeken a tér 1900 és 1940 közötti hétköznapjai elevenednek meg.
Az idézet részlet a költő “Húsz év Budapesten” című, az Uj Idők 1940. július 14-i számában megjelent írásából. Köszönet érte Kemény Arankának.

A Kerepesi / Rákóczi út a Baross tér felől, 1904-ben. Balról a József főherceg szálloda (1891), jobbról a Központi (Central) Szálloda (1889) épülete. Brück & Sohn felv., f.: Deutsche Fotothek

A Baross tér az 1910-es években. Erdélyi Mór felvételének részlete.

Társaság a Keleti kávéház (Baross tér 14.) egyik asztalánál. Képeslap, 1910-es évek. f.: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Keleti pályaudvar érkezési oldalán. 1910 k. f.: BTM Kiscelli Múzeum

A budapesti Szent Vince Konferenciák ingyen[es] tanácsadó irodája a Baross téren In: Élet 1914. március 15.

Furulyás tót a Keleti pályaudvar előtt. Kiss Ferenc felvétele In: Az Érdekes Ujság 1917. augusztus 5.

Dohánybörze a Keleti pályaudvar előtt. Fabinyi Lily (Felicia) író, újságíró felvétele. In: Uj Idők 1917. június 3.

Baross téri részlet a 46-os villamossal (háttérben a Thököly út), 1917. f.: Berecz / Fortepan, FP 175037

A Károly Király Hadsegélyző Alap által szervezett adriai nyaraltatásból érkező gyerekek a Keleti pályaudvarról a Tattersallba, várakozó szüleikhez tartanak. In: Új Idők 1918. szeptember 8.

Ételosztás a frontról érkező katonáknak a Keleti pályaudvaron. Müllner János felvétele, [1918]. f.: Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár

Az Üdv Hadserege tagokat toboroz. In: Pesti Napló Képes Műmelléklet 1925. augusztus 23.

Az Országos Magyar Tejszövetkezeti Központ (OMTK) tejivócsarnoka a Hotel József főherceg Szálló aljában (Baross tér 2., a Rákóczi út sarkán) In: Magyarság képes melléklet. - 1927. 33. sz., p. 15.

Az 1924-ben megnyitott - a pályaudvar indulási oldalán álló, korábbi katonai barakképületből kialakított - Capitol mozi. In: Az Est hármaskönyve 1927 372.

A teret övező szállodák egyike, az 1913-ban megnyitott Park Szálló / Hotel Park 1930-ban. Pesti Brúnó / Fortepan, FP 32594

A Tolnai Világlapját népszerűsító reklám-villamos a Keleti előtt, 1930

Parasztlányka batyujával a Baross-szobornál. Eötvös Gyula felvétele, 1930-as évek f.: MNM Történeti Fényképtár

Cselédlányok kimenőn (Cselédkorzó) Inkey Tibor felvétele, 1930-as évek. FSZEK Budapest Gyűjtemény, Fotótár

A Filléres Divatház vására (Baross tér 23., a Központi Szálloda épületének földszintjén). In: Textil-Ipar 1935. július 26.

Sokaság a planétás papagáj körül. Ismeretlen fényképész felvétele. FSZEK Budapest Gyűjtemény, Fotótár
A fotók történetéről, a Keleti pályaudvar és a Baross tér nyüzsgő világáról még többet olvashattok a Budapest Gyűjtemény posztjában: