A Hosszúlépéssel olyan helyekre juthatsz be, ahová magadtól esélyed se lenne
A Hosszúlépés. Járunk? csapata 2013-ban alakult, azóta már ezernél is több sétán mutatták meg Budapest kevésbé ismert látványosságait az egyre nagyobb számú érdeklődőnek.
Fővárosi bázisuk mellett az utóbbi időben már vidéken is terjeszkednek: nagy sikerrel nyitottak a Balaton felé, Tállyán a Kerekdomb Fesztiválon pedig kezdettől fogva jelen vannak.
Idén már negyedik alkalommal szerveznek különleges településismereti sétát a Tokaj-Hegyalján található kis faluban, ennek apropóján beszélgettünk.
– Hogy zajlik a kreatív munka a Hosszúlépésnél? Hányan ötleteltek az új sétákon, ki hozza meg a döntést arról, mi valósul meg végül?
Üveges Bence, tartalomfejlesztési vezető: Fontos, hogy minden új ötletre nyitottak vagyunk. Sétálóinktól, partnereinktől is rendszeresen jönnek javaslatok, és mi magunk is folyamatosan keressük az új lehetőségeket.
Ha egy sétaötletben hiszünk, akkor minden követ megmozgatunk, hogy megvalósulhasson.
Csapatunkban 4-5 embernek alapvetően az új séták kitalálása a fő feladata, ketten pedig csak a tartalmak elkészítéséért felelnek. A sétavezetők mellett ők kutatnak mindenhol, ahol bármi érdekeset, szórakoztatót vagy különlegeset remélnek a téma kapcsán.
– Mennyi időbe telik előkészíteni egy sétát anyaggyűjtéssel, szervezéssel, mindennel együtt?
Ü. B.: Egy séta előkészítése hosszú idő, általában 1,5-2 hónapot vesz igénybe. De megesik, hogy ennél jóval hosszabb idő, akár több, mint fél év is eltelik, mire meg tudjuk hirdetni.


– Meg tudjátok mondani, melyik a legnépszerűbb sétátok, amire leghamarabb betelnek a helyek?
Juhász Anna, kommunikációs vezető: Leggyorsabban általában épületbejárásainkra fogynak a helyek: A szabadság árnyékában, Kulisszák mögött és A Szabadság tér hajója című sétáinkat tudjuk kiemelni.
– Előfordult már, hogy valamivel mellényúltatok? Például nem mozgatott meg annyi embert, vagy utólag finomítani kellett rajta valami miatt.
J. A.: Persze, de ez soha nem akadályozott minket abban, hogy nagyot álmodjunk. A Hosszúlépés több, mint séta, olyan emberek közössége, akik nyitottak a kalandokra.
Szerencsések vagyunk, hogy sétálóink hozzánk hasonlóan szívesen kipróbálnak rendhagyó dolgokat, így mindig tudunk új élményekkel kísérletezni.

Balról jobbra: Üveges Bence, Juhász Anna, Kovács Tamás György
– Tállyán már negyedik alkalommal szerveztek sétákat. Tudtok még újat mondani, maradt olyan vetülete a településnek, amit nem dolgoztatok fel?
Ü. B.: Biztosak vagyunk benne, hogy tudunk újat mutatni, máskülönben nem vállaltuk volna el. Tállya sok különböző rétegéről volt már szó a korábbi években, most többek között azt fogjuk körbejárni, hogy milyen nyomai vannak a település képén az egykor virágzó mezővárosnak.
– Számotokra mi Tállya legnagyobb vonzereje? Miért szerettek visszajárni ide?
Kovács Tamás György tartalomfejlesztő, a Hosszúlépés sétavezetője: Legjobban a csodás tájat, a zegzugos utcákat és a rejtett történetek szeretjük. Tállya múltjában számtalan érdekes momentumot lehet találni, ha szemfüles az ember, a gyönyörű táj és az épületek pedig páratlan hátteret adnak a mesélésnek.


– Mi lesz az idei séta tematikája, miért érdemes részt venni rajta?
K. T. Gy.: Tállya településképének történetét járjuk körbe. Szó lesz az utcák alakulásáról, gazdag borkereskedők portáljairól és meglátogatjuk a temetőt is.
A cél az, hogy aki velünk tart, ne csak Tállya utcáit róva nézze avatott szemmel házakat, hanem kapjon egy-két alapvető szempontot más települések értelmezéséhez is.
– Mennyire nyitottak felétek az ingatlanok tulajdonosai? Könnyen rábólintottak például a Kvassay-zsilip, vagy a Citadella föld alatti szintjeinek bejárására?
J. A.: Korábban, mikor elkezdtünk épületbejárásokat szervezni, sokkal nehezebb volt kiépíteni a bizalmat. Mára már számtalan sikeres bejárást szerveztünk - jelmezraktártól a gyárépületig - ez nagyon sokat számít az új együttműködések kialakításában.
– Van olyan nagyközönség elől elzárt hely, amit nagyon szívesen megmutatnátok, de egyelőre nem sikerült összehozni?
Ü. B.: Mindig van új ötlet a tarsolyunkban, és tényleg soha nem adjuk fel: volt olyan épület, ahol több évig tartott, míg elértük, hogy megmutathassuk az sétálóinknak. Hogy most miken dolgozunk éppen, egyelőre nem rántjuk elő, nehogy elrontsuk a meglepetést!

– Tavaly óta a Balaton környékén is tartotok sétákat. Milyenek az ottani tapasztalatok? Helyiek jelentkeznek inkább, vagy éppen ott nyaraló turisták?
J. A.: Balatoni programjaink különösen kedvesek számunkra, egyrészt a sétálóink lelkesedése, másrészt a balatoni partnerkapcsolatok miatt. Például a Tihanyi Bencés Apátságban szervezett bejárásokra nem csak sétálóink körében, de a csapaton belül is többszörös a “túljelentkezés”.
Akkor is feltöltődve érünk vissza, ha munka miatt utazunk Tihanyba.
A helyiek és a turisták is szép számmal megfordulnak balatoni sétáinkon, azonban azt tapasztaltuk, hogy legnagyobb részben budapesti közönségünk utazik el a fővárosból, kifejezetten a Hosszúlépés programja miatt.
– Terveztek további terjeszkedést Budapesten kívül?
J. A.: Igen, a korábbi pozitív tapasztalatok miatt egyre távolabb merészkedünk, de továbbra is Budapest marad a Hosszúlépés főhadiszállása.