5 természeti csapás, ami megváltoztatta a történelmet
Közismert, hogy a tudósok szerint a dinoszauruszok kipusztulását hatalmas környezeti katasztrófa okozta: a legvalószínűbb, hogy egy meteorit csapódott a földbe.
Az óriás őshüllők eltűnése tette lehetővé az emlősök, és így végső soron az ember felemelkedését. Az kevésbé közismert, hogy később is történtek olyan természeti csapások, amelyek jelentős hatással bírtak a történelem alakulására. A Listverse cikke alapján mi az öt legérdekesebbet szedtük csokorba.
1. A Bhola ciklon (1970)
A Bhola ciklon 1970-ben csapott le Bengália partjainál, az akkori Kelet-Pakisztán területén. Több mint 500 ezer halálos áldozatot szedett.
Akkoriban Pakisztánban a Jahja Khán vezette katonai junta uralkodott. A rezsim a katasztrófa kezelésében különösen inkompetensnek mutatkozott. A katasztrófa után el is bukták a választást, de nem engedték, hogy a győztes Awami Liga átvegye a hatalmat. Polgári lázongások kezdődtek, kitört a bangladesi függetlenségi háború, ami aztán 1971-ben indiai-pakisztáni háborúvá terebélyesedett.
Az erőszakos cselekmények a bangladesi népirtásban csúcsosodtak ki. 30 millió embert űztek el, hárommillió ember halt meg. A pakisztáni katonák több százezer bangladesi nőt erőszakoltak meg. Összehasonlításképpen, a mostani menekültválságban, mintegy ötmillió ember volt kénytelen elhagyni a távol-keletet az iszlám fundamentalisták miatt. A háború a hidegháború része volt.
Az amerikaiak a pakisztániakat támogatták, bármilyen szörnyűségeket követtek is el, a Szovjetunió Indiát és a bangladesieket karolta fel. George Harrison és Ravi Shankar Bangladesért adott segélykoncertje volt az első, világsztárokat felvonultató segélykoncert.

2. A fekete halál (1346–1353)
A Yersinia pestisbaktérium okozta járvány megtizedelte Eurázsiát a 14. században.
A pestis Európa és Ázsia populációjának mintegy 60 százalékát ölte meg, vagyis 75-200 millió ember pusztult el.
A szörnyű betegségre a keresztényi élet szigorú számonkérésével reagált a katolikus egyház. Számos csoportot megbélyegeztek: többek között a zsidókat, a koldusokat, a leprásokat, az idegeneket, a szerzeteseket és a zarándokokat kiáltották ki a csapás okozóinak. 1349-ben 2000 zsidót végeztek ki csak Strasbourgban. Mindez rendkívül hasonlít napjainkra, amikor szintén hajlamosak vagyunk egy egész vallást démonizálni.

Wikipédia
3. A Laki kitörése (1783–1784)
Az Izlandon található Laki egy 25 kilométer hosszú repedés, 130 vulkánkráterrel. 1783-ban a vulkánkitörési index (VEI) szerint 6-os erősségű kitörés történt (a VEI-skálának 8 fokozata van). Körülbelül 14 köbkilométernyi bazalt és láva, valamint kén-dioxidot és hidrogén-fluoridot tartalmazó gáz került a levegőbe.
A kitörés egész Európát hamuval árasztotta el. A hamufelhő eltakarta a napot, és több fokkal csökkentette a globális hőmérsékletet, valamint savas esőket okozott mindenfelé. A katasztrófát egész Európában megsínylette a termés, a levegőbe került kén-dioxid mindenféle légzőszervi betegséghez vezetett, amely
csak Nagy-Britanniában 23 ezer ember halálát okozta.
Amerikában a valaha feljegyzett leghidegebb és leghosszabb tél miatt elhúzódott az amerikai függetlenségi háború, mivel a kongresszus tagjai nem tudtak időben Annapolisba jutni, hogy megszavazzák a párizsi békét.
Európában éhínség tört ki. Franciaországban ekkor hagyta el a legenda szerint Marie Antoinette száját a halhatatlan mondat, miszerint ha a népnek nincs kenyere, egyenek kalácsot. A nélkülözés nagyban hozzájárult a nép elégedetlenségéhez, ami végül a francia forradalom kitöréséhez vezetett. Ezzel
bizonyos értelemben a vulkánkitörés indította el az európai abszolút monarchiák hanyatlását.

Wikimédia
4. A késői, kis antik jégkorszak (535–660)
Az úgy nevezett késői, kis antik jégkorszak extrém időjárási jelenségekkel kezdődött 535-ben és 536-ban. A leghidegebb két év volt az elmúlt 2000 évben. Megbolondult időjárás, terménypusztulás, éhínség követte az egész világon. A lehűlést valószínűleg több vulkán együttes kitörése okozta.
A jelenségről bizánci, ír, kínai és perui források is beszámolnak.
Az ezt követő évben jelentős történelmi változások következtek be világszerte. Ennek tulajdonítják a skandináv népek népvándorlását, a közép-amerikai Teotihuacan pusztulását, illetve a Justinianus bizánci császárról elnevezett pestisjárványt is, a mongol törzsek nyugatra vándorlását, és a török törzsek terjeszkedését.
Ám valószínűleg a legjelentősebb esemény, amelyet ezekhez a kataklizmákhoz kötnek, az iszlám felemelkedése. A katasztrófa nyomán támadt káoszban, amikor birodalmak pusztultak el és születtek meg, az iszlám és Mohamed próféta viszonylag háborítatlanul tevékenykedhetett, nem kellett számottevő katonai erővel szembeszállnia.

Wikimedia
5. A lisszaboni földrengés és a felvilágosodás kora (1755)
A feltehetően 9-es erősségű lisszaboni földrengés és cunami a modern kor egyik legsúlyosabb katasztrófája volt. A 2004-ben az Indiai-óceánon bekövetkezett hasonló eseményhez mérhető a súlyossága.
Az 1755-ös földrengés gyakorlatilag megsemmisítette Lisszabont. Ötméteres repedések nyíltak városszerte. A túlélők a kikötőbe menekültek, ahol a cunami 30 méteres hullámai várták őket.
A földrengést érezték Grönlandon, Finnországban, a Karib-térségben és Észak-Afrikában is.
Utóbbit húszméteres hullámok árasztották el, Barbadost és Martinique-ot elöntötte a tenger. Egy 3 méter magas hullám még a brit Cornwallt is elérte.
A földrengés kulturálisan kihatott a következő évszázadokra. A felvilágosodás kialakulását közvetlenül ehhez az eseményhez kötik, miután 1755. november 1-én, mindenszentek napján a katasztrófa szó szerint minden egyházi épületet és templomot elpusztított egész Portugáliában.
Számos filozófus kezdett kételkedni ezután az egyházi dogmákban:
hogy is hagyhatná isten, hogy egy ennyire elkötelezetten római katolikus országot ilyen súlyos büntetés sújtson?
Voltaire Vers a lisszaboni földrengésről című költeményében szállt szembe azzal a korfelfogással, hogy „Isten tudja, mi a legjobb”.
Immanuel Kant, Jean-Jacques Rousseau, Descartes és még sokan mások merítettek inspirációt a földrengésből, amely a kulturális, politikai, ideológiai és ipari forradalmakhoz vezettek Európa-szerte. Fontos lökést adott a szeizmológia fejlődésének is.

• Az izlandi Laki vulkán kitörése 1783-ban (Rubicon)
• Az évgyűrűk megszólalnak: kis antik jégkorszak 1500 évvel ezelőtt (Paleomedicina)