10 kegyetlen nő, aki titokban a tényleges ura volt az ókori Rómának
Messalina

Miután Caligula császárt meggyilkolták, Caludiusra egy függöny mögé bújva találtak rá, és kizárásos alapon őt ültették a trónra. Messina teljesen a kezében tartotta nem túl okos férjét, és hamarosan átvette tőle a tényleges irányítást. Aki szembe mert szegülni az ambiciózus hölggyel, könnyen a börtönben találhatta magát koholt vádak alapján.
Még a saját mostohaapját is kivégeztette. 48-ban azonban Messalina túl messze ment, amikor megpróbált hozzámenni egy másik férfihoz. Az ellenségei meggyőzték Claudiust, hogy a gerlepár puccsot tervez ellene (ami alighanem igaz is volt), így a felszarvazott férj kivégeztette őket. Biztos, ami biztos, az ítélet végrehajtása előtt megtiltották Messinának, hogy beszéljen a férjével.
Agrippina

Agrippina és Néró
Messalina halála után Claudius saját unokahúgát, Agrippinát vette feleségül. Az újsütetű ara (akinek a nővérét amúgy Messalina parancsára halálra éheztették) elődjén is túltett. Hivatalos dokumentumokat írt alá, és külföldi követekkel tárgyalt.
Agrippina fejébe vette, hogy császárrá teszi Nérót, a korábbi házasságából született fiát. Rábeszélte Claudiust, hogy saját fia, Britanncius helyett Nérót tegye meg utódjának. Majd, miután a császárra már nem volt szüksége, megmérgezte.
Poppaea Sabina

Agirppina hamar vetélytársára akadt fia szeretője, Poppaea Sabina személyében. Poppaea Nero felesége akart lenni, de ő Claudius és Messalina lányát, Octaviát vette el. Agrippina foggal-körömmel küzdött ezért a frigyért, de Nero végül mégis Poppaeát választotta.
Az anyját hajótörésnek álcázva akarta eltenni láb alól, de a nő megmenekült és kiúszott a partra. Ezután Néró már nem adott a látszatra, és nyíltan megölette Agrippinát. Állítólag az anya bátran nézett szembe sorsával, és azt mondta a ráküldött gyilkosoknak: az első csapást a méhemre mérjétek!
Julia Domna

Egy férfiak uralta évszázad után a Severus-dinasztiával érkezett el megint a nőuralom Rómában. A sort Septimius Svereus császár felesége, Julia Domna nyitotta, aki férje halála után került nyeregbe. Severust a fiai, Caracalla és Geta követték a trónon. Domna ettől kezdve fontos szerepet játszott, sőt, Caracalla idején hivatalosan is ő irányította a birodalmat.
A családi tragédiákat azonban nem tudta elkerülni. Előbb Caracalla megölte Getát egy vita hevében, vele pedig Macrinus prefektus végzett. Ez már túl sok volt Domna számára, és öngyilkosságba menekült.
Julia Soaemias

Caracalla meggyilkolása után Macrinus ragadta magához a hatalmat. Sajnos azonban alulbecsülte a Severus lányokat. Julia Masea (Domna testvére) és lánya, Julia Soaemias eltökélte, hogy bosszút áll Macrinuson, és visszaszerzi a családnak a hatalmat.
Rávették a keleti légiókat, hogy támogassák Soaemias fiát, Elagabalust. Mivel Elagabulus nem volt vérszerinti rokona Septimus Severusnak, elhíresztelték, hogy valójában Caracalla törvénytelen gyermeke, vérfertőzés által. E
Macrinus megpróbálta leverni a lázadást, de vereséget szenvedett. A mindössze 14 éves Elagabulust azonban kevéssé érdekelte a kormányzás, így anyja és nagyanyja váltak Róma valódi uraivá.
Julia Maesa

Elagabalus ideje nagy részét romantikus kalandokra fecsérelte, méghozzá délceg szekérhajtókkal és atlétákkal. A közvélemény hamar szembefordult vele, de az anyja nem volt hajlandó visszafogni egyetlen fiacskája tombolását.
Végül az ifjú császár nagyanyja, Maesa lépett a tettek mezejére. Egy puccsban elmozdította a helyéről Elagabulust, hogy annak unokatestvérét, Alexandert ültesse a helyére. A drága nagymami szemrebbenés nélkül kivégeztette a saját lányát és unokáját, hogy megalapozza Alexander hatalmát.
Julia Avita Mamaea

Maesa hamarosan meghalt. Helyét másik lánya, Alexander anyja, Julia Mamaea vette át. A történészek egyetértenek abban, hogy Mamaea teljes mértékben a hatalmában tartotta a fiát, és ő irányította az országot a szenátus segítségével. Nő létére még a csatákban is részt vett, amire azelőtt nem volt példa.
Sajnos a háború rosszul alakult, a katonák fellázadtak, és végül meggyilkolták Mamaeát és Alexandert, véget vetve a Severus dinasztiának.
Ulpia Severina

Ulpia Severina Aurelian császár és tábornok hitvese volt. Aureliant a saját katonái ölték meg 275-ben. Ulpiáról ezen kívül szinte semmi nem maradt fent. Csak szobrok és pénzérmék révén tudunk a létezéséről, ezek azonban azt sugallják, hogy férje halála után rövid ideig – Tacitus színrelépéséig – ő volt az uralkodó. Ha ez igaz, ő volt az első nő, aki saját jogán uralkodott a Római Birodalom felett.
Pulkheria keletrómai császárné

Aelia Pulkheria csodagyerek volt, aki 15 évesen kikiáltotta magát a nála mindössze két évvel fiatalabb öccse régensévé. Az elkövetkező negyven évben kemény kézzel őrizte hatalmát. Hogy megerősítse pozícióját, szüzességet fogadott, és köztiszteletet vívott ki vallásosságával.
Sajnos azonban rosszra fordultak a dolgok, miután az öccse 450-ben elhunyt. Bár mindenki tudta, hogy ő tartja kezében a birodalmat, a közvélemény hallani sem akart róla, hogy hivatalosan egy nő üljön a trónon. Végül Aelia házasságot kötött Marcian szenátorral, aki társuralkodója lett, miután a férfi a nyilvánosság előtt elfogadta, hogy soha nem lesz köztük szexuális kapcsolat.
Galla Placidia

Theodosius császár lánya, Galla Placidia a Nyugati Birodalom hanyatlása idején élt. Fiatal nőként azzal bizonyította kérlelhetetlenségét, hogy jóváhagyta annak a nőnek a kivégzését, aki fölnevelte. Néhány évvel később a vizigótok feldúlták Rómát, és magukkal hurcolták Placidiát. Váltságdíjat követeltek érte, ám a lány bátyja, Honorius császár nem volt hajlandó fizetni. Így a vizigótok mintegy hat éven át mindenhová magukkal hurcolták Placidiát.
414-ben Placidia feleségül ment az ifjú vizigót királyhoz, Athauflhoz. Az ifjú férj egy éven belül gyilkosság áldozata lett. Placidia visszatért Rómában, ahol nőül ment Constantinus császárhoz, akinek halála után Placidia a fiát ültette trónra, és 14 évig uralkodott helyette, mint régens.