A Rovatból

10 furcsa hely a világból és a meghökkentő titok, ami mögötte van

Kastélyok váratlanul felfedezett titkos termei, ősi temetkezési helyek, Michelangelo titkos kamrája - csak néhány a rejtelmes helyek közül...


Rengeteg olyan hely van, amik sokáig ismeretlen volt a hétköznapi ember számára. Vannak köztük olyanok, amiket direkt rejtettek el, de olyanok is, amik egyszerűen feledésbe merültek.

Ezekből gyűjtött össze tízet a Listverse.

10. A Coughton Court titkos szobája

Coughton_Court-wiki

I. Jakab angol király uralkodása alatt törvényen kívül helyezte a papokat, a Coughton Court pedig akkoriban egy katolikus család birtokában volt. A 16. és 17. században is tartó üldöztetések során a katolikus hit támogatói rengeteg búvóhelyet építettek, ezeket nevezték paplyukaknak. A búvóhelyeket olyan jól találták ki, hogy csak az 1850-es években találták meg az épület akkori tulajdonosai azt a termet, amit rejtekhelyként használtak, méghozzá az egyik őrtoronyban, és csak 2017-ben derült ki, milyen célból is építették ezt a termet. Nem véletlen, hiszen kifejezetten úgy tervezték meg őket, hogy minél nehezebb legyen megtalálni.

Csak lézerszkenner segítségével jöttek rá, hogy a titkos rejtekhely, ami anno a katonákat is összezavarta, igazából csal álrejtekhely volt: még alatta is volt egy kamra, ami a valódi búvóhelyül szolgált a papok számára.

9. A Poulos-szoba

Alexandra Poulos otthona nem híres, de az amerikai történelem egyik felejthetetlen pillanatához köthető. A pennsylvaniai Landsowne-ban található ház olyan területen fekszik, ami a földalatti vasútról volt híres. A ház azonban tavaly már igencsak rossz állapotban volt, a tulajdonos fel is bérelt egy céget a falak kijavítására. Ekkor jutott eszébe egy régi történet, amit szomszédja mesélt neki arról, hogy a pince alatt még egy pince van. Amikor megvette a házat, ennek nem járt utána, azonban tavaly megkérte a mestereket, hogy a fal hibáinak kijavítása után nézzenek utána, igaz-e.

Igaz volt, a mesterek négy méter mélyen egy 5 méter hosszú, 1,8x2,4 méter széles termet találtak, amit végül a helyi történészek a földalatti vasút részeként azonosítottak. Ez a földalatti mozgalom segített a rabszolgáknak abban, hogy szabadok lehessenek.

8. Sennacherib palotája

ninive-wiki

2014-ben az Iszlám Állam katonái újabb olyan épületet romboltak le, ami fontos része volt a történelemnek. Méghozzá a ninivei Jónás sírját, legalábbis azt az épületet, ami állítólag a próféta sírját jelölte. Az iraki erők 2017-ben visszafoglalták a dombot, amin az épület állt, a régészek pedig megvizsgálhatták a területet és felmérhették a kárt. A robbantás miatt alig maradt valami a helyből, azonban a törmelék alatt hihetetlen dolgot találtak. A régészek azokat az alagutakat követték, amiket az iszlám Állam ásott, és megdöbbentek, hová vezették őket ezek az alagutak. 2600 éves sértetlen épületet találtak ugyanis.

Ninive ősi asszír város volt, a mai Irak területén, és a királyi palotát Sennacherib királynak emelték, majd az ő leszármazottai is itt éltek. Azt ugyan nem lehet tudni, miket vittek el a katonák, de rengeteg értékes darab megmaradt, így egy i.e.672-ből származó felirat is, ami felbecsülhetetlen.

7. Brogdar pillangói

A Ness of Brogdar híres és sokak által kutatott régészeti hely a skóciai Orkney-ban, emiatt még különlegesebb az a felfedezés, amit idén jelentettek be. A hely neolitikus állóköveiről és épületeiről híres, azonban az egyik falban különleges elem volt. Szinte láthatatlan rajzok voltak rajta, úgyhogy korábban egyetlen képen sem látszottak, ami a tömbről készült. Az kellett hozzá, hogy valaki jókor legyen jó helyen, és a fény is megfelelő szögben essen a tömbre.

A véletlen felfedezés faragásokat mutatott, amik pillangókra vagy csokornyakkendőre hasonlítottak. A tudósok szerint szándékosan helyezték el úgy a rajzokat, hogy csak bizonyos körülmények között legyenek láthatók. A kérdés az, vajon vannak-e még a helyen ilyen és ehhez hasonló rajzok.

6. Cat’s Brain tömegsír

2017-ben légi felvételen fedeztek fel egy új emlékművet Wiltshire-ben, nem messze olyan helyektől, mint a Stonehenge vagy Avebury. Az addig ismeretlen hely egy farmer földjén bújt meg, és hamar kiderült, hogy neolitikus temetkezési helyről van szó. A Stonehenge és Avebury között, a Cat’s Brain elnevezésű területen található hely egy épület és az azt szegélyező árok maradványait tartalmazza, amik nagyjából ötezer évesek lehetnek. A tudósok most abban reménykednek, hogy a műemlék korát és célját figyelembe véve akár még azoknak a maradványait is megtalálhatják, akik a másik két világhírű épületet megalkották.

A „Halottak házának” elnevezett temetkezési hely lehetőséget nyújt arra, hogy olyan kort tanulmányozzanak a tudósok, amikor az első emlékművek épültek. Segítségével ráadásul talán könnyebben megérthető és ismerhető lesz a neolitikus társadalom.

5. Rituális vidék

1280px-BrynCelliDdu3-wiki

A Bryn Celli Ddunak nevezett, több mint 5000 éves temetkezési hely Anglesey-ben szintén meglepetéssel szolgált, pedig itt is 1865 óta folynak a feltárások. A hely egyébként a nyári napfordulóhoz kapcsolódik, amikor a napfény megvilágítja a belső termet egy folyosón keresztül. Kiderült, hogy nem ez az egyetlen létesítmény a környéken, hanem az egész terület rituális vidék, ami évezredek óta használatban volt.

A legnagyobb és legérdekesebb felfedezés itt 2016-ban történt, amikor régészek ősi temetkezési halmot találtak. Amikor egy évvel később megfelelő felszereléssel visszaérkeztek, kiderült, hogy a halom csak része volt egy hatalmas temetőnek.

4. Jézus temetkezési helye

szentsir-pixa

A jeruzsálemi Szent Sír-templom a 19. században épült, és a kereszténység legszentebb helyét jelöli: Jézus sírját. Az épület közepét tartják a sír helyének, ami valószínűleg már régen nincsen meg. 2016-ban radarral vizsgálták meg az épületet, és a régészeteket felbátorította az, hogy tényleg találtak egy barlangot, ami elől eltávolították az a márványtáblát, ami állítólag azt a padkát takarta el, ahol egykor Jézus teste volt. Miután eltávolították a márványt, törmeléket találtak, további ásás után pedig újabb márványtáblát találtak, amire kereszt volt vésve. Amikor ezt is felemelték, megtalálták az eredeti temetkezési ágyat, amit a mészkőből vájtak ki.

Habár nem lehet biztosan tudni, hogy valóban Jézus feküdt-e ott, a tudósokat megrázta a kutatás eredménye.

3. Az Avebury tér

avebury-wiki

A 330 méter átmérőjű Avebury a legnagyobb kőgyűrű Európában, azt azonban nem lehet tudni, hogy vajon miért döntöttek úgy a neolitkori emberek, hogy 100 hatalmas kőtömbből álló körgyűrűt állítanak fel. Egy része azonban könnyebben megérthető. 1939-ben ásatások során megalitok sorát fedezték fel a központi obeliszk körül. Nemrégiben radaros vizsgálatok után kiderült, hogy azok csak egy részét képzik az eredeti oszlopsornak, amik mindkét oldalon 30 méter hosszúak voltak. A meglepő felfedezés ráadásul megváltoztatta az Avebury-vel kapcsolatos elméleteket, amik szerint kívülről kezdődött az építkezés. Most már úgy gondolják, hogy először a belső kör készült el, és szerényebb építménynek indult az egész, a többi kört pedig a következő évszázadokban építették hozzá. Persze az egész felépítése és valódi célja továbbra is rejtély marad.

2. Sally Hemings otthona

Sally Hemings az Egyesült Államok harmadik elnöke, Thomas Jefferson 600 rabszolgájának egyike volt, aki több gyereknek is életet adott Jefferson birtokán a virginiai Monticellóban. Mindeddig nem lehetett tudni, a hatalmas birtok melyik részét nevezte otthonának, azonban a régészek nemrégiben nyomra bukkantak. Jefferson egyik unokája mesélt arról, hogy Hemings a ház déli szárnyában lakott. A feltárások során kiderült, miért is tűnt el a szobája, ugyanis 1941-ben a látogatók kedvéért férfi mosdó került a helyére.

A Jefferson lakosztálya melletti szoba hamar újra megkerült. Nagyon kicsi volt, 4,5 méter széles és 4 méter hosszú, ráadásul ablaka sem volt, 1809-ben építési törmelékből épült. Sally Hemings élete ismeretlen, azonban a szobában talált tárgyakból megpróbálnak majd jobb képet kapni róla a tudósok, a rabszolgáról, akit kortársai szépnek tartottak, és a fehérekhez hasonlónak. Ugyan sötét, zsúfolt és kényelmetlen helyen lakott, azonban még így is jobb körülmények között, mint Jefferson többi rabszolgája.

1. Michelangelo kamrája

medicikapolna-wiki

1975-ben a Firenzében található Medici kápolnák múzeumnak új kijáratra volt szüksége a megnövekedett turistalétszám miatt, az igazgatónak pedig döntenie kellett, hová is kerülhetne. Véletlenül bukkantak rá a reneszánsz korabeli kincsre. Amikor elkezdték az átépítést, egy szekrény alatt csapóajtóra bukkantak, ami egy kamrába vezetett. Először azt hitték, csak sima tároló helyiségről van szó, azonban az igazgatót nem hagyta nyugodni a dolog, és ebből lett a 20. század egyik legnagyobb művészeti felfedezése. Azt kérte, hogy távolítsák el a vakolatot, mert lehet alatta valami. Igaza volt, a vakolat alatt kréta és szénrajzok voltak, Michelangelo elveszett munkái, amikhez hasonlók ismertek voltak korábbról.

Dal Pogetto igazgató azt gondolta, ezek a munkák akkor készültek, amikor Michelangelo a Medici család elől bujkált 1530-ban, miután hátat fordított nekik pár évvel korábban, azonban ebben a tudósok még nem egyeztek meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


MÚLT
A Rovatból
Kétezer letérdeltetett magyar foglyot kaszaboltak le a törökök Mohácsnál – régészek derítettek fényt a mészárlásra
A sebekből ítélve a törökök éles szablyával a fejre, nyakra mért vágásokkal végeztek a magyar katonákkal. Igazi mészárlásról árulkodnak a leletek.


A mohácsi csata IV. tömegsírjánál idén nyáron megkezdett feltárás is igazolni látszik azt a feltevést, hogy az eddig megtalált öt tömegsírban a törökök által kivégzett magyar és közép-európai hadifoglyok nyugszanak. A régészeti-antropológiai feltárás tapasztalatai arra mutatnak, hogy

a mintegy 2000 letérdeltetett foglyot szablyával kaszabolták le, majd rendezetlen tömegsírokban hantolták el őket

írja közleményében a Szegedi Tudományegyetem.

A IV. tömegsír ásatási helyszínén az antropológiai feltárás munkáját Dr. Pálfi György, a Szegedi Tudományegyetem TTIK Biológiai Intézet Embertani Tanszékének vezetője végzi munkatársaival és PhD-hallgatóival. Az SZTE „Mohács 500” kutatócsoportja a 2020 és 2022 között feltárt III. tömegsír csontmaradványainak anatómiai illesztését és antropológiai vizsgálatát az egyetem Lövölde utcai helyszínén folytatja. A tömegsír régészeti feltárását a pécsi Janus Pannonius Múzeum Régészeti Osztályának vezetője, Neményi Réka vezeti.

A 2024 júniusában megbontott IV. tömegsírban szemmel láthatóan kaotikusan, egymásra roskadva fekszenek az emberi maradványok. A feltárás jelenleg is zajlik, sokfelé egy-egy koponyán, csontvázon már számozott címke látható, valamint speciális kódok segítenek a maradványok későbbi összeillesztésben. A levágott fejekkel a legnehezebb a munka; a III. tömegsírhoz hasonlóan itt is sok különálló koponya van. Pálfi György a régészekkel egybehangzóan azt valószínűsíti, hogy

a csata után itt végezték ki azt a mintegy 2000 hadifoglyot, akiket a csatatéren és a magyar tábor lerohanásakor ejtettek.

A történet drámája, hogy a kivégzetteket meglepetésként érhette a kivégzési parancs.

„Valószínű, hogy a törökök tanácskozása előtt még úgy gondolták, hadifogolyként elviszik őket a birodalom területére. A török források szerint Szulejmán szultán váratlanul döntött a kivégzésről. Ez sokkoló meglepetés lehetett a szerencsétlen embereknek, különösen, amikor látták, hogy egy-két sorral arrébb már buknak föl a társaik” – mondta az SZTE antropológusa.

A sebekből ítélve a török kivégzők éles szablyával a fejre, nyakra mért vágásokkal, hátulról-oldalról, akár egyszerre több foglyot is kaszabolva ölték meg az egymás mellé térdeltetett, lehajtott fejű keresztény katonákat. A vágások Pálfi György szerint nem kifejezetten a lefejezésre, hanem az egyén gyors elpusztítására irányultak. Általában kettőt-négyet csaptak a nyakra, koponyaalapra.

A tömegsírok állapotából, elhelyezkedéséből ítélve Pálfi György és régész munkatársai, Bertók Gábor igazgató és Neményi Réka ásatásvezető (JPM) szerint is elképzelhető, hogy a látvány kegyetlen pompája megrészegítette a török kivégzőket. Mivel a vágások nagy részét nyaktájra mérték, Pálfi György szerint a kivégzettek legalább felénél megsértették a nyaki ütőeret.

Kétezer emberből többezer liter vér ömölhetett ki, valószínűleg mozdulni sem lehetett a halottaktól és ez a kegyetlen rendetlenség akár a tömegsírok létesítését is meghatározhatta.

Pálfi György szerint az első halmokat különösen rendezetlenül hordhatták a négy tömegsírba, és csak később, a távolabb eső, jóval nagyobb V. tömegsírban fejezték be a temetést, ott már sokkal rendezettebben. Az antropológus hozzátette, hogy ezt igazolni nem lehet, csak elképzelni. Van kutató, aki éppen fordítva látja maga előtt: a legrendezetlenebb III-IV. tömegsírok lehettek az utolsók, talán ezt a munkát már nem nézte a szultán, és itt sietősebben vetették gödörbe a testeket.

A tömegsírokból a többségükben fiatal férfiak csontvázai mellett néhány 10-12 éves gyerek és néhány nő maradványa is előkerült. A gyerekek apródként vagy lovászfiúként szolgálhattak, a nők talán a táborban láthattak el feladatot. Az elhunytak születési régióinak megállapítására az SZTE Embertani Tanszék munkatársai a III. és a IV. tömegsír maradványain a stronciumizotóp-arányok vizsgálatát tervezik. Ezzel az eljárással a fogakból a születéskori földrajzi környezetet, a csontokból pedig a halál előtti időszak földrajzi környezetét lehet megállapítani.

Pálfi György azt is elmondta,

az 500 éves évfordulóra tervezett kiállításra legalább egy tucatnyi személy esetében arcrekonstrukcióval mutatják be, hogyan is néztek ki a mohácsi csatában részt vevő katonák.

A feltárás után a csontokat a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen megépülő kápolna kriptájában helyezik majd méltó nyugalomra az évfordulón.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
MÚLT
A Rovatból
Azt szimulálták, hogyan nézett ki az egyik legkeményebb kivégzés az ókori Görögországban
A Brazen Bull-t nem megrendelésre készítették el, hanem egy athéni férfi saját önszántából tett kísérletet a kínzóeszköz létrehozására, amit később egy zsarnoknak ajándékozott oda.
Karkó Ádám - szmo.hu
2024. augusztus 09.



A Brazen Bull egy hírhedt kínzóeszköz volt, amelyet a Kr.e. 6. században talált fel egy athéni férfi, Perilaus – írja a LadBible.

Ez az eszköz egy nagy, bronzból készült üreges bika alakú szobor volt, aminek lényege abban állt, hogy az áldozatokat élve megsüssék, kegyetlen és fájdalmas halált okozva nekik.

Az áldozatot a bika belsejébe zárták egy csapóajtón keresztül, majd tüzet gyújtottak a szobor alatt. A bika alakú szobor felmelegedett, és az áldozat lassan megfőtt benne.

A találmány különös kegyetlensége abban rejlett, hogy Perilaus csöveket épített be a szoborba, amelyek az áldozat sikolyait állathangokká torzították, így a kívülállók számára az áldozat fájdalmának hangjai egy bika bömbölésére hasonlítottak. Perilaus nem kapott megbízást erre a kegyetlen eszközre, hanem saját kezdeményezésből készítette el, majd elvitte Phalarisnak, Akragas szicíliai zsarnokának, remélve, hogy az érdeklődni fog iránta.

Phalaris, aki híres volt kegyetlenségéről, és akiről egyes történelmi feljegyzések szerint azt állították, hogy kannibál volt, valóban érdeklődést mutatott a Brazen Bull iránt.

A zsarnok úgy döntött, hogy teszteli a szerkezetet, és Perilaust, a feltalálót helyezte el elsőként a bika belsejében. Tüzet gyújtottak a szobor alatt, és Perilaus hamarosan megtapasztalta saját találmányának borzalmait.

Phalaris azonban mielőtt Perilaus meghalt volna, kivette őt a bikából, hogy megkímélje az életét, de csak azért, hogy később más módon végezzék ki: Perilaust végül ledobták egy dombról.

Phalaris élvezettel használta új kínzóeszközét, és a Brazen Bullban történő kivégzések szórakoztatták őt. Azt mondják, hogy különösen élvezte, ahogy a bika szobra ringott, miközben az áldozat élve sült meg benne.

Phalaris uralma azonban nem tartott örökké. Amikor 554-ben megbuktatták, az új uralkodók úgy döntöttek, hogy Phalarisnak is meg kell tapasztalnia saját kegyetlenségének eszközét. A zsarnokot a Brazen Bullba zárták, és ő is ugyanazt a borzalmas sorsot szenvedte el, mint korábbi áldozatai.

A szimulációról készült rövid videót ITT lehet megtekinteni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

MÚLT
A Rovatból
„Videokazettáktól kezdve a műizéig mindent lehet kapni. Méghozzá legálisan!” - Hazai szex-mérföldkövek a rendszerváltás után
Felelevenítjük az első magyar szexshopot, pornófilmet, swinger klubot, erotikus újságot és expót, valamint a szexuális oktatási reformokat.


Az első magyar szexshop

A rendszerváltás egyik legizgalmasabb hozománya az volt, amikor megnyílt az első magyar szexshop 1989-ben Budapesten, a Múzeum körúton. Az üzlet hamar népszerűvé vált azok körében, akik mindaddig csak külföldön találkozhattak efféle üzlettel. A Dunántúli Napló így számolt be a hasábjain erről a tabudöngető mérföldkőről: „…Videokazettáktól kezdve a műizéig mindent lehet kapni. Méghozzá legálisan! Illetve eddig ezt hihettük, hiszen a központi napilapok nagy ovációval számoltak be a bolt megnyitásáról. Most azonban, az Esti Hírlap információja szerint kiderült, hogy szó sincs engedélyekről. Az újság egyik munkatársa felhívta a Művelődési Minisztériumot, s azt az információt kapta, hogy a boltnak nincs joga olyan malacságok árusítására, amelyek a polcokon megtalálhatók. Az ügyet kivizsgálják, de a boltot egyelőre nem zárják be.

Azonban olyannyira nem sikerült bezáratni a helyet, hogy az ország egyik legnagyobb forgalmú szexshopjaként a mai napig működik.

Az első magyar pornófilm

Az első magyar profi felnőttfilm a Kovi-féle Pornósztár volt őnagysága volt, amit 1989-ben forgattak Leiter Laura főszereplésével. Ő volt a sztárja az 1994-es Hótehénke című filmnek is, szintén Kovi rendezésében, de utána a lány eltűnt a szakmából.

A Pornósztár volt őnagysága inkább volt erotikus film, mint pornó, hiszen az akkoriban világhírű, érzéki Emmanuelle-filmek mintájára készült. Olyan tipikus kliséket vonultatott fel az alkotás, mint a főnök-titkárnő, rendező-színész és fotós-modell szituációk.

Az első magyar swingerklub

A swinger életforma az ezredforduló környékén vált ismertté Magyarországon: az első magyar swingerklub 2002-ben nyitotta meg kapuit Budapest XVI. kerületében. Ennek jelenleg egy kőbányai swingerklub a fő konkurense, de még jópár hasonló hely nyílt időközben az országban. A swinger-műfaj hazai előfutára és egyben bevezetője Elizabeth King (született Király Tünde) pornószínésznő volt, aki nem csupán ezzel írt történelmet, hanem hogy elsőként teljesítette rajongói kívánságait az interneten, webkamerán keresztül.

A rendszerváltás pornográf újságjai

A már akkoriban is széles lapkínálatban csak kettő folyóirat bővelkedett a fotók mellett irodalmi élményekkel is. Az egyik az 1988-as alapítású Erato volt – az első hivatalosan engedélyezett erotikus magazinok egyike volt Magyarországon –, a másik pedig az egy évvel később indult Apolló, de mindkettő 1991-ig húzta. A Szexepír 1990-től hat szám erejéig borzolta a kedélyeket, méghozzá a szokatlan férfiaktjaival. Létezett egy irodalmi lap is, a Kamaszságok, de azt két szám után elkaszálták. Különféle szexlapok (pl. a Rajzszegx, Playsir, Play Eros) is közöltek folytatásos regényeket, elbeszéléseket. Az Aréna magazin 1989-ben egy független dunántúli képes hetilap nyári különkiadásának indult pikáns rejtvényújságként, fotókkal és novellákkal bővítve, és körülbelül 3 év alatt 19 számot élt meg.

Az erotika expók világa

Az 1997-ben szervezett, budapesti Erotika Kiállítás volt az első ilyen jellegű rendezvény hazánkban. A szervező Strausz Ildikó nevéhez többek között kertészeti és szerszámkészítési szakvásárok is kötődnek, és Bécsben ihletődött meg, hogy itthon is lenne igény erotikus szakkiállításra. Az első években még alig voltak látogatók, aztán úgy beindult a biznisz, hogy 2000-re már a plafonon is lógtak, ezért az Építők Sportcsarnokából a több tízezres látógatószámra dagadó rendezvényt áttették a nagyobb Lurdy Házba. 2005-től pedig elindult az Erotika Parádé és az Erotika Expo is Tomor András szervezésében, aki a rendszerváltás után pornófilmeket is gyártott Tom-Média nevű cégével.

A magyar szexuális oktatás reformja

A WHO 2010-ben kiadott „Az európai szexuális nevelés irányelvei” című ajánlása részletesen, korosztályokra lebontva taglalja a megfelelő ismereteket. Ezt az oktatási programot a magyar iskolákban is bevezették, megcélozva a fiatalok szexuális egészségének javítását és a felelős szexuális viselkedés népszerűsítését. A modernizált irányelvek a holisztikus szexuális nevelésre buzdítanak az olyan negatív megközelítéssel szemben, mint a nem kívánt terhességek és a nemi úton terjedő betegségek. A holisztikus megközelítés elősegíti, hogy a fiatalok képesebbé váljanak nemiségük és partnerkapcsolataik kielégítőbb és felelősebb alakítására, amely készségek a lehetséges veszélyek megelőzésében is lényegesek.

Források: 1,2,3,4,5,6,7


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

MÚLT
A Rovatból
Az első orgazmus a vásznon és a bluetooth feltalálása – a magyar származású színésznő tudósként is brillírozott
Méghogy nem lehet egy nő egyszerre gyönyörű és okos: Hedy Lamarr dívaként és matematikusként is elismerésre méltó újításokat vezetett be.


Bármelyik lány lehet elbűvölő. Csak annyi kell, hogy nyugodtan állj, és nézz bután” – mondta ezt Hedy Lamarr (1914-2000), korának egyik legszebb nője, aki imádta palira venni a férfiakat, miközben jóval többet tudott náluk. Annyi találmánya volt, és olyannyira hozzájárult a haditechnológia fejlődéséhez, hogy születésnapját nyilvánították az Európai Feltalálók Napjának. Bécs városa 2018 óta adja át a Hedy Lamarr-díjat, amely kizárólag olyan nőket illet, akik digitális területen alkottak maradandót.

Egy különös karrier

Na de ki volt ez a csodaszép lány, és hogyan érte el ekkora sikereket?

Hedy, azaz eredeti nevén Hedwig Kiesler egy bécsi bankár és egy magyar zongorista jómódú lányaként már kiskorában négy nyelven beszélt, illetve tánc- és zongoraleckéket vett, majd 16 évesen Bécs leghíresebb színiiskolájának lett a növendéke.

19 évesen beleugrott első házasságába egy fegyvergyárossal, és az ifjú ara annyira érdeklődött a fegyverek iránt, hogy férje örömmel megmutatta neki a tervezési folyamatokat. A lány komoly ismereteket szerzett a fegyverekről, a torpedókról és irányítástechnikáról. Házassága féltékenység miatt ért véget, úgyhogy Hedy inkább Hollywoodig menekült, ahol rögtön befutott. Mivel korábban Bécsben szerepet kapott az Extase című hangosfilmben (1933), ahol áramvonalasan nőies teste kétszer is látható volt meztelenül – a világon először –, nem váratta sokáig az első filmszerep a Metro-Goldwyn-Mayernél. Az ottani stúdiófőnök javasolta neki a névváltoztatást.

Az igéző szépségű nő megjelenésével egycsapásra átformálta a frizuradivatot az 1938-as Algier című filmben: ezt követően váltottak a színésznők a középen elválasztott, barna hajra az addigi szőke helyett. Hedy hozta divatba továbbá a különféle fejfedőket, például sálakat és turbánokat is. A termékeny színésznő összesen 31 filmben játszott 1930 és 1958 között, és ő demonstrálta először a filmvásznon a női orgazmust is. Ám nem tudott kitörni sohasem a szépasszonyi klisékből, szerepeit nem színészi tehetségéért dicsérték.

Egy zongorista és egy színésznő forradalmasítják a technológiát

A második világháború idején Hedy az első férjétől elcsent katonai tervrajzokkal állított be egy amerikai katonai fejlesztő laboratóriumba, felajánlva szakmai szolgálatait. A nő ugyanis hallotta a hírekből, hogy a pontatlan célzás miatt a szövetségesek túl sok torpedót pazarolnak el a tengereken. Fantasztikus találmányát – amely a bluetooth őseként ezt a problémát is megoldotta – nem csak az addigi ismereteinek, hanem a véletlennek is köszönhette. Ugyanis szomszédjával, George Antheil avantgárd zongorista-zeneszerzővel torpedó rádió-távvezérlésére szolgáló adóberendezést hoztak létre, azaz a frekvenciaugrásos adásmódot, miközben csupán egy mechanikus (lyukszalagos) zongorára írt művet akartak szinkronizálni.

Mivel a zongorán 88 billentyű van, a torpedóvezérlő találmány megvalósításában is 88 frekvenciát használtak.

Ők akkor még nem tudták, hogy a wifi, a mobil és bluetooth technológiák feltalálói lettek – ráadásul kettejük közt úgy indult az ominózus beszélgetés, hogy Hedy arról faggatta a zongoristát, nem kéne-e nagyobbra csináltatnia a melleit, és ebből kanyarodtak a szövetségesek háborús erőfeszítéseinek támogatásáig. Éles váltás, az biztos.

A találmány részletei és szabadalmaztatása

A kidolgozott találmányt titkos kommunikációs eszközként (Secret Communication System) nyújtották be az Országos Feltalálói Tanácshoz 1940-ben, ahol a szervezet elnöke, a General Motors kutatási igazgatója vetette fel a szabadalmaztatás ötletét. Két évvel később be is jegyezték a rendszert, amelynek lényege, hogy a torpedókat irányító rádiócsatornát védi a felderítés és a zavarás ellen, ezzel megnövelve a tengeri célpontok ellen indított torpedók találati valószínűségét. A találmányt felajánlották a haditengerészetnek, de az eljárást csak 1957-ben, a szabadalmi oltalom lejárta után két évvel vette elő egy cég, és 1962-ben, a Kuba elleni tengeri blokád idején alkalmazták először a blokádban résztvevő hajókon. A haditengerészet csak 1985-ben tette hozzáférhetővé a civilek számára az egyidejű frekvenciaváltást.

Antheil már 1959-ben meghalt, de Hedy 2000-ig élt, folytatva a fejlesztéseket hollywoodi laboratóriumában, folyamatosan ingázva a tudomány, a film és a szépségipar között. Találmányáért 1997-ben megkapta az Electronic Frontier Foundation, a technika úttörőjének járó kitüntetést, és még ebben az évben első női kitüntetettje lett a „feltalálói Oscar-díjnak” is. A bluetooth technológiája végül az 1990-es években forrt ki, lehetővé téve a különböző eszközök közötti adatátvitelt rövid távolságon belül.

Magánéleti kudarcok

Igaz, hogy Hedy szeretett technikai problémákon elmélkedni, de férjhez menni is imádott, hatszor sikerült is neki. Ezzel kapcsolatosan is akadt egy híres idézete:

„Talán az volt a problémám a házasságban - és ez sok nő problémája -, hogy egyszerre akartam intimitást és függetlenséget. Nehéz ezek közt egyensúlyozni… Abba kell hagynom, hogy olyan férfiakhoz menjek feleségül, akik alacsonyabb rendűnek érzik magukat nálam.”

Lamarr időskorát ráadásul olyan botrányok övezték, mint egy áruházi lopás, amely közben lebukott, valamint egy hosszú pereskedés egy számítástechnikai céggel, miután ők a megkérdezése nélkül felhasználták Lamarr egyik retusált fényképét egy szoftver csomagolásán.

Bár szülővárosát, Bécset tekintette igazi otthonának, Floridában halt meg dúsgazdagon. Végakarata szerint hamvai egy részét a bécsi erdőben szórták szét, és a bécsi központi temetőben díszsírhelyet kapott.

Hat házasság, 31 filmszerep és számtalan találmány: Hedy Lamarr, a fiatal tudósnők meseszép példaképének izgalmas életútja szerintem szintén filmre kívánkozik.

Források: 1,2,3,4


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk