10 furcsa hely a világból és a meghökkentő titok, ami mögötte van
Rengeteg olyan hely van, amik sokáig ismeretlen volt a hétköznapi ember számára. Vannak köztük olyanok, amiket direkt rejtettek el, de olyanok is, amik egyszerűen feledésbe merültek.
Ezekből gyűjtött össze tízet a Listverse.
10. A Coughton Court titkos szobája

I. Jakab angol király uralkodása alatt törvényen kívül helyezte a papokat, a Coughton Court pedig akkoriban egy katolikus család birtokában volt. A 16. és 17. században is tartó üldöztetések során a katolikus hit támogatói rengeteg búvóhelyet építettek, ezeket nevezték paplyukaknak. A búvóhelyeket olyan jól találták ki, hogy csak az 1850-es években találták meg az épület akkori tulajdonosai azt a termet, amit rejtekhelyként használtak, méghozzá az egyik őrtoronyban, és csak 2017-ben derült ki, milyen célból is építették ezt a termet. Nem véletlen, hiszen kifejezetten úgy tervezték meg őket, hogy minél nehezebb legyen megtalálni.
Csak lézerszkenner segítségével jöttek rá, hogy a titkos rejtekhely, ami anno a katonákat is összezavarta, igazából csal álrejtekhely volt: még alatta is volt egy kamra, ami a valódi búvóhelyül szolgált a papok számára.
9. A Poulos-szoba
Alexandra Poulos otthona nem híres, de az amerikai történelem egyik felejthetetlen pillanatához köthető. A pennsylvaniai Landsowne-ban található ház olyan területen fekszik, ami a földalatti vasútról volt híres. A ház azonban tavaly már igencsak rossz állapotban volt, a tulajdonos fel is bérelt egy céget a falak kijavítására. Ekkor jutott eszébe egy régi történet, amit szomszédja mesélt neki arról, hogy a pince alatt még egy pince van. Amikor megvette a házat, ennek nem járt utána, azonban tavaly megkérte a mestereket, hogy a fal hibáinak kijavítása után nézzenek utána, igaz-e.
Igaz volt, a mesterek négy méter mélyen egy 5 méter hosszú, 1,8x2,4 méter széles termet találtak, amit végül a helyi történészek a földalatti vasút részeként azonosítottak. Ez a földalatti mozgalom segített a rabszolgáknak abban, hogy szabadok lehessenek.
8. Sennacherib palotája

2014-ben az Iszlám Állam katonái újabb olyan épületet romboltak le, ami fontos része volt a történelemnek. Méghozzá a ninivei Jónás sírját, legalábbis azt az épületet, ami állítólag a próféta sírját jelölte. Az iraki erők 2017-ben visszafoglalták a dombot, amin az épület állt, a régészek pedig megvizsgálhatták a területet és felmérhették a kárt. A robbantás miatt alig maradt valami a helyből, azonban a törmelék alatt hihetetlen dolgot találtak. A régészek azokat az alagutakat követték, amiket az iszlám Állam ásott, és megdöbbentek, hová vezették őket ezek az alagutak. 2600 éves sértetlen épületet találtak ugyanis.
Ninive ősi asszír város volt, a mai Irak területén, és a királyi palotát Sennacherib királynak emelték, majd az ő leszármazottai is itt éltek. Azt ugyan nem lehet tudni, miket vittek el a katonák, de rengeteg értékes darab megmaradt, így egy i.e.672-ből származó felirat is, ami felbecsülhetetlen.
7. Brogdar pillangói
A Ness of Brogdar híres és sokak által kutatott régészeti hely a skóciai Orkney-ban, emiatt még különlegesebb az a felfedezés, amit idén jelentettek be. A hely neolitikus állóköveiről és épületeiről híres, azonban az egyik falban különleges elem volt. Szinte láthatatlan rajzok voltak rajta, úgyhogy korábban egyetlen képen sem látszottak, ami a tömbről készült. Az kellett hozzá, hogy valaki jókor legyen jó helyen, és a fény is megfelelő szögben essen a tömbre.
A véletlen felfedezés faragásokat mutatott, amik pillangókra vagy csokornyakkendőre hasonlítottak. A tudósok szerint szándékosan helyezték el úgy a rajzokat, hogy csak bizonyos körülmények között legyenek láthatók. A kérdés az, vajon vannak-e még a helyen ilyen és ehhez hasonló rajzok.
6. Cat’s Brain tömegsír
2017-ben légi felvételen fedeztek fel egy új emlékművet Wiltshire-ben, nem messze olyan helyektől, mint a Stonehenge vagy Avebury. Az addig ismeretlen hely egy farmer földjén bújt meg, és hamar kiderült, hogy neolitikus temetkezési helyről van szó. A Stonehenge és Avebury között, a Cat’s Brain elnevezésű területen található hely egy épület és az azt szegélyező árok maradványait tartalmazza, amik nagyjából ötezer évesek lehetnek. A tudósok most abban reménykednek, hogy a műemlék korát és célját figyelembe véve akár még azoknak a maradványait is megtalálhatják, akik a másik két világhírű épületet megalkották.
A „Halottak házának” elnevezett temetkezési hely lehetőséget nyújt arra, hogy olyan kort tanulmányozzanak a tudósok, amikor az első emlékművek épültek. Segítségével ráadásul talán könnyebben megérthető és ismerhető lesz a neolitikus társadalom.
5. Rituális vidék

A Bryn Celli Ddunak nevezett, több mint 5000 éves temetkezési hely Anglesey-ben szintén meglepetéssel szolgált, pedig itt is 1865 óta folynak a feltárások. A hely egyébként a nyári napfordulóhoz kapcsolódik, amikor a napfény megvilágítja a belső termet egy folyosón keresztül. Kiderült, hogy nem ez az egyetlen létesítmény a környéken, hanem az egész terület rituális vidék, ami évezredek óta használatban volt.
A legnagyobb és legérdekesebb felfedezés itt 2016-ban történt, amikor régészek ősi temetkezési halmot találtak. Amikor egy évvel később megfelelő felszereléssel visszaérkeztek, kiderült, hogy a halom csak része volt egy hatalmas temetőnek.
4. Jézus temetkezési helye

A jeruzsálemi Szent Sír-templom a 19. században épült, és a kereszténység legszentebb helyét jelöli: Jézus sírját. Az épület közepét tartják a sír helyének, ami valószínűleg már régen nincsen meg. 2016-ban radarral vizsgálták meg az épületet, és a régészeteket felbátorította az, hogy tényleg találtak egy barlangot, ami elől eltávolították az a márványtáblát, ami állítólag azt a padkát takarta el, ahol egykor Jézus teste volt. Miután eltávolították a márványt, törmeléket találtak, további ásás után pedig újabb márványtáblát találtak, amire kereszt volt vésve. Amikor ezt is felemelték, megtalálták az eredeti temetkezési ágyat, amit a mészkőből vájtak ki.
Habár nem lehet biztosan tudni, hogy valóban Jézus feküdt-e ott, a tudósokat megrázta a kutatás eredménye.
3. Az Avebury tér

A 330 méter átmérőjű Avebury a legnagyobb kőgyűrű Európában, azt azonban nem lehet tudni, hogy vajon miért döntöttek úgy a neolitkori emberek, hogy 100 hatalmas kőtömbből álló körgyűrűt állítanak fel. Egy része azonban könnyebben megérthető. 1939-ben ásatások során megalitok sorát fedezték fel a központi obeliszk körül. Nemrégiben radaros vizsgálatok után kiderült, hogy azok csak egy részét képzik az eredeti oszlopsornak, amik mindkét oldalon 30 méter hosszúak voltak. A meglepő felfedezés ráadásul megváltoztatta az Avebury-vel kapcsolatos elméleteket, amik szerint kívülről kezdődött az építkezés. Most már úgy gondolják, hogy először a belső kör készült el, és szerényebb építménynek indult az egész, a többi kört pedig a következő évszázadokban építették hozzá. Persze az egész felépítése és valódi célja továbbra is rejtély marad.
2. Sally Hemings otthona
Sally Hemings az Egyesült Államok harmadik elnöke, Thomas Jefferson 600 rabszolgájának egyike volt, aki több gyereknek is életet adott Jefferson birtokán a virginiai Monticellóban. Mindeddig nem lehetett tudni, a hatalmas birtok melyik részét nevezte otthonának, azonban a régészek nemrégiben nyomra bukkantak. Jefferson egyik unokája mesélt arról, hogy Hemings a ház déli szárnyában lakott. A feltárások során kiderült, miért is tűnt el a szobája, ugyanis 1941-ben a látogatók kedvéért férfi mosdó került a helyére.
A Jefferson lakosztálya melletti szoba hamar újra megkerült. Nagyon kicsi volt, 4,5 méter széles és 4 méter hosszú, ráadásul ablaka sem volt, 1809-ben építési törmelékből épült. Sally Hemings élete ismeretlen, azonban a szobában talált tárgyakból megpróbálnak majd jobb képet kapni róla a tudósok, a rabszolgáról, akit kortársai szépnek tartottak, és a fehérekhez hasonlónak. Ugyan sötét, zsúfolt és kényelmetlen helyen lakott, azonban még így is jobb körülmények között, mint Jefferson többi rabszolgája.
1. Michelangelo kamrája

1975-ben a Firenzében található Medici kápolnák múzeumnak új kijáratra volt szüksége a megnövekedett turistalétszám miatt, az igazgatónak pedig döntenie kellett, hová is kerülhetne. Véletlenül bukkantak rá a reneszánsz korabeli kincsre. Amikor elkezdték az átépítést, egy szekrény alatt csapóajtóra bukkantak, ami egy kamrába vezetett. Először azt hitték, csak sima tároló helyiségről van szó, azonban az igazgatót nem hagyta nyugodni a dolog, és ebből lett a 20. század egyik legnagyobb művészeti felfedezése. Azt kérte, hogy távolítsák el a vakolatot, mert lehet alatta valami. Igaza volt, a vakolat alatt kréta és szénrajzok voltak, Michelangelo elveszett munkái, amikhez hasonlók ismertek voltak korábbról.
Dal Pogetto igazgató azt gondolta, ezek a munkák akkor készültek, amikor Michelangelo a Medici család elől bujkált 1530-ban, miután hátat fordított nekik pár évvel korábban, azonban ebben a tudósok még nem egyeztek meg.