Zsidók, muszlimok és keresztények fesztiváloztak együtt Budapesten
Vallásközi fesztiválra hívta az érdeklődőket a Magyarországi Teológusnők Ökumenikus Egyesülete szeptember 17-én. A Lágymányosi Ökomenikus Központban megrendezett eseményen zsidó, muszlim és keresztény kulturális és gasztronómiai találkozóra kerül sor.
A közönség napközben zsidó és török dalokat hallgatott, később vallások közti focibajnokságot is rendeztek, majd az este végén halal gyrost és kóser flódnit szolgáltak fel a vendégeknek.

Az eseményen Kövesdi Miklós beszélgetett Perintfalvi Ritával, a szervezők egyikével.
Kik azok az ökumenikus teológusnők, és mi a rendezvény célja?
A Magyarországi Teológusnők Ökumenikus Egyesülete egy 10-15 fős kis csapat. Azt gondoltuk, a férfiaknak már nagyon sok érdekvédelmi szervezete van, arról nem is beszélve, hogy az egyházainkban ők töltik be a vezető pozíciókat. Először szinte önsegítő csoportként működtünk. Bátorítottuk egymást, tanultunk egymástól, előadásokat tartottunk egymásnak.
Ebben benne van a vallásközi párbeszéd, az etnikai és a női témák érzékenyítése.

Milyen felekezeteket ölel fel az egyesület?
Az egyesületünkben az aktív tagok evangélikusok, katolikusok, zsidók – a zsidók között van neológ és progresszív –, és van buddhista pártoló tagunk. Nagyon komoly, nyitott ars poeticánk van: mi tiszteletben tartjuk az ember méltóságát nemétől, származásától, bőrszínétől és vallásától függetlenül.

Ebbe a projektbe az NDI, a National Democratic Institute of Hungary jóvoltából kerültünk. Nekik ez az első vallásközi témájú projektjük. Ezek a vallások nem minden konfliktus nélkül élnek együtt Közép-Kelet- Európában. Gondoljunk csak a keresztény-zsidó kérdésre, amelyben megjelenik az antiszemitizmus, a keresztény-iszlám vallás találkozására, amely félelmekkel terhelt, vagy a zsidó-iszlám konfliktusokra. Ezért volt izgalmas, hogy képesek vagyunk-e koalíciót építeni ilyen szervezetek között és egyáltalán, működhet-e ez a dolog. Ehhez csatlakozott a Szim Salom Progresszív Zsidó Hitközség Kelemen Kata rabbi vezetésével, Iványi Gábor és a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség, iszlám partnerként pedig a Magyarországi Muszlimok Egyháza Sulok Zoltán Szabolcs vezetésével. Így tulajdonképpen mindhárom ábrahámita vallás bekerült. Persze beszédes, hogy ezek nem a legnagyobb egyházak. A piciknek mindig könnyebb egymásra találni.
Ha jól tudom az, ami ma történt, csak a kezdet...
Így van! Januárig három Expó lesz, novemberben, decemberben és januárban is egy. Ez a mai fesztivál kedvcsináló, színes-illatos- fergeteges, és jó ötlet volt, mert nagyon sokan eljöttek, mintegy 130 regisztrációt tudtunk fogadni. Az Expókon már előadások is lesznek mindhárom vallás tudósai, filozófusai, gondolkodói beszélnek majd.
Mindegyik alkalomra hívunk szekuláris tudósokat is, például szociológust vagy politológust. Délután pedig műhelyek lesznek. Például felmerült témaként a kaligrafikus írás, vagy az iszlám és a női divat, de lesz képmeditáció, lectio divina és így tovább.
Te, mint katolikus, mint feminista és mint ökomenikus teológusnő, mit szólsz Beér Miklós megnyilvánulásához, aki azt mondta: ”Mindig zavar, amikor megjelenik egy nyüzsgő nő a közösségben, és átveszi a vezetést.” Itt ma nem biztos, hogy jól érezte volna magát.
(nevetve) Itt ma nagyon sok nő nyüzsgött. Ilyenkor mindig remélem, hogy ez csak valami félreértés, hogy ezt ő nem úgy gondolta. Nagyon bízom Beer Miklós püspökben továbbra is. A magyar püspökök közül ő az egyik, aki nagyon sok kérdésben példaértékű, ahogy megszólal. Nagyon szívesen megkérdezném, hogy ezt konkrétan hogyan értette. Amúgy sincs túl sok lehetősége a teológusnőknek a katolikus egyházon belül.
Ferenc pápa nagyon egyértelműen megfogalmazta az Evangelii Gaudium c. tanításában, hogy a nőket támogatni kell, hogy jelen legyenek a társadalmi élet és az egyházi élet minden színterén, ott is, ahol felelős döntések születnek. Tehát konkrétan arról beszél, hogy nők kapjanak vezető pozíciókat az egyházon belül is. Még sok mindent kell tanulnunk. De hát ez a teológusnő egyesület is pont ezt tűzi ki célul, hogy érzékennyé tegye a saját egyházait és a közvéleményt ezekre a témákra.

Kövesdi Miklós Iványi Gáborral is találkozott, akit arról faggatott, mit szól a rendezvény eszmeiségéhez, a vallások összefogásához.
Ennek a rendezvénynek a főszervezője a Magyarországi Teológusnők Ökumenikus Egyesülete. Ön hogy látja a nők szerepét?
Nélkülük még megszületni sem tudnánk. A nők nélkülözhetetlenek, és egyetértek azzal, hogy Istennek nincs neme abban az értelemben, ahogy mi a világot kettéosztjuk. Persze különös és furcsa gondolat, hogy ne Mi atyánkról, hanem Mi anyánkról beszéljünk, de még ez is benne van a Bibliában, hogy mint anya a gyermekét, úgy vigasztallak én titeket. Tehát az anyai szeretet, a születésnek a csodája ugyanúgy Istentől ered. Mindannyian ugyanabból a forrásból táplálkozunk. Ha a Példabeszédek könyvében ott van, hogy „ne hagyd el anyád tanítását”, akkor miért ne szolgálhatna egy nő is ugyanúgy, mint egy férfi.