Sylvester Stallone 74 évesen lett szuperhős – A Szamaritánus visszahozza a ’90-es éveket
Bár az olasz csődör a több mint 50 éves színészi karrierje során rengetegszer alakított már legyőzhetetlen egyszemélyes hadsereget, a tényleges szuperhősszerep eddig még nem találta meg. Persze jobb később, mint soha, így mindenki Sly-a végül ezt is lehúzhatja a bakancslistájáról (már ha egyáltalán rajta volt). A Szamaritánusban ugyanis egy emberfeletti erejű figurát alakít, aki egykor nagy dolgokat vitt véghez, egy tragédia után azonban visszavonult, az azóta eltelt 25 évben pedig magányos remeteként tengette mindennapjait. A helyszín a lepukkant Granite City, ahol tombol a munkanélküliség és az elszegényedés, és főhősünk, a 13 éves Sam Cleary (az Eufória Ashtraye, Javon ’Wanna’ Walton) sem tobzódik a földi javakban: ápolónőként dolgozó édesanyjával (Dascha Polanco) egy szerény társasházi lakásban éldegél, és kisebb lopásokból próbál pénzt szerezni ahhoz, hogy ne lakoltassák ki őket. Emellett pedig óriási rajongója a Szamaritánus nevű szuperhősnek, aki két és fél évtizeddel korábban a saját gonosz ikertestvérével, Nemesisszel együtt halt meg egy egymás ellen vívott csata során.
Össze is barátkozik az öreggel, aki eleinte tagadja a dolgot, végül azonban a fiú alvilági kapcsolatai felébresztik benne régóta szunnyadó alteregóját.

A szemfülesek kiszúrhatták, hogy a cikk címében a 74 éves Stallone-ra hivatkozunk, noha Rocky Balboa és John Rambo megformálója már a 76-ot is betöltötte. Ennek pedig az az oka, hogy a Szamaritánus, bár csak nemrég kerül fel az Amazon Prime Video kínálatába, egy ideje már dobozban várta a bemutatását, hiszen még 2020-ban forgatták. Nem sokkal a Covid kirobbanása előtt csattant el az első csapó, majd a járvány miatt hét hónapon át pihentek a kamerák, hogy végül Julius Avery rendező (Fenegyerek, Overlord) és stábja végre befejezhesse Sly szuperhősös bemutatkozását.
Az egész sztori Bragi F. Schut forgatókönyvíró (Boszorkányvadászat, Végtelen útvesztő) kreálmánya. Így senki ne számítson arra, hogy Stallone ezen szerepében csatlakozik majd a Bosszúállókhoz, főként, hogy az MCU-ban már van egy karaktere, ő alakítja az űrkalóz Stakar Ogordot, aki a jövőre mozikba kerülő A galaxis őrzői vol. 3-ban újra feltűnik.

Akkor milyen alapokról beszélhetünk a Szamaritánus kapcsán? Nos, Schut szerint a szkriptjéhez leginkább két, 2000-ben bemutatott film szolgáltatott inspirációt: A sebezhetetlen M. Night Shyamalantól, valamint a Fedezd fel Forrestert! Gus Van Santtól. És valóban ott van mindkét mozgókép fundamentuma a Szamaritánusban is a magányos, sérthetetlen, szupererejű férfiról, valamint az idős mentor és a fiatal srác kapcsolatáról, amelynek során természetesen mindketten életre szóló leckét kapnak a másiktól.
John McTiernan durván alulértékelt filmjében Danny (Austin O’Brien) az édesanyjával él kettesben egy rossz környéken, egy apró lakásban, és bálványozza kedvenc akciófilmes franchise-ának hősét, Jack Slatert, majd alkalma nyílik megismerkedni és együtt dolgozni vele. Épp, mint a Szamaritánussal Samnek…
Ehhez a hangvételhez ugyanakkor sokkal jobban passzolt volna egy R-es korhatár-besorolásra való törekvés a PG-13 helyett, mivel a súlyos atmoszféra miatt egyszerűen fájóan hiányzik a vér és a brutalitás bemutatása. Ezek hiányában kevésbé vehető komolyan a film, pedig láthatóan erre törekedtek a hülyéskedés helyett a készítők.

Mert bármennyire is művelnek észszerűtlen dolgokat a szereplők, bármennyire is butácskák a szájukba adott szövegek, a filmnek kétségtelenül van egyfajta varázsa, ami lelkes, nagyra guvadt szemű fiatal tinédzserré rugdossa vissza (szó szerint) a mai harmincas-negyvenes korosztályt. Ehhez pedig bizony szükség volt az orra alá dörmögő, dühkitörésekben bővelkedő és félmondatokban bölcsességeket pöfékelő Stallone-ra, a Pilou Asbæk (Trónok harca, Páncélba zárt szellem) által alakított nagyon galád és kissé érthetetlen célokra törő gonosztevőre, a kis költségvetés és a nagyratörő alkotói szándék csatájából kikecmergő gyengébb technikai megoldásokra, valamint a kitalálható nagy fordulatra is. Az a helyzet, hogy minden hibájával együtt abszolút szerethető ez a régmúltból gyúrt filmes massza.