Rendőrlányok egy sorozatgyilkos ellen – A kékek valós történetet dolgoz fel
Beindult az Apple, már idegen nyelvű stúdiókat is elkezdett támogatni. A Netflix is így kezdte és ennek köszönhettük a spanyol, remek, és hatalmas népszerűségnek örvendő A nagy pénzrablást is. Az Apple nem sajnálja a pénzt a sorozatai esetében, ez pedig A kékeken is látszik.
Mintha a Volt egyszer egy… Hollywood díszletei között járkálnánk, csak a közép-amerikai országban. Annyira figyeltek a részletekre, hogy az már ijesztő.

Történetünk szerint egy sorozatgyilkos garázdálkodik Mexikóvárosban, védtelen nőket kap el, megfojtja és levetkőzteti az áldozatait, majd egy kietlen és megalázó helyen hagyja a holttesteket. El is nevezik A vetkőztetőnek. A nép hőbörög, igazságot követelnek, és a rendőrséget hibáztatják. Tudni kell, hogy Mexikóban a korrupció miatt a rend őreinek nagy része haszontalan volt, ezért a közbiztonság folyamatosan romlott.
Az úriember első dolga volt a nők elleni diszkriminációt megszűntetni, és engedélyezte egy női rendőralakulat létrehozását. Ez persze sokaknak nem tetszett, de többen végre olyan lehetőséget kaptak, amire egész életükben vártak.
Maria (Bárbara Mori) tisztes háziasszonyként tengeti életét, egészen addig amíg meg nem tudja, hogy férje megcsalja, így ekkor kapuzárási pánikként rájön, hogy gyermekkorától fogva detektív akart lenni, és hogy megmentse a házasságát, beáll a rendőrség kötelékébe.
és a második rész alapján eddig bejött a terv. De a többi rendőr is hasonló okokból lép be a kékek közé. Maria testvére, Valentina (Natalia Téliez) például mindig rendszeren kívülinek érezte magát, és a rendőrség ellen volt. Aztán rájött, hogy belülről könnyebb megváltoztatnia a rendszert, mint kívülállóként, így ő is eldönti, hogy rendőr lesz. Gabina (Amorita Rasgado) egész családja a rendőrségen dolgozik, és édesapja minden parancsa ellenére (emlékeztetek mindenkit, ’70-es évek, patriarchátus társadalom, a nőknek nem sok szava volt), beáll a kékek közé. Ezért rendőrparancsnok édesapja szinte kitagadja.
A szimbolika is vicces: elromlott a sütő, akkor a nőnek már a nem a konyhában van a helye, hanem irány a bűnüldözés! Nagyon illik a korszakhoz ez a fricska. Ez a négyesfogat a főbb karaktereink, akiket követni fogunk a Vetkőztető elleni hajszában.

Egyértelműen építenek az alkotók egy nyomozós rejtély szálra, és egészen korrekt eredménnyel. Féltjük is a főszereplőinket, hiszen hozzájuk hasonló kedves, ártatlan nők a sorozatgyilkos célpontjai. Vicces, hogy a sorozat úgy indul, ahogy a 2000-es évek klasszikus procedurális krimisorozatai. Ez a Helyszínelők, NCIS, Gyilkos elmék és társaiknak a hivatalos zsánermegjelölése. Ezekben a rendőröket követjük, akik végigvisznek minket a nyomozáson, és minden rész végén elkapnak egy gyilkost.
Ekkor érkezik a rendőrlányok-szál, és veszi át a sorozatot egy kiképzéses-buddy-cop zsáner irányba. Látjuk, hogyan alakulnak az egymás közötti kapcsolatok, hogyan lesznek ellenségek és barátok. Kicsit könnyedebb hangnem, viccesebb hangulat és furcsán gyorsan halad, ami nagyon érdekes a sorozatgyilkos-nyomozás mellé állítva. Két hét alatt rendőrnőket faragnak a lányokból, itt azért elgondolkodtam az „Igaz történet alapján” feliraton...

De szerencsére a showrunnerek ügyesek voltak, Pablo Aramendi és Fernando Rovzar jó karaktereket szedett össze és mindenkinek drukkolunk valamiért.
Nagyon érdekes, hogyan viszonyul a kékekhez a környezetük. Az átlagemberek drukkolnak nekik, a tapasztalt vén rókák viccnek gondolják őket. Egyedül a kiképzőjük, Octavio Romandía (Miguel Rodarte) és a polgármester embere, Escobedo (Christian Tappan) áll a rendőrnők mellett a kötelékben.

Akik szeretik a korszakot, és nem zavarja őket, hogy egy kicsit régi stílusú a sorozat, azok adhatnak A kékeknek egy esélyt, az Apple, mint említettem, mindent megtett, hogy szórakoztató legyen a végeredmény. A jelmezek, az atmoszféra, a téma működik és különlegesnek hat.
A netflixes Narcosban kaphattunk a dél-amerikai maffiáról egy képet, reméljük a közép-amerikai bűnözés is majd képviseli magát a streaming-szolgáltatók háborújában. A kékek jól megmutatják, hogy nem csak a narkóval és pénzrablással lehet nézőket szerezni. A kékek első részei megtekinthetőek az AppleTV+ streaming-szolgáltató kínálatában.