Dupla telt ház, 26 ezer ember – érthetetlen, miért ez volt az utolsó Pilvaker
A koncepció szerint évente egyszer, mindig március 15-én megrendezett Red Bull Pilvaker sorsa az utóbbi pár évben elég mostohán alakult: először 2018-ban jelentették be, hogy egy év szünetet tartanak, ami után minden addiginál grandiózusabb show-val, a Papp László Sportarénában térnek vissza.
Ez meg is történt, a 2019-es koncertről azt írtuk: bőven megérte ennyit várni rá, de jó kérdés, innen merre tudnak majd továbbfejlődni. Nos, tervek ugyan voltak bőven, de mint annyi más dolognál, itt is közbeszólt a járvány.
A 2020-as, már elővételben teltházas Pilvakert alig néhány nappal március 15-e előtt kellett lemondani az éppen berobbanó koronavírus-para miatt, ugyan hivatalos korlátozás akkor még pont nem volt, de hamarosan az egész országot lezárták. A tavalyi alkalmat pedig meg se hirdették, hiszen már novembertől teljes rendezvénytilalom volt érvényben.
Ilyen előzmények után nem csoda, hogy hatalmas várakozások és érdeklődés kísérte az idei, immár második nagy visszatérést. Különösen annak fényében, hogy a szervezők váratlanul bejelentették: ebben a formájában utoljára lesz látható az éppen a 10. születésnapját ünneplő projekt.
Erre aligha számított bárki, hiszen azután, hogy az elmúlt négy évből háromban is elmaradt a show, inkább az lett volna logikus, ha jó előre bebiztosítják a folytonosságot. Nem így történt, de vigaszdíjként most először meghirdettek egy délutáni előadást is az esti mellé, amire szintén minden jegyet elkapkodtak.
A műsorvezető ezúttal az X-Faktorból ismert Miller Dávid volt, aki szokásos túláradó lelkesedését hozta, de azért inkább szerencse, hogy pár konferálást leszámítva nem volt túl nagy szerepe az este folyamán.

Fotó: Somay Márk

Fotó: Pálfi Balázs
A felállás idén nem bővült a 2019-eshez képest, viszont szomorú fejlemény, hogy a 2020-ashoz képest még kisebb is lett: ekkor vették be ugyanis az AWS énekesét, Siklósi Örsöt, aki tavaly tragikusan fiatalon, alig 29 évesen meghalt.
Egyébként ott volt mindenki az alapcsapatból: Papp Szabi, Járai Márk, Sub Bass Monster, Lábas Viki, Fluor Tomi, Diaz, Szakács Gergő, Fura Csé, Dipa, Deego, Bom, Eckü, Szivák Zsolt, Meszi, Singh Viki, Kollányi Zsuzsi, Delov Jávor és a Random Trip zenészei, valamint Trokán Nóra, Pálmai Anna, Bánki Beni és Kautzky Armand. Az előadás rendezője, Szabó Simon is kapott egy rövid epizódszerepet.
A színpadképet több dalban fehér ruhás táncosok is színesítették, de a '90-es éveket idéző koreográfia inkább kilógott a produkcióból, mint hozzáadott. Kautzky Armand szavalásai – illetve úgy általában jelenléte –, valamint a még mindig csak 22 éves Bánki Beni által előadott slam viszont legalább akkora sikert aratott, mint a slágerek.
Ami utóbbiakat illeti, a 2 órás műsoridő során most is elhangzott a repertoár java, újításként ezúttal nem a megszokott Feltámadott a tengerrel kezdtek, az a ráadásban kapott helyet a Márciusi ifjakkal együtt.

Fotó: Soós Bertalan

Fotó: Pálfi Balázs
A Pilvaker-dalokban érezhetően elkülönül a népies és a rockos vonal – utóbbi főleg Papp Szabi csatlakozásával vált hangsúlyossá, és egyértelműen sokkal jobban illik ehhez a helyszínhez, mint a hegedűs, népzenés számok.
Természetesen az akusztikus blokk sem maradhatott ki, aminek legerősebb része a Járai Márk által prezentált A XIX. század költői volt, a nézőtéren több ezer magasba emelt, világító telefonnal.
Mint az egy konferálásból kiderült, az egyik átértelmezett vers még egy nyolcadikos szöveggyűjteménybe is bekerült, és minden bizonnyal a többi is számos feleletet könnyített meg, hiszen mint azt valószínűleg mindenki tapasztalta, dalszöveget jóval könnyebben jegyez meg az ember, mint tananyagot (lásd még: Belga – Királyok a házban).
Egyelőre semmit nem lehet tudni arról, mi lesz a Pilvaker jövője, de mivel a szervezők úgy fogalmaztak, "jelenlegi formájában" ez volt az utolsó, könnyen elképzelhető, hogy jövőre vagy azután új szereplőkkel felfrissítve térnek vissza.
Ebben lenne is ráció, hiszen csak az elmúlt pár évben annyi fiatal tehetség tűnt fel szinte üstökösként a rapperek között, akikből akár egy ugyanekkora csapatot is össze lehetne rakni. Persze ez alighanem teljesen más irányba vinné el az egészet, de az is biztos, hogy a zömében fiatalokból álló közönség erre is nyitott volna.