Nagy zeneipari szomszédolás – kezdődik a BUSH
A BUSH, azaz Budapest Showcase Hub az elmúlt évek egyik legmenőbb hazai zenei kezdeményezése: a showcase fesztivál kifejezetten a kelet-európai régió ígéretes zenekarait és zeneipari szereplőit hozza össze, katalizálva az együttműködést, új zenei színtereket nyitva meg egymás számára.
A pesti éjszakát járva egyre több izgalmas zenekarra bukkanhatunk, akik közül sokan több-kevesebb sikerrel bontogatják külföld felé is szárnyaikat, miközben párhuzamosan a Balkántól a Baltikumig hasonló pörgés figyelhető meg a zenei szcénákban.

És míg korábban mindenki csak nyugat felé fordította a fejét, addig rendre elfeledkeztek arról, hogy körülöttünk mennyi ország és mekkora felvevőpiac van. Pedig nemcsak nekünk vannak menő fesztiváljaink, elég ha csak a szerb Exit, a szlovák Pohoda vagy az észt Intsikurmu fesztiválra gondolunk. A tavaly startolt BUSH-nak éppen az a célja, hogy összefogja ezt a régiót, bemutassák, hogy mekkora pörgés van zeneileg akár nálunk, az észteknél, a lengyeleknél vagy éppen a románoknál. Sőt, nemcsak megmutatják, hanem közösen alakítják is azt:
idén 15 ország közel 400 zenei szakemberre érkezik hozzánk, három napon keresztül pedig 33 zenekar mutathatja meg, mit tud.
A #newkidsfomtheblock egy olyan mozgalom, aminek a BUSH-hoz hasonlóan az a célja, hogy bemutassa a régiót és annak művészeit. Ez egyrészt koncertek szervezését takarja, másrészt pedig egy videosorozatot, amiben nálunk koncertező kelet-európai előadókat mutatnak be, tippeket adnak például dalszerzésről, vagy éppen bemutatják a régió izgalmas fesztiváljait. A videókat ide kattintva találod.
A fesztivál 15-én rajtol az Akvárium Klubban, ahol az észt NOËP játszik – akiért Skandinávia major kiadói versengtek -, fellép a lengyel, táncos KAMP!, magyar színekben pedig az Ivan & The Parazol lép színpadra. A zenekar már igazi rutinos vendége a showcase fesztiváloknak, többek között ezek hozományaként új lemezüket egy Los Angeles-i stúdióban, a Grammy-díjas Wil Anspach producerrel készítik, (ahogy a nemrég megjelent Serial Killert is itt rögzítették).

A következő két napban – november 16-17-én – a koncertek mellett napközben, a TESLA-ban különféle workshopokon, előadásokon, speed meetingeken tanulhatnak és ismerkedhetnek a zeneipari szakemberek, zenészek. Szó lesz többek között arról, miként lehet egy jó történetet marketingeszközként használni, de beszélnek a jogkezelésről, a streaming bevételekről, és a klasszikus témákon túl igazi exkluzív vendégek is érkeznek. Matt Lawrence, Grammy-díjas producer például már dolgozott az Interpollal, Amy Winehouse-zal, a Foalsszal, Adele-al és a The White Stripesszal is, így keresve sem tudnánk jobb embert ahhoz, aki a lemezproduceri munka
műhelytitkairól beszél. Itt lesz Nora Felder is, aki az amerikai Picture Music Company vezetőjeként filmek és sorozatok zenei tanácsadásával foglalkozik.
Ő válogatott zenét a Stranger Things részeihez is, ráadásul a BUSH-on nemcsak mesél a szakmájáról, de egy listening session keretében elemezni is fogja a jelentkezők zenéit.
Hogy még inkább segítsék a kapcsolatépítést, a szervezők Gran Turisimo néven a különféle régiók zeneipari nagyágyúit ültetik egy asztalhoz – az asztal másik végére pedig akár te is ülhetsz, aszerint, mely területen szeretnél szert tenni kapcsolatokra.
A konferencia programról itt találsz több infót.
Ha csak „laikusként” imádod a zenét, akkor is bőven van mit csinálnod a BUSH-on: a 33 fellépő jelenleg hazája legizgalmasabb, legígéretesebb színfoltja, akiket több körös kiválasztás után hívtak meg.
A koncertek ezúttal – az Akvárium klubos nyitónapon túl – a Robotban, a Kuplungban és az Instantban kapnak helyett, így pár perces sétával, egy hosszabb lélegzetvételnyi idő alatt átérsz egyik helyről a másikra. Sőt a kezdési időpontok is úgy lettek kialakítva, hogyha valaki mindegyik előadóba bele szeretne nézni, bátran megteheti – és tavaly bizony akadt is ilyen vállalkozó szellem!

És akkor lássuk a felhozatalt:
Nemcsak nemzetiségük miatt sokszínű a paletta, de a zenei stílusok alapján is. A részletes listát itt találod, ízelítőként pedig bemutatjuk a mi kedvenceinket:
NOËP
Bár már röviden említettük, de itt is muszáj kiemelnünk Észtország egyik reménysége, NOËP koncertjét, aki indie inspirálta dalait keveri dance ütemekkel.
HELEN
A Romániából érkező Helen a #newkidsfromtheblock szárnyai alatt játszott már nálunk az A38-on, most pedig visszatér dallamos elektropop dalaival.
Mustelide
Mustelide a sajtótól a sokat sejtető “Fehéroroszország elektronikus hercegnője” nevet kapta, az énekes-dalszerző-producer hölgy ugyanis különleges helyet foglal el a kelet-európai elektropop színtéren elektronikus központú kísérleti popzenéjével.
Mart Avi
Az észt Mart Avi olyan, mintha nem is erről a világról érkezett volna, kísérleti zenéje, bariton hangja, teátrális előadásmódja igazi, lenyűgöző élmény, az alábbi videója pedig mintha csak a Twin Peaks-ből ismert vörös szobában játszódna.
Lazer Viking
A cseh Lazer Viking egy igazi laza és őrült figura, akinek fülbemászó dalai és extrém videói mellett nem mehetünk el szó nélkül. Kíváncsian várjuk, élőben milyen show-t csap a Robotban.
Természetesen a hazai zenekarokat sem kell hiányolnunk az idei BUSH-ról: a már említett Ivan & The Parazol mellett fellép a Middlemist Red, a Deep Glaze, a The Qualitons, a Blahalouisiana, a Dope Calypso és a MIUS is.