Megint ugyanazt látjuk a tv-ben karácsonykor – pedig van választék: mutatunk néhány remekművet
Hacsak nem vagyunk mazochisták, vagy a Sissi és a Reszkessetek betörők nem tartozik már úgy hozzá a karácsonyhoz, mint a bejgli, vagy a halászlé, lehet néhány tv-mentes óránk 24-én. Pláne, hogy ugyanerre a napra sűrítették a legnagyobbak az olyan karácsonyi Top 20-asokat, mint az Igazából szerelem és Holiday (Tv2) és a Polar Expressz (Duna) még a gyermekek járnak a legjobban, mert délelőtt le lehet kötni őket Bors nénivel (Duna) – a tüneményes Dayka Margitot nem lehet elégszer látni - Walt Disney klasszikusával, a Bambival (RTL Klub) és a Vukkal (TV2). Igazából egyedül az M3 áraszt valami olyan szellemiséget, ami valóban a szeretet ünnepéről szól: az esti műsor a Legyetek jók, ha tudtok című, szomorúságában is felemelő történetét kínálják.
És ugyanitt játsszák le Fülöp atya és gyermekei önfeledt éneke után – „Tutto vanitá, solo vanitá” - után Beethoven IX.szimfóniáját, amely az „ántivilágban” állandó műsorszám volt Szentestén, Herbert von Karajan és a Berlini Filharmonikusok előadásában, és amelynek azóta egészen más üzenete lett.
Ebben a szellemben folytatódik az ünnepi kínálat. December 25-én este szintén kedves régi ismerőssel találkozunk, Az oroszlánkirállyal (Duna), míg az RTL Klubon viszont látjuk Shelby-t, azaz a kutyát, aki megmentette a karácsonyt, Dennist, a komiszt, és a Neveletlen hercegnőt. Közben a Dunán ismét elkezdődik az Abigél (lassan behozza ismétlés-számban A Tenkes kapitányát..). December 26-án pedig lecseng az összes folytatás…Itt-ott felbukkannak más jól ismertek, mint a Négy karácsony, vagy a Karácsony New York-ban, amelyeket szintén minden el lehet ilyenkor sütni.
De vajon miért nem jutott eszébe senkinek az egyik legszebb magyar film, a Szőts István rendezte Emberek a havason, amelynek szentestét, betlehemes jelenete csodálatosan mutatja be az egyszerű, tiszta szívű emberek szeretetét és összetartását.

De mondhatnánk Charles Dickens Karácsonyi énekének valamelyik változatát. E sorok írójának felejthetetlen élménye az az 1964-ben készült magyar tv-játék, amelyben Pécsi Sándor alakította a szívtelen fösvény Scrooge-ot, akiben egy látomás nyomán ébred fel a lelkiismeret. A mozi már a múlt század elején felfedezte a nagy érzelmi hatású művet, első adaptációja 1901-ből való. Készült belőle azóta rendes mozifilm, musical-változat, rajzfilm. Tavaly mutatták be Az ember, aki kitalálta a Karácsonyt című filmet, amelyben maga Dickens és kisregényének születése is megelevenedik. Ebben Scrooge-ot az a Christopher Plummer alakítja, akit korábban szintén rendszeresen láttunk Karácsonykor A muzsika hangja szigorú Von Trapp századosának szerepében. (Ez ezúttal elmarad, a korábban szintén „kötelező” Ben-Hurral egyetemben…)
Minden idők egyik legromantikusabb, de happy enddel végződő története Az élet csodaszép, Frank Capra 1946-os filmje, amelynek főhőse Karácsony napján akar öngyilkos lenni, de szerelmes lesz, és általa meglátja mindazt, amiért érdemes élni.
Ennek az örökzöldnek főszereplője James Stewart, aki 6 évvel korábban egy másik karácsonyi komédiában, a Saroküzletben is játszott. Ez az Ernst Lubitsch-film pedig nem más, mint László Miklós Illatszertár című darabjának változata, amit jelenleg a Centrál Színházban láthatunk.
A karácsonyi öngyilkosság egyébként már 1941-ben Capra egyik nem kevésbé kiváló filmje, Az ember az utcán (Meet John Doe) témája is. Ez azonban a politikai és média-manipuláció keserű szatírája. Egy újságírónő ír egy fiktív levelet egy lapba egy hajléktalan nevében, aki bejelenti, hogy az ünnepnapon eldobja magától az életet. És találnak hozzá egy valódi hajléktalant, aki, mivel az éhhalál szélén van, vállalja ezt a szerepet – egészen addig, amíg meg nem érti, hogy ő csak egy eszköz egy aljas kampányban. És ezért készül valóban levetni magát egy épület tetejéről…ezt a filmet minden újságírónak látnia kell, bár nem feltétlenül karácsonykor…
Kevésbé ismert Chazz Palminteri 2005-ös Karácsony című filmje, amely az ünnep keretét használja fel, hogy megmutassa: mennyire szomjazzuk a szeretet és az együttérzést. Mindehhez olyan nagy színészek adták tehetségüket, mint Alan Arkin, Susan Sarandon, Robin Williams és Penélope Cruz. Az idén sokat hallottunk az első világháborúról, de keveset arról, hogy milyen volt az élet a lövészárkokban egy-egy tűzszünet idején. Christian Carion Boldog Karácsonyt című, szintén 2005-ös filmje 1914 karácsonyán játszik a nyugati fronton, amikor néhány napra a szembenálló ellenségek felfedezhetik egymás emberi oldalát.
A karácsonyi téma persze kimeríthetetlen a moziban. A legnagyobb online filmlexikon, a a IMDB több mint 6000 olyan alkotást tart számon, amely vagy konkrétan a Karácsonyról szól, vagy pedig van benne legalább egy karácsonyi jelenet – Stan és Pantól Ingmar Bergman Fanny és Alexanderétől, a Bing Crosby-féle Fehér Karácsonytól különböző harmadrangú horrorokig….