Újra kinyit Budapest egyik kedvenc kerthelyisége – Ilyen lesz a KOBUCI Kert tizennegyedik évada
Az élő zene közösségteremtő ereje mellett elkötelezett KOBUCI Kert április 21-én nyitja a 2022-es évadot. A népzene, a világzene és az underground egyik legfontosabb fővárosi otthonaként emlegetett koncerthelyszín vezetőségének két tagjával, Kaszap Gábor ügyvezetővel és Nagy Krisztián kommunikációs vezetővel beszélgettünk a pandémia zenei szektort érintő tapasztalatairól, tervekről és az új évad várakozásairól.
– Mi az előző szezon mérlege a 2020-assal összehasonlítva?
K.G.: A mi mérlegünk alapvetően pozitív. Élni tudtunk a lehetőséggel, hogy tavaly már nem voltak nézőszám korlátozások, és a közönség szinte azonnal visszatalált hozzánk. A két év ugyanakkor, amit említesz, szerintem szorosan összefügg. A pandémia okozta válság legnehezebb időszakaiban, úgy vélem, sikerült megőriznünk a közönségünk bizalmát, adekvát módon reagálni helyzetekre, és hiteles kapcsolatban maradni velük és a kollégáinkkal. Ez hozta meg a gyümölcseit 2021-ben.
– Idén már nem lesz szükség védettségi igazolványra a koncertek látogatásához. Ez mekkora könnyebbség számotokra?
N.K.: Természetesen könnyebbség. A jegyértékesítéstől a beléptetésig nem volt könnyű a rendszereinket időről időre a változó jogszabályi környezethez igazítani, illetve a közönség felé is pontosan, a félreértéseket elkerülve közvetíteni mindezt. Nem fognak hiányozni a Magyar Közlöny szöveghelyeiről szóló végeláthatatlan beszélgetések sem. De a lényeg, hogy a közönség feltételek nélkül találkozhat a számára legfontosabb zenekarokkal. Vagyis fellélegzés, persze.


– Változott még valami a tavalyi évhez képest (akár az étel/italkínálatban, akár más téren), amit fontosnak tartotok kiemelni?
K.G.: Minden évben igyekszünk megújulni és alakítani a kínálatot. Nagy öröm például, hogy saját készítésű boraink jól szerepeltek a Nivegy-völgyi borversenyen: a KOBUCI Rizling „Nagy Arany”, a KOBUCI Rosé Cuvée pedig „Arany” minősítést kapott. Ami viszont nem változik, az azt remélem, hogy a hozzáállásunk.
A közönség akkor érzi jól magát, ha mi is felszabadultak vagyunk, valódi közösségként működünk, és ezt érzik meg a vendégek is, miközben kicsit a részei lesznek.
– Számítotok további járványhullámokra és emiatt szükséges korlátozásokra, vagy szerintetek nem lesz többé ilyen?
N.K.: Arról, hogy mi „nem lesz többé”, nem érdemes beszélni, mert a járvány megmutatta, hogy amit elképzelhetetlennek tartottunk, az nagyon is elképzelhető. A mögöttünk lévő időszakból mindenesetre vannak megerősítő tapasztalataink is. A járvány okozta bizonytalanság összerántotta a csapatot, élesebben felismertük, hogy mi fontos és mi nem, és lettek szolidaritási minták is a közös gondolkodásban, amik ma tartósan segítik a munkát. A közös múltnak, a közösen átélt nehézségeknek - szerencsés esetben - ereje van. Ne legyen több hullám, de ha lesz, erőt ad, hogy valahogy az előzőt is átvészeltük.
– Lesz-e bármiféle hatása a KOBUCI Kert működésére annak, hogy a Zichy-kastély egy kormányközeli alapítványhoz került?
K.G.: Én arról tudok beszámolni, amit mi képviselünk. A népzene felől jövünk, a peremműfajok szeretetét visszük tovább, és egy egyensúlyra törekszünk a nehezebben hozzáférhető zenei világok és az underground nagy fellépői között, immár tizennegyedik éve. Elkötelezettek vagyunk a zenei kultúra egy nagyon konkrét tartománya iránt, és a kultúra fogalmának számunkra a minőségi vendéglátás is a része. Ezt az identitást szeretnénk megőrizni és folytatni Óbudán. Amikor a Kert jövőjéről beszélgetünk, mi ezt tudjuk letenni az asztalra.
– A nyitóhét négy napján három különböző műfajt láthat a közönség. A szezon további részében mi lesz ezeknek a megoszlása?
N.K.: A Nyitó Héten valóban kicsit az egész szezonból szerettünk volna ízelítőt adni, de azért nem fedtük le a teljes zenei kínálatot.
A szezon műsorkínálatában ezek az alapvető műfajok köszönnek majd vissza, a hazai szcéna legfontosabb szereplőinek közreműködésével. Ezen kívül lesz még egy blues koncertsorozatunk, ami a ritkábban hallható blues-zenekarokat és egy-egy világhírű előadót szólít színpadra. És persze nincs évad a táncházak nélkül. Kéthetente csütörtökön a főváros legrégebben működő szabadtéri táncháza várja vissza a szokásos, hajnalig tartó hangulatban a táncosokat.


– Az első hét zárónapján Jazzmaratonnal készültök. Miért érdemes ellátogatni erre, és lesznek-e hasonló tematikus estek idén?
N.K.: A tavalyi évben hagyományteremtő szándékkal szerveztük meg az első jazzmaratont, és azt hiszem nagyon különlegesre sikerült.
Az idén is a szaxofon lesz a középpontban, de ezúttal a népzene és a jazz metszetei számítanak majd a hasonló figyelemre. A muzsikusokon biztos nem fog múlni, mert Tóth Viktor, Borbély Mihály, Dresch Mihály és zenekaraik lesznek a fellépő művészek! Az évadban is lesz még jazz, rögtön a májusi kínálatból Lukács Miklós nevét szeretném kiemelni a jazzt szerető közönségnek, illetve a hagyományos „Iskolateremtők” sorozatunkban Borbély Mihály, mint tanár és mester ezúttal a tanítványi körével is ellátogat hozzánk.
Nagy Krisztiánnal utoljára 3 éve, a KOBUCI Kert 10. születésnapja alkalmából beszélgettünk, azt az interjút itt lehet elolvasni: