Keményebb a 76 éves Sylvester Stallone az első sorozatában, mint valaha – Tulsa királya-kritika
Taylor Sheridan nevét szerencsére egyre több néző jegyzi meg, ami nem csoda, hiszen egyre több sorozat és film fő- vagy végefőcímében találkozhatunk vele. Bár színészként kezdte a karrierjét (pl. ő volt a Kemény motorosok David Hale seriffhelyettese vagy a Veronica Mars Danny Boydja), 2015-ben felcsapott forgatókönyvírónak, és milyen jól tette! Első munkája mindjárt a Sicario – A bérgyilkos volt, amiből Denis Villeneuve forgatott kiváló filmet, majd összedobta A préri urai című neowestern szkriptjét, amiért Oscar-díjra is jelölték 2017-ben. S bár rendezőként korábban, 2011-ben kipróbálta már magát az Ampulla című felejthető horrorral, 2017 óta már e posztjában is elismertnek számít, a Wind River – Gyilkos nyomonnal legalábbis direktorként is vállára emelte a szakma.
Bizony, ilyen kaliberű sztárok csatlakoznak Sheridanhoz, ha belefog valamibe.

Közben írt néhány jellegtelenebb filmet is (Bűntudat nélkül, Akik az életemre törnek – ez utóbbit rendezte is), ám most úgy tűnik, a sorozatipar mellett tette le a voksát, a fenti szériákon kívül ugyanis két másik produkciót is jegyez a közelmúltból: a Jeremy Renner-féle Kingstown polgármesterét, valamint a Tulsa királyát, amihez sikerült megnyernie magát Rockyt, Rambót, John Spartant és Barney Rosst, vagyis mindannyiunk Sylvester Stallone-ját, aki először bólintott rá egy szkriptelt sorozat főszerepére. Korábban ugyanis csak vendégszerepléseket vállalt (például a Las Vegasban).
Majd felkérte showrunnernek Terence Wintert, akinek filmográfiájában olyan írói bejegyzések találhatók, mint a Maffiózók, A Wall Street farkasa (ezért Oscarra is jelölték), a Gengszterkorzó vagy a Bakelit. Winter és Sheridan pedig ezúttal egy újabb maffiasztorit hoztak össze, csak jóval több humorral öntötték nyakon.

A címbeli Tulsa királya pedig nem más, mint Dwight „A Tábornok” Manfredi (Stallone), egy New York-i maffiacsalád capója, aki 25 évet töltött börtönben, hogy védje a família fejét. Frissen szabadulva pedig új terepet kap: az isten háta mögötti, oklahomai Tulsába száműz… küldik, hogy ott építse ki jól tejelő birodalmát. Úgy tűnik, Hollywoodban, ha messzire kell paterolni valakit, akkor Tulsa jöhet szóba, hiszen a Jóbarátok Chandlerét is ide kényszeríti a melója, távol a drága New Yorkjától. Dwight azonban nem ijed meg a feladattól, s bár egyedül érkezik oda, és senkit sem ismer, pillanatokon belül bekerül a (legális) marihuánabizniszbe, később pedig persze menetrendszerűen érkeznek a nem legális balhék is… A helyzetet ugyanakkor az sem javítja, hogy feldühíti a helyi motorosbanda fejét, és elkezd kavarni egy nála kábé 25 évvel fiatalabb, dögös ATF-ügynökkel (szövetségi rendőri szerv az USA-ban).
A Tulsa királya 2022. november 13-én indult az USA-ban a Paramount+-on, így nálunk a Paramount-tartalmakat is magába foglaló SkyShowtime-on lehet nyomon követni. S bár odaát január 8-án már lement az utolsó, 9. rész is, itthon kis csúszással hétről hétre érkeznek az epizódok, így ezen írás is csupán az első 5 rész alapján készült. Igaz, már egyetlen etap is elegendő volt ahhoz, hogy szőröstül-bőröstül berántsa jelen sorok szerzőjét.
Tudjuk, hogy bűnöző, látjuk, hogy bűnöző, mégis szorítunk érte, mert dacára annak, hogy sok esetben fittyet hány a törvényre, megvan benne a betyárbecsület, a tisztesség és a szerettei iránti odaadása. Sly sármja pedig még mindig működik.
A Tulsa királya ráadásul odafigyel a részletekre is. Bizony, olyan jelenetek is beleférnek az egyébként nem túl hosszú epizódidőkbe (harminc-valahány percesek), mint például amelyben Dwightnak hitelkártyára van szüksége, ahhoz viszont személyi kell (ami 18 éve lejárt) vagy érvényes jogsi, amit újra le kell tenni.
A Manfredi körül összegyűlő szimpatikus csapat is megér egy misét, köztük a fiatal, bűnös babérokra vágyó, de amúgy tiszta szívű sofőrrel, Tysonnal (Jay Will), a gandzsashop belassult vezetőjével, Bodhival (Martin Starr), a helyi bár laza főnökével, Mitch-csel (Garrett Hedlund) vagy egy múltbeli riválisával, az idegeskedő Armanddal (Max Casella), aki épp Tulsában próbál(t), új, tiszta életet kezdeni. Mindannyian szerethető figurák, akikért lehet izgulni, és kiváló kiegészítői a középpontban aktívkodó Dwightnak.

Talán csak annyi róható fel a Tulsa királyának, ha kukacoskodni szeretnénk, hogy a megszokott maffiasztorikhoz képest lazább hangvétel miatt kevésbé fajsúlyos és emlékezetes, mint a sheridani életmű korábbi remekei vagy az ismertebb zsánertársak. Ám ez senkit ne tántorítson el attól, hogy ráklikkeljen a repjeggyel rágyújtó Stallone-nal illusztrált Tulsa királya feliratra a SkyShowtime-on, mivel egy kifejezetten szerethető és két pofára zabálható kellemes kis darálnivalót hozott össze Taylor Sheridan és Terence Winter. A végére pedig még egy jó hír: mivel a Tulsa királya a Paramount Networkön 2022 legnézettebb kábeltévés tartalma lett, már novemberben berendelték a második évadot. Örülünk, Dwight? Örülünk!