Kádár Tamás a Szigetről: Azért kellett dolgoznunk, hogy legalább az orrunk kilógjon a vízből
Már hivatalos: azután, hogy a koronavírus-járvány miatt 2020-ban és 2021-ben is elmaradt, idén augusztus 10-e és 15-e között újra megrendezik a Sziget Fesztivált.
A beharangozó sajtótájékoztatón arról beszélgettünk Kádár Tamás főszervezővel, hogyan tudták átvészelni az elmúlt két évet, és milyenek a kilátásaik most.
– Volt olyan forgatókönyv előttetek, hogy ha még sokáig elhúzódik a járvány, akár végleg megszűnhet a Sziget?
– Az a szerencsénk, hogy egy nagy nemzetközi cég hátterével dolgozhatunk, tehát az a szcenárió sosem merült fel, hogy nem lesz többé Sziget.
Azt is fontos elmondani, hogy több más európai országgal szemben nálunk a állam által nyújtott támogatás elhanyagolható volt. Ez bőven okozott nehéz pillanatokat számunkra, amit a nyilvános Facebook-posztjaimból is szépen vissza lehet követni. De hála Istennek ezen túlvagyunk, most már gyakorlatilag biztosra mondható, hogy újraindul a szezon, próbáljuk ebből mi is a lehető legtöbben kihozni.
– Hogyan lehetett dolgozni ilyen körülmények között? Mennyire néztek ki máshogy a munkanapjaitok, mint a járvány előtt?
– Morálisan ez borzasztó nehéz és megterhelő volt, hiszen nem valaminek az építésén, létrehozásán kellett dolgoznunk, hanem azért, hogy legalább az orrunk vagy az állunk kilógjon a vízből. Ez teljesen más hozzáállást igényelt, ami mindannyiunkat megviselt, hiszen arra vagyunk szocializálódva, hogy összehozzunk egy felejthetetlen hetet a látogatóinknak. Miután kétszer is meghiúsult, nagyon nehéz volt tartani a lelket a csapatban. Ez a feladat főleg rám hárult, mellette pedig a helyzet gazdasági menedzselése sem volt egyszerű, hitelt kellett felvennünk, és még hosszan sorolhatnám.
– Hogy néz ki az idei költségvetés, vissza kellett vágni a 2019-eshez képest?
– Nem úgy vágtunk vissza, hogy kevesebbet költünk erre vagy arra, inkább az jelent egy alacsonyabb költségszintet, hogy csak 7 helyett csak 6 nappal, vagyis arányosan kevesebb programmal készülünk.
– Az idei program mekkora része teljesen új, és mekkora részét mentettétek át a két elmaradt évből?
– Teljesen új az egész, bár átfedések lehetnek a 2020-ra tervezett program és a mostani között, de azokkal is mindent újratárgyaltunk, akikkel előzőleg már leszerződtünk egyszer. Azokat a szerződéseket egyöntetűen felmondtuk, amikor kiderült, hogy nem tudjuk megtartani a fesztivált, és az idei év előtt újra leültünk mindenkivel.

– Mennyi külföldi látogatóra számítotok? A járvány előtti szint hozható lesz vajon idén?
– Az elővételes jegyeladásokból azt látjuk, hogy hozható lesz, sőt az sincs kizárva, hogy még nő is majd a külföldi bérletesek száma. Nekünk ugyebár ezek a vendégek a legértékesebbek, hiszen ők az egész hetet a városban töltik, és úgy tűnik, hogy azokra a piacokra, ahol korábban erősek voltunk, most is számíthatunk. Abban bízunk, hogy több mint 100 ezer külföldi fog csak a Sziget miatt Budapestre jönni.
– Nem lesz idén dedikált magyar színpad, a hazai fellépők súlya ezzel úgy tűnik, hogy tovább csökken a Szigeten. Mi áll ennek a hátterében?
– Nem csökkent a magyar fellépők súlya, inkább csak újragondoltuk a szerepüket.
Pont azzal szeretnénk nagyobb hangsúlyt adni a magyar zenének, hogy különleges, értékes és relatíve nagy számú produkciónak biztosítunk fellépési lehetőséget, keresztül-kasul a fesztiválon.
– A látogatók között milyen arányban számítotok magyarokra? A hetijegy már 120 ezer forintba kerül, nem lesz megfizethetetlen nekik?
– A magyarok eddig is inkább napijeggyel jöttek a fesztiválra, 2019-ben úgy néztek ki a belépések, hogy 100 ezer külföldi és 150 ezer magyar fordult meg a Szigeten. Tehát összességében másfélszer annyi volt a magyarok aránya, szeretnénk, ha ez idén is így maradna. Reméljük, hogy van akkora vonzereje a programunknak, ami be tud vonzani legalább ugyanennyi hazai látogatót.
– Idén is lesz Magic Mirror, nem tartotok attól, hogy a jelenlegi közhangulatban újabb támadások célkeresztjébe kerülhet miatta a fesztivál?
– A Magic Mirror már huszadik alkalommal lesz jelen a Szigeten, ami alatt a közhangulat volt ilyen is és olyan is.
– Adott esetben akár nyílt konfrontációt is vállalnátok emiatt a magyar kormánnyal?
– Nem gondolom, hogy ezért bárkinek nyíltan konfrontálódnia kellene velünk. Ha adott egy helyszín, amit 20 éve mindenki szeret és elfogad, szerintem most sem kellene új lapot nyitni ezen a téren.
– A 6 napos struktúrát tartósra tervezitek, vagy előfordulhat, hogy ha anyagilag egyenesbe jöttök, visszatértek a 7 naposhoz?
Az idei év sok szempontból az újrakezdést jelenti, számos dologról most fogjuk megnézni, mennyire működik jól. Ez is az egyik a sorban, de úgy gondolom, hogy ha beválik, a jövőben is maradunk emellett. Ideális esetben sem csökkenteni, sem növelni nem szeretnénk a fesztivál hosszát.