Itt készül a Stranger Things és a Kártyavár: Netflix – az otthoni mozi meghódítja a világot
Azok kedvéért, akik nem ismerik: a Netflix egy streaming szolgáltatás, az interneten keresztül szabad lejátszást biztosít a készülékeinken (tévé, tablet, laptop). A rendszer pénzügyi oldala úgy működik, mint az HBO GO – havi előfizetéses rendszerben akármikor könnyen, gyorsan elő lehet fizetni, csupán egy bankkártyára van szükség hozzá.
Ha ki akarjuk próbálni, egy hónap próbaidőszak ingyenes. A rendszernek rengeteg előnye és hátránya van.

Hátrány: először is internet kell hozzá, az is fontos, hogy az gyors legyen, főként, ha magasabb felbontásban szeretnénk nézni filmeket vagy sorozatokat. Ha a szerverekkel történik valami, akkor a szolgáltatást nem lehet elérni, hiszen helyileg semmit nem tölt le, így tárhelyre sincs szükség. A magyar nézőknek fontos szinkron is szinte teljesen hiányzik, feliratból is sok esetben csak angolt találunk. Előnye viszont, hogy nem kell semmire várni, amint elindítjuk a programot, nézhetünk akármit a kínálatból.

De mit is kínál a Netflix? Vannak saját készítésű sorozataik, filmjeik, stand upjaik, más forgalmazóktól licenszelt sorozataik és filmjeik. A mennyiséggel nincs baj, inkább a minőséggel: valósággal el lehet veszni a katalógusukban, főleg, hogy minden sorozat teljes évadokkal operál, tehát ha valami tetszik, egyben meg tudod nézni az egész évadot, s ha több szezonos a sorozat, akkor pedig akár az egész szériát. Akármikor megállítható, és folytathatod, ahol abbahagytad, sőt még a megtekintett tartalomhoz hasonló ajánlót is készít a rendszer.
De mit is érdemes nézni?
A Netflix nem sajnálja a pénzt, próbálnak az HBO nyomdokain haladni és minőségi, saját készítésű sorozatokat gyártani: ilyen a Stranger Things, a Mindhunter, az Altered Carbon és társaik. Ha csak ezt a három sorozatot nézzük, akár több hétre is megvan a program.
A Stranger Things egy Stephen King ihlette, 80-as években játszódó thriller, a Mindhunter David Fincher nevével fémjelzett valódi profilozókról szóló fikciós dráma, az Altered Carbon pedig egy cyberpunk sci-fi sorozat. Mind a három közel olyan produkciós költséggel és színvonallal bír, mint egy hollywoodi film.

A Marvel fel is figyelt a Netflixre és közösen felépítettek egy „mini” Marvel-univerzumot öt szuperhős segítségével. A Punisher, a Luke Cage, a Jessica Jones, az Iron Fist és a Daredevil mind magas színvonalú, igényes produkciók. Az összesen 12 évadnyi Marvel-sorozat mellett nem lehet elmenni szó nélkül. Ezeken kívül olyan erős szériák is készülnek még itt, mint a Russian Doll, az Ozark, a Haunting of Hill House, a Maniac, a Chilling Adventures of Sabrina, a Kártyavár, vagy a Sex Education.

Kiváló nagyjátékfilmeket is készít a Netflix: elég azokra az idei Oscar-jelölésekre gondolni, melyeket Alfonso Cuarón szerelemprojektje, a Roma gyűjtött be. Tíz Oscar jelölést kapott a film, majdnem minden fő kategóriákban egyet. Emellett készülnek színvonalas sci-fik is (IO, Anon), valamint drámák (Beast of No Nation), történelmi drámák (Outlaw King), illetve kemény thrillerek: Hold the Dark vagy akár horrorok is (Apostle).
Elképesztő erőfeszítéseket tesz a cég, hogy minőségi filmeket/sorozatokat gyártson. Sajnos vannak csalódások is. Ezek mellett azért nem lehet elmenni, mert ez sokban befolyásolta a mozilátogatást is. A tavalyi év egyik legjobb sci-fi horrorja, az Expedíció például a Netflix miatt nem került a magyar mozikba. A Paramount félt az „okos” sci-fitől, ezért felajánlotta a Netflixnek Amerikán kívüli terjesztésre egy fix összegért. Így a Paramount kapott egy biztos bevételt, amivel megtérültnek tekintette nemzetközileg a filmet. Egyébként valószínűleg anyagilag jól döntött a stúdió, mert Amerikában csak 32 milliót hozott a 40 milliós költségvetéséhez a film, így a Netflix fix X milliója pozitív irányba billentette a költségvetési mérleget, úgy, hogy közben nem vállaltak fel kockázatot.

Negatív példa a Cloverfield-franchise meggyilkolása is. A Cloverfiled Paradox a semmiből jött, és mivel nem volt túl sikeres, így a semmibe is veszett. A Paramount tudta, hogy a film nem hozza az előző két Cloverfield-mozi minőségét, így eladták ezt is a Netflixnek, akik egy Superbowl-reklámmal berántották a nézőket. A tavalyi amerikai focidöntőn ment le a trailer, ezzel a figyelemfelkeltő narrációval: „Cloverfield Paradox – már most nézhető”. Ezen felbuzdulva nagyon sokan megnézték – vagy legalábbis elkezdték megnézni a filmet. Így valószínűleg ez az üzlet is bejött a két vállalatnak.

Nem csak nagy cégek adnak el filmeket a Netflixnek, színészeket is szerződtetnek. Adam Sandler milliókat keresett egy szerződéssel, aminek köszönhetően olyan filmtörténeti atomvillanásokat készít a Netflixnek, mint a Sandy Wexler, a The Do-Over vagy a méltán hírhedt The Riddiculous 6. Kritikai szempontból mindegyik bukás volt, viszont ez az Adam Sandler-rajongókat nem zavarta. Számokat nem közölt pontosan a cég, de minden bizonnyal megérte nekik leszerződtetni az altesti humor jelenlegi pápáját. Egy biztos, van alapja annak a gondolatnak, hogy ha rosszul sikerül egy film, azért még a Netflix kínálatában elfér.
Szerény véleményem szerint idehaza még idő kell hozzá, hogy a streaming szolgáltatás beinduljon, noha már sok alternatíva van, elég az HBO GO-ra gondolni, vagy a UPC streaming szolgáltatására, esetleg az idehaza is elérhető Amazon Prime-ra. Ahhoz, hogy a Netflix idehaza befolyásolni tudja a moziba járási szokásokat, még sokat kell aludnunk. A szinkron, illetve sok esetben a felirat hiánya, no meg a lassú sebességű internet befolyásolja a Netflix elterjedését. A moziba járás valamennyire még mindig az a luxus, amit az átlagember évente néhány alkalommal megenged magának.