5 ikonikus horrorkarakter, és amit még nem tudtál róluk
A rettegős mozifilmek koronázatlan királyait mindenki ismeri, a háttértörténetüket azonban már nem biztos.
Ismerd meg a kultikus szereplők mögött rejlő bizarr históriákat!
Alien

A világ egyik leghíresebb sci-fi horrorja, az Alien-sorozat vérfagyasztó lényének eredetileg volt szeme. A karakter megálmodója, H.R. Giger svájci művész azonban végül leszedte róla, mondván,
úgy sokkal vérfagyasztóbb, ha sosem tudjuk, hogy éppen merre néz.
A filmforgatáson a jelmez alá érthető okokból egy irreálisan magas és vékony embert kerestek, végül teljesen véletlenül a londoni Soho egyik sörözőjében bukkantak rá a stábtagok a megfelelő alanyra.
A 218 centiméteres, nigériai Bolaji Badejo bújhatott így Alien bőrébe, de valószínűleg hamar megbánta élete első és egyetlen filmszereplését. Ugyanis
a szörny jelmeze úgy lett kialakítva, hogy nem tudott benne leülni,
ezért végig állnia kellett a fárasztó felvételek során. Továbbá
annyira meleg volt az apró szemnyílással rendelkező maszk, hogy legfeljebb negyed órát tudta a fején tartani.
Bolajit egyébként külön trénerek készítették fel a fizikális megterhelésre és a szokatlanul lassú, kecses mozgáskoordinációra.
Frankenstein

Az közismert, hogy Mary Shelley írta a Frankenstein, avagy a modern Prométheusz című, mérföldkőnek számító regényt. Azt azonban már kevesen tudják, hogy
19 évesen, terhesen kezdett dolgozni rajta, és amikor befejezte, ismét terhes volt,
méghozzá az angol romantikus költészet egyik legjelentősebb képviselőjétől, Percy Shelley-től.
A mű úgy keletkezett, hogy Shelley harmadik gyerekükkel terhes felesége dacára szeretett bele barátja lányába, Marybe, a szökésben lévő párt pedig Lord Byron fogadta be. Egy hideg nyári estén Byron vendégei körében kitalálta, hogy rendezzenek történetíró versenyt: az nyer, aki a legijesztőbbet kreálja. Mary is nekilátott, hogy egy lidérces álmát papírra vesse, ebből született a világhírű könyv.
Frankensteinről sokan tévesen gondolják azt, hogy a teremtmény neve, holott Victor Frankenstein a szörny létrehozója, amelynek szándékosan nincsen megszólítása.
A teremtett démont Mary eredetileg afrikainak ábrázolta,
mivel férjével a felszabadítás hívei voltak, még cukrot sem fogyasztottak, mert elolvasták, hogy a feketék rovására készül.
Az első adaptációkban még könyvhűen mutatták be a teremtményt, később vált zölddé a bőrszíne.
Dracula

A vámpírról elsőként Drakula figurája jut eszükbe, Bram Stoker 1897-es regénye alapján. Az író hat év kutatómunka után, Vlad Tepes havasalföldi fejedelemről mintázta a főszereplőjét, aki a 15. század közepén uralkodott. Vlad ugyan nem mások vérét szívta, de minden idők legkegyetlenebb méltóságaként vonult be a történelembe.
A Drǎculea Vlad román keresztneve, és apja nevéből, a Draculból származtatható
(ami románul ördögöt jelent, latinul pedig sárkányt).
A 17 éves korától uralkodó Vlad minden ellensége kínhalált halt: a Tepes ragadványnév karóbahúzót jelent, ez volt ugyanis a kedvenc kivégzése.
A faggyúval bekent karókon a halálraítéltek akár egy teljes napig is szenvedtek, ugyanis a végbélen keresztül lassan ért létfontosságú szervet. Leghíresebb ámokfutása II. Mehmed szultán 1462-es támadásához köthető, ekkor
a havasalföldi fejedelem több tízezer törököt húzatott karóba, hogy példát statuáljon és elűzze a behatolókat.
Két adókövetelő török tisztviselőnek pedig beleszögelte a fejébe a turbánt, miután nem vették le a jelenlétében a fejfedőjüket.
Tepes a munkakerülőkkel és a pitiáner bűnözőkkel sem bánt kesztyűs kézzel:
egyszer összehívta a koldusokat egy lakomára, majd dühében rájuk gyújtotta a termet.
Freddy Krueger

Az égett arcú, kalapos, csíkos pulcsis és pengekesztyűs alakot sem kell bemutatni egy mozirajongónak sem. Freddy Krueger figuráját a rendező, Wes Craven rakta össze személyes élményei alapján:
a nevét egy régi zaklató osztálytársáról kapta, aki őt is gyakran bántotta, az arcát pedig egy csavargó ihlette, aki halálra rémítette Cravent kiskorában.
A sötétzöld-piros csíkos pulcsi a Plastic Man képregény óta foglalkoztatta, ráadásul olvasott egy kutatást, miszerint ez a színkombináció a legzavaróbb az emberi szem számára.
A Rémálom az Elm utcában története pedig úgy fogant meg a rendező fejében, hogy továbbgondolta a Los Angeles Times cikksorozatát, amelyben arról számoltak be, hogy a Pol Pot rémuralmai elől Amerikába menekült kambodzsai menekültek gyermekeit elviselhetetlen rémálmok gyötrik. Olyannyira, hogy
az érintettek megtagadták maguktól az alvást, és volt, aki szívrohamot kapott az álmában.
A filmsorozat első részében debütált az akkor még teljesen ismeretlen Johnny Depp, aki éppen egy másik film válogatására igyekezett. Azonban Wes Craven ránézett, és meggyőzte, hogy inkább nála szerepeljen.
Depp karaktere elégcsúfos véget ért a Rémálom az Elm utcában című filmben, hiszen testét elnyelte az ágya, majd hatalmas vérgejzírként végezte a plafonon. Ezt a jelenetet úgy vették fel, hogy a bútorokat a padlóra szögezték, a vér pedig a valóságban fentről lefelé zúdult le, csak a kamerát állították fejjel lefelé.
Hannibal

Thomas Harris Hannibalról szóló regényeinek első adaptációját össze-vissza adogatták a sztárok: először Gene Hackman akarta magának a főszereppel együtt, de a lánya lebeszélte róla. Ekkor került Jonathan Demme rendezőhöz, aki Michelle Pfeiffert és Sean Conneryt nézte ki a főszerepekre, de mindketten visszadobták, így került a képbe a végső páros: a szerepért küzdő Jodie Foster és Anthony Hopkins, aki
először azt hitte a cím hallatán, hogy egy gyerekfilmről van szó.
1991-ben, Valentin-napon mutatták be A bárányok hallgatnak című pszichothrillert, amely az Oscar történelmében egyedülállóan megnyerte az öt legfontosabb kategóriát: a legjobb film, rendezés, férfi és női főszereplő, illetve adaptált forgatókönyv díját egyaránt.
Hopkins csak 20 percet kapott a vásznon, mégis elvitte a főszereplésért járó aranyszobrot, ráadásul azóta is ez az egyetlen Oscar-díjas horrorfilm.
Az FBI végig támogatta a forgatást, például megengedték, hogy a valódi akadémiájukon forgasson a stáb, mert azt remélték, hogy a nyomozónő karaktere miatt több lány jelentkezik majd hozzájuk.
Hopkins pedig sorozatgyilkosokat látogatott a börtönben és aktákat olvasgatott róluk, hogy jobban beleélhesse magát a szerepbe.
A film plakátján is szereplő halálfejes lepkékkel – a másik filmbéli sorozatgyilkos, Buffalo Bill házi kedvenceivel – viszont nem boldogult a csapat:
először megfagytak a rovarok, ezért másféle lepkék statisztáltak helyettük, amelyekre festett műkörmöket ragasztottak
a kreatív munkatársak. A szerencsétlenek azonban ettől nem tudtak repülni, ezért madzagon rángatták őket a látszat érdekében.