Az utóbbi évek legnagyobb könyvsikere végre a Netflixen! – A 3-test-probléma-kritika
D.B. Weiss és David Benioff neve 2011 után gyakorlatilag egyet jelentett a minőségi tévésorozatokkal. Ők hozták el nekünk a Trónok harcát az HBO-n.
Legalábbis egy időre. A 2019-es évadfinálé akkora negatívvélemény-cunamit hozott el, hogy elestek a következő projektjeiktől is, pedig volt talonban egy érdekes, disztópikus sci-fi sorozat és egy Star Wars-film is. De 2019-ben úgy tűnt, végleg elvágták magukat Hollywoodtól és mindenhonnan kirúgták őket.
Sokáig nem nagyon volt nagyobb feladatuk, majd jött a hír, hogy a Netflix megvásárolta a hatalmas sikerű sci-fi könyvek A három-test probléma-trilógia adaptálási jogait. Liu Ce-hszin könyvei azok közé a művek közé tartozik, amire sokan azt mondják, hogy megfilmesíthetetlen. Ekkor gondolt egyet a streamingóriás, és felkérte a kegyvesztett kettőst showrunnernek.
Összeálltak Alexander Woo-val, aki szintén impozáns filmográfiával rendelkezik, neki köszönhetjük a True Blood – Inni és élni hagyni-t, és a fantasztikus horror sorozatot, a Terrort is.

Aki nem ismerné Ce-hszin művét: egy fizikai jelenség inspirálta, amely köré egy földönkívüli inváziós történetet kerített. A könyv-trilógia története több száz évet ölel fel, ezért mindenki azt gondolta, hogy ebből nem lehet egy koherens filmet/sorozatot készíteni.
Erősen megváltoztatták az alapanyagot, de pont annyira, amennyire szükséges volt, hogy egy izgalmas, összefüggő és TV-kompatibilis történetet el tudjanak mesélni. A sztorit teljesen áthelyezték a jelenbe, fűszerezve egy kevés visszatekintéssel a múltba. Történetünk szerint a tudomány „megőrült”. A részecskegyorsító tesztek értelmezhetetlen eredményeket mutatnak globálisan, és a világ vezető tudósai közül sokan meglepően erőszakos öngyilkosságokat követnek el. Főszereplőink egy csapat tudós, akik együtt jártak egyetemre: Saul Durand (Jovan Adepo), Auggie Salazar (Elza González), Jin Cheng (Jess Hong), Will Downing (Alex Sharp) és Jack Rooney (John Bradnley). A csapat azért ült újra össze, mert a jó barátjuk és egyetemi tanáruk Vera Ye (Vedette Lim) is öngyilkos lett.
A két szál viszonylag hamar összeér, majd elkezdődik egy hajsza az igazság után, hogy mi is történt a modern tudománnyal, miért lesz mindenki öngyilkos, és vajon mi van az egésznek a hátterében.

Mint már az alapanyagnál említettem, ez egy inváziós sci-fi. Ennél konkrétabbat nem fogok mondani, de akik láttak már X-aktákat, azok tudni fogják mire számíthatnak. Váratlan, megmagyarázhatatlan dolgok, amiket majd jól az idegenekre fognak. Lassan indul be a cselekmény, de amikor megiramodik a sztori, alapvetően érdekessé válik az egész.
Kicsit lelassította a dolgokat, és értem miért rakták bele: hogy még jobban növeljenek egy nagy csavart, de nem éreztem szükségességét. Akik ismerik a könyveket, azoknak nagyon furcsa lehet, több karaktert szétszabdaltak és szétosztották a tulajdonságaikat, például Auggie és Jin egy szereplő a könyvekben. Illetve több könyvből egyszerre dolgoztak, tehát átvettek a harmadik részből is elemeket, nem szigorúan az első kötetből építkeztek. Természetesen erősen „nyugatosított” a cselekményt is. A könyv kínai szereplőit lecserélték főleg brit, vagy amerikai színészekre.
a már említett Liam Cunningham volt Tengerjáró Davos és John Bradley alakította Samwell Tarly-t, de rajtuk kívül láthatjuk még Jonathan Pryce-t és Conleth Hillt is egy-egy kisebb szerepben.

A színészek egyébként ügyesek, Jess Hong szerintem a legjobb, bár ő is kapta a legtöbb játékidőt. Elza González továbbra is gyönyörű, de valahogy nem hiteles számomra tudósként. A karakteres arcú Alex Sharp szerepe nagyon szerethető, ő az egyik drámai csúcspont főszereplője. De senki sem szégyenkezhet, mindenki iparos munkát tett le az asztalra, még úgy is, ha némelyik karakter klisékből építkezik… khm, gondolok rád Da Shi, például!
Nem feltétlenül fogja minden főszereplőnk túlélni ezt a kalandot, sőt… Van egy két pillanat, amikor a korhatár erősen 18+-ba lép át, akik ismerték a Trónok harcát, azok tudják, hogy a Weiss-Benioff páros nem ódzkodik az erőszaktól. Nos itt eljátsszák nekünk a 2003-as Szellemhajó híres nyitójelenetét, még több dróttal és áldozattal. Lehet, hogy az egész szekvencia CGI, de egy-egy pillanat szó szerint húsbavágó.

Kinek ajánlható A 3-test-probléma? Akik szeretik a lassabb sci-fiket és nem zavarja őket a túlbonyolított történet. Nem lett hibátlan a sorozat, de szerintem az alkotóknak nincs szégyellnivalójuk.
Néha nagyon véres, tehát nem egy családi, délutáni limonádé, de azt hiszem erre a készítők névsorát elolvasva mindenki számított.
A 3-test-probléma teljes első évada megtekinthető a Netflix streamingszolgáltató katalógusában.