Megfejtették az eddig olvashatatlan oldalak szövegét Anne Frank naplójában
Meglepő újdonságok derültek ki Anne Frank naplójáról, miután megfejtették, mi áll az eddig olvashatatlan oldalakon.
A holland nyelvű naplóbejegyzések a holokauszt egyik legfontosabb forrásai, amelyekben a német kamaszlány családjáról és barátairól, érzéseiről, meglátásairól írt már 13 éves kora óta.
A naplót a második világháború borzalmait túlélő édesapja, Otto Frank adta ki, mivel ezt lánya sajnos már nem érhette meg. A könyv azóta világhírűvé vált, s többször is bebizonyosodott, hogy valóban Anne Frank írása.
2016-ban az Anne Frank Múzeum kurátorai egy rutinellenőrzés során vették észre, hogy
a kötetben néhány lapot összeragasztottak, ezért nem lehetett elolvasni őket.
Mivel nem akarták, hogy a napló megsérüljön, képalkotó eljárással vizsgálták meg az eddig rejtve maradt oldalakat.
Az elemzés során kiderült, hogy Anne Frank szexuális tanácsokat adott egy meg nem nevezett személynek.
Peter de Bruijn, a Huygens Holland Történeti Intézet munkatársa szerint az írás különlegessége nem a részletekben, hanem a stílusában rejlik. Mint mondta, a lány egyfajta irodalmi környezetet teremt azzal, hogy egy képzeletbeli személynek beszél a szexről, amely egyébként valószínűleg egy kényelmetlen dolog volt számára.
De nem a szex volt a német lány egyetlen rejtegetett témája. Írt a menstruációról, sőt pajzán vicceket is feljegyzett, például:
"Miért vannak a német Wehrmacht lányok Hollandiában? Azért, hogy a katonák matracai legyenek."
A most azonosított naplóbejegyzések egyelőre csak holland nyelven olvashatóak, és egyelőre nem is tervezik, hogy közzéteszik.
Teresien Da Silva, az Anne Frank Ház gyűjteményének vezetője szerint viszont bár tiszteletben kell tartani Anne Frank öncenzúráját, tudományos szempontból fontos tudatni a nyilvánossággal, mit nem szeretett volna kiadni a szerző.
Ezek az eddig eltitkolt oldalak már csak azért is fontosak a napló szempontjából, mert emlékeztetik a világot arra, hogy
a megélt borzalmak ellenére Anne Frank is csak egy átlagos kamaszlány volt.
Forrás: ScienceAlert, fotó: Wikimedia Commons