151 hulla, 380 kimondott szó, 222 halálos lépcsőfok és 225 perc játékidő – 10 dolog, amit nem tudtál a John Wick: 4. felvonásról
Épp tíz évvel ezelőtt, 2014-ben hozta el Keanu Reeves sokadvirágzását Chad Stahelski akciófilmje, a John Wick. A hollywoodi mércével igen alacsony, mindössze 20 millió dolláros költségvetésű mozgóképből nem sokan nézték ki előzetesen, hogy ekkora karriert fut majd be, és hogy 2023-ra már a negyedik része robog be a mozikba, ami az eredeti film ötszörösébe, 100 millió dollárba kerül, s világszinten 440 millát söpör be. A John Wick egy intézmény lett, stílust teremtett, és hivatkozási alappá vált az akciófilm műfaján belül, a franchise pedig rendesen kinőtte magát, hiszen részről részre egyre több pénzt hozott, és már túllépett az egymilliárd dolláros mozis bevételen is.
Valószínűleg nem véletlen tehát az sem, hogy a John Wick: 4. felvonás, ami 2023 márciusában került a mozikba, majdnem másfél év után is rögtön a Netflix nézettségi listájának élére ugrott, amint felkerült a streamingszolgáltató kínálatába. A 4. etap egyébként kifejezetten jól sikerült, s mivel újra sikerrel pörög, csak ezúttal a nézők otthonában, úgy gondoltuk, összeszedünk róla 10 olyan érdekességet, amikről eddig nem nagyon lehetett hallani.
1. Akiket el kell ismerni!
Keanu Reeves mindegyik epizódot a szívén viselte, legfőképpen pedig a John Wick-filmek valódi hőseit/sztárjait, akik nélkül nem lenne olyan sikeres ez a franchise: a kaszkadőröket. A színész a 4. felvonás forgatása után például minden egyes kaszkadőrnek egy személyre szabott pólót ajándékozott, amelyen részletesen szerepelt, hogy az adott előadó hányszor halt meg a filmben. Reeves saját ötfős kaszkadőrcsapatának tagjai emellett egy-egy Rolex Submariner órát is kaptak tőle, amelyek mindegyike kb. 10 000 dollárba (kb. 3 millió 590 ezer forintba) került, a forgatás befejezése után pedig mindegyik óra hátuljára egy személyre szóló üzenetet gravíroztatott.

2. A szótlan pisztolyos
John Wick mindössze 380 szót mond ki a film során. A karakter párbeszédének majdnem egyharmada pedig csupán egyetlen szóból áll, mint például a „Yeah”, ez elég sokszor hagyja el a száját. A rendező Chad Stahelski elárulta, hogy Wicknek azért nincs sok dialógusa, mert „Reeves úr nagyjából a karaktere szövegeinek a felét kivette.” A leghosszabb mondata a 4. felvonásban akkor hangzik el, amikor a Wick a Hiroyuki Sanada által alakítot Shimazu Kojival beszélget, s azt mondja: „Te és én már régen magunk mögött hagytunk egy jó életet, barátom.”

3. Body count
John Wick összesen 151 embert öl meg ebben a filmben. Mindent összevetve pedig az eddigi négy epizódban 438 embert tesz el láb alól. Részekre lebontva: a 2014-es első részben 77-et, a 2017-es másodikban 116-ot, a 2019-es harmadikban pedig 94 embert küld át a másvilágra.

4. 222 lépcsőfok
Jeremy Marinas harci koordinátor a párizsi Sacré-Coeur bazilikához vezető 222 fokos lépcsőnél megrendezett emlékezetes harci jelenettel először szembesülve a következőket gondolta saját elmondása szerint, amikor Chad Stahelski rendező felvázolta neki a koncepciót: „Hát persze, hogy ezt akarod. Hogy 100 fickó essen le a lépcsőn, és hogy minden egyes reakciót és esést másképp csináljak. Mi mást szeretnél?! Úgy beszélt erről, mintha csak átlagos munkanap lett volna.” A kaszkadőrök védelme érdekében néhány lépcsőfokot természetesen rejtett párnázással látták el, amelyet vizuális effektekkel el lehetett távolítani, bizonyos esetekben azonban a kaszkadőröknek párnázás nélkül kellett elviselniük a becsapódásokat. Scott Rogers harci koordinátor elmondta, kifejezetten büszke arra, hogy néhány horzsolástól és zúzódástól eltekintve nem történt semmi komoly, még egy agyrázkódás sem.

5. Majdnem négyórás volt
Chad Stahelski elárulta, hogy volt a 4. felvonásból egy 225 perces verzió is, amit ő elcseszettnek érzett, mivel úgy érezte, túlságosan hosszú lett a film a címszereplő kibővített világépítése és az új karakterek bevezetése miatt. Nathan Orloff vágó ezután jelentősebb kurtításokat hajtott végre, s így a film végül 169 percesre csökkent (így is a leghosszabb rész eddig a franchise-ban, ami kb. egy órával hosszabb, mint az első rész). Stahelski szerint számos jelenetet eltávolítottak, köztük egy Berlinben játszódó részt, mielőtt John találkozik a Ruska roma családdal. Emellett kiesett több apró geg a diadalíves szekvenciában, illetve több minden a Nyomkövető kutyatámadásából az éjszakai klubszekvenciában. Emellett több olyan szóváltás is volt a Nyomkereső és John között, amelyet túl hosszúnak ítéltek, így Keanu Reeves kérésére eltávolították őket.

6. John, Paul és Ringo
Basil Iwanyk producer Chad Stahelskit és Keanu Reevest John Lennonhoz és Sir Paul McCartney-hoz hasonlította: „Mindannyian annyira jó barátok lettünk, annyira kedveljük egymást, és annyira felcsigázott minket ezeknek a filmeknek a sikere kritikai és kereskedelmi szempontból egyaránt, hogy azt gondoltuk magunkban: »Oké, hogyan hozhatnánk újra össze a bandát úgy, hogy a következő filmre is összejöjjön egy jó sztori«. Jelenleg Keanu és Chad együtt agyalnak azon, hogy mi legyen ez a történet. Olyanok ők, mint Paul McCartney és John Lennon, én pedig Ringo Starr vagyok. Felhívnak, és tudatják velem, hova menjek, hogy elmondják, mi lesz a sztori.”

7. Jokerből inspiráció?
A Nyomkeresőt játszó Shamier Anderson elárulta, hogy a karakteréhez Heath Ledger Jokerjéből merített ihltetet A sötét lovag (2008) című filmből. Bár a Nyomkereső és a Joker látszólag eléggé különböznek egymástól, mindkettőjüknek nagyon titokzatos a múltja, és ez az egyik dolog, amihez Anderson ragaszkodott: „Sokat tanulmányoztam a Jokert és azt, amit Ledger csinált. Például honnan szerezte azokat a sebhelyeket? És nekem miért van ez a kutyám? Miért van ez a hátizsákom? Miért vagyok így öltözve? Ez a fickó tünékeny, csak átmeneti vendég mindenhol. Azért vannak zsebei, mert sokat utazik. Azt a jegyzetfüzetet, amit a filmben látsz, hazavittem, és sok mindent magam írtam bele. A hátizsák, ami rajta volt, egy csomó személyes tárgyat tartalmazott, például kutyajátékokat, kutyakajákat és öngyújtókat a nevemmel gravírozva. Bele kellett csempésznem a karakterbe a saját DNS-emet. És azt hiszem, ez bejött, mivel a nézők odavannak a Nyomkeresőért.”

8. A cuki Keanu
Az egyik francia kaszkadőr, Vincent Bouillon így mesélt Keanu Reevesről: „Ő egészen elképesztő. Őszintén szólva tényleg nagyon kedves, de nemcsak a kaszkadőrökkel törődik, hanem mindenkivel.” Bouillon elmondta, hogy minden alkalommal, amikor a stáb egy új forgatási helyszínre érkezett, Keanu időt szakított egy személyes bemutatkozásra. „Összegyűjtött maga köré mindenkit, majd azt mondta: »Üdvözlöm önöket a filmben, Keanu Reeves vagyok. Köszönöm szépen, hogy ma itt vagytok.« Egyáltalán nem kellene ezt mondania, semmi és senki nem kötelezi őt erre, ő mégis minden egyes alkalommal megtette. Nagyon kedves."

9. Ez a kidobó nem viccel
A filmbeli Klaust Sven Marquardt, egy berlini kidobóember alakította. A sok piercing és arctetoválás pedig nem a sminkes székben töltött órák eredménye, ez Marquardt valódi és jellegzetes külseje, ezek segítették őt abban, hogy Európa egyik leghírhedtebb kidobóemberévé váljon. Bár Marquardtnak nincsenek komolyabb színészi kreditjei, a tapasztalat hiánya nem jelentett problémát a feltűnésében. Ő egyébként a Berghain nevű rendkívül népszerű techno-klub kidobóembere, ami egy Berlin külvárosában található épület, és korábban egy erőmű volt. Marquardt szigorú és brutális kidobó hírében áll, aki a nem odaillő öltözködés, a csúnya beszéd vagy akár egy neki nem tetsző mosoly miatt is megtagadhatja a belépést a klubba. Az interneten számtalan cikk található arról, hogyan lehet őt lenyűgözni, és így bejutni a szórakozóhelyre, sőt, még egy online szimulátor is létezik, amivel kipróbálhatod, hogyan jutsz be a Berghainbe. Marquardt többek között olyan hírességektől tagadta már meg a belépést, mint pl. Conan O'Brien vagy Elon Musk.

10. Kövéren is halálos
A Killát alakító Scott Adkins egy harcművészetekben jártas (és amúgy Ben Affleckre eléggé hasonlító) színész, aki olyan filmekben tűnt fel többek között, mint A nyakörv, A Bourne-ultimátum, az X-Men kezdetek: Farkas, A feláldozhatók 2, a Zero Dark Thirty: A bin Láden-hajsza, a Doctor Strange, az Amerikai bérgyilkos vagy a Nappali műszak. Killa kedvéért természetesen igencsak elmaszkírozták, és kapott nem kevés áltúlsúlyt is. Állítása szerint óriási rajongója Keanu Reevesnek, és nagyon várta már, hogy harcolhasson vele. Az alakítását elmondása szerint a Ronald Lacey által megformált Toht karaktere inspirálta Az elveszett frigyláda fosztogatóiból, Chad Stahelski pedig azt mondta, a Casablanca Signor Ferrarija (Sydney Greenstreet) és a harcművész-színész-rendező Sammo Hung voltak a lelki szemeik előtt, amikor megalkották Killa figuráját.
