100 éves lett Kirk Douglas, aki saját kerekesszékét tolja
Ezen a napon, december 9-én lett százéves az élő színészlegenda, Kirk Douglas, aki mostanában visszavonultan él ugyan, de nemrég fotó is készült róla. A kép tanúsága szerint a matuzsálemi korát meghazudtolóan aktív Douglas előszeretettel sétálgat Los Angeles-i háza körül, és bár a kerekes széke vele volt, nem ült benne, inkább tolta.
Kirk Douglas takes a stroll outside his home days before his 100th birthday https://t.co/d8U0MW73HR pic.twitter.com/n8XvoHka29
— Daily Mail Celebrity (@DailyMailCeleb) 2016. december 9.
Az idős színész nemcsak fizikailag, de szellemileg is frissen tartja magát, azt ugyanis lehet róla tudni, hogy szokott írni. Legutóbbi esszéje a Closer Weekly-ben jelent meg, benne szót ejtett feleségéről, Anne-ről, akivel már 63 éve él együtt - a pár 1954-ben házasodott össze. Douglas leírja, hogy szerencsésnek érzi magát, amiért korán megtalálta a lelki társát, a házasságukat csodálatosnak tartja, nagy beszélgetéseiket pedig egyenesen életmentőnek nevezte. Anne most 97 éves.
Születésnapi partiját fia, a szintén színész Michael Douglas és az ő felesége, Catherine Zeta Jones szervezi, a hírek szerint 200 barátját fogják meghívni a jeles alkalomra. Zeta Jones egyébként nemrég meg is osztott Instagram-oldalán egy családi képet, amelyen apósa is szerepel, őt állják körül a hálaadás-napi terített asztalnál:
Kirk Douglas a New York-állambeli Amsterdamban született 1916. december 9-én, fehérorosz zsidó családban. Eredeti neve Issur Danielovitch Demsky volt. A hét testvér közül egyedüli fiúként nőtt fel.
Nem volt könnyű a gyermekkora, de korán felfedezték, hogy gyorsan és könnyen tanul,
a sportoláshoz és a színjátszáshoz is van affinitása.
Az Amerikai Színművészeti Akadémiára járt New Yorkban, de közben rengeteget dolgozott azon, hogy meg tudja fizetni a tandíjat és fenntartsa magát.
Színészi karrierje a harmincas évek végén kezdett beindulni, ekkoriban még színpadon játszott. A világháború és Amerika hadba lépése miatt azonban egy időre felhagyott vele, ugyanis 1941-ben ő is bevonult a haditengerészethez. 1945-ben kapcsolódott be újra a művészeti életbe, a színház világa után egyre inkább elkezdett kacsintgatni a film felé.
Burt Lancasterrel verhetetlen párost alkottak, rengeteg sikerfilmjük volt,
többek között az Újra szól a hatlövetű, a Hét májusi nap vagy a Kemény fickók. Közel 40 évig dolgoztak együtt.
1950-ben, 34 évesen kapta első Oscar-jelölését A bajnok című filmben játszott szerepéért, majd három évvel később A szörnyeteg és a szépségért, 1957-ben pedig A nap szerelmeséért került ismét a legnagyobb elismerést jelentő aranyszobrocska közelébe. Utóbbiért végül Golden Globe-díjat kapott.
Spartacus (1959)
Telemark hősei (1965)
Őrjöngés (1978)
Végső visszaszámlálás (1980)
1955-ben saját vállalatot alapított, ennek égisze alatt vette meg Ken Kesey Száll a kakukk fészkére című regényének filmes jogait. Mivel azonban senkit nem érdekelt, fiának, Michaelnek adta oda, aki viszont szinte példátlan kasszasikert csinált 1975-ben belőle: kilenc Oscar-jelölésből öt hozott díjat, legjobb film, férfi és női főszereplő, rendezés, forgatókönyv kategóriákban is.
Rendezni már idősebb fejjel kezdett el, A himpellérben és a Különítményben ő maga is szerepelt, de tévéjátékokban és sorozatokban is feltűnt. Fiával is játszott együtt a Túl nagy család című filmben, de unokájával, Cameronnal, sőt exfeleségével is szerepelt már közös produkcióban.
A számtalan film között élete legfontosabb munkájának a négy Oscar-díjat nyert Spartacust tekinti,
amelynek nemcsak szereplője, hanem producere is volt.
1986 óta szívritmus-szabályozóval él. 1991-ben helikopterbalesetet szenvedett, néhány évvel később súlyos szélütés érte, de ismét megtanult járni és beszélni. Szívén viseli a jótékonykodást, feleségével Anne-nel többek között Alzheimer-kórosokat gondozó és nőknek menedéket nyújtó központot patronálnak. 2012-ben e-könyvet jelentetett meg, amelyben az életéről mesélt és amelyhez az előszót George Clooney írta. Hangoskönyv is készült belőle, amelynek felolvasását fiára, Michael-re bízta.
Elnöki Szabadságérem (1981)
National Medal of Arts (2002)
Cecil B. DeMille-díj (1968)
Amerikai Filmintézet életműdíja (1991)
Tiszteletbeli Oscar-díj (1996)
Arany Medve-díj (2001)
Az ő tiszteletére is alapítottak díjat 2006-ban, amelyben Harrison Ford, John Travolta, Ed Harris, Quentin Tarantino, Robert De Niro és Michael Douglas is részesülhetett.
Ha tetszett, oszd meg ismerőseiddel is!