KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Virág és bonbon helyett ments inkább kutyákat Valentin-napon!



"Ezen túl nálunk biztosan felmerül a karantén lakhatási költsége (a nem megfelelően oltott kutyák nem mehetnek kutyaközösségbe), illetve a további állategészségügyi költségek is tetemesek: chip, kombinált oltások és azok ismétlései, veszettség oltás, parazitamentesítések, szívféreg-szűrés, szívféreg-kezelés, szívféreg prevenció, ivartalanítás. Ha nem tudjuk a kutyát a karanténból gazdához vagy ideiglenes befogadóhoz kihelyezni, akkor a kutyapanziós költségekkel is számolni kell, vagy ha olyan szerencsés, hogy szabadul fel számára valamelyik menedékünkben hely, akkor az ott dolgozó munkatárs béréből, illetve a menedék rezsijéből van egy minimális ráosztás. Ezen túl van olyan kutya, akiről az érkezése után kiderült, hogy olyan problémával küzd, melynek feloldásához trénerre van szükség, az is külön kiadást jelent" – sorolja Német Réka, hozzátéve,

több kutya érkezett kifejezetten komolyan problémával, csontműtétek, szemeltávolítások, belgyógyászati kezelések vártak rájuk, ezek önmagukban is több százezres tételek.

Voltak kutyák, akikről az érkezést követően derült ki, hogy betegséget hoztak a gyepmesteri telepről, volt parvós, Korona-vírusban érintett kutyájuk, akiknek kórházi ellátásra is szüksége volt, ami szintén nagyon drága fertőző részleg igénybevétele esetén.

Mindebből látszik, hogy

a százezres becsült összeg sok esetben jóval meghaladta a mentési költségeket.

A decemberi elszámolás szerint 100 ezer forint feletti költsége volt addig 85 kutyának, tehát az érkezett ebek 33%-ának, 200 ezer forint felett járt 29 kutya és 300 ezer forint feletti költsége 11 kutyának volt, sőt, akadt olyan kutya is, akinek a költségei a 400 ezer forintot is meghaladták.

Eddig 276 kutya érkezett meg a 310-ből az Eszkuláp Egyesület gondozásába, 20 olyan kutya van, akire már ígéretet tettek, ők is érkeznek majd.

Töpi Atlanta is keresi még az igazit Fotó: Vizslafotózás

"Aki nem volt még gyepmesteri telepen, nem tudja, milyen érzés ez"

Magos Judit számára a projekt legnehezebb része a kutyák kiválasztása volt.

"Sokszor éreztem azt, én vagyok Mengele, akire rábólintok, él, akire nem…, az, nos, nem biztos. Ez teher. Mert hiába mentettünk ki 10-20 kutyát is akár egyetlen helyről, én csak azokra gondoltam, akik ott maradtak. Igyekeztem mindenfélét választani, öreget, fiatalt, fiút, lányt, kicsit, nagyobbat, nem csak a saját preferenciám szerint, hanem mindenhogy. Legyen minél esélytelenebb. Legyen olyan, akit más észre sem vesz, de legyen cukibaba is, akit hipp-hopp örökbe adunk"

– mondta, hozzátéve, aki nem volt még gyepmesteri telepen, az nem tudhatja, milyen érzés ez. A legtöbb kutya valamelyik kelet-magyarországi telepről vagy menhelyről érkezett.

"Ennek az is oka, hogy a nyugati gyepmesteri telepek többségének van kialakult, rendszeres mentést biztosító külföldi kapcsolata is. Ez nem adott a keleti régióban, hiszen ott a gyepmesteri telepi rendszer sok esetben nem együttműködés alapú, kiszámíthatatlan" – mondta Réka, hozzátéve, sok helyen a körülmények azok, amelyek elborzasztóak, de van, ahol a bürokratikus hozzáállás az, ami a mentést nehézzé teszi.

A mentés során szorosan együttműködtek a területi mentést végző állatvédő szervezetekkel, akik ismerik a gyepmesteri telepeket, mentenek is onnan.

Réka azt mondta, rengeteget dolgoznak ezek is kisebb, kevésbé ismert szervezetek azért, hogy az általuk "felügyelt" gyepmesteri telepeken ne legyen altatás, és akit csak lehet, kimenekítsenek.

Tiramisu nagyon szeretne már gazdihoz költözni Fotó: Vizslafotózás

Réka az állatvédelemben eltöltött hosszú idő után már tudja, melyik kutyát lehet jó eséllyel örökbe adni egyáltalán, melyik az, akit intenzívebb marketinggel, és melyik az, amelyiket nem igazán.

"Minden alkalommal fellistáztam, hogy milyen kutyák jöhetnek, hogy a financiális oldala is tartható legyen a dolognak, de aztán nem tartottuk be őket. Mert nem tudtunk nemet mondani a dupla lábtörött miskolci gyepis kiskamaszra, a kiesett szemű, selymes bundájú mixre Kunszentmártonból vagy a daganatos bullra az ózdi ebtelepről. Judit rendre beválasztott valami nikkelbolha terriert, akiktől nekem a hajam égnek áll, és fekete kutyából is hoztunk el bőven, pedig ők sem igazán kellenek senkinek. Szóval szempontok voltak, persze. De nem tartottuk be őket" – jegyezte meg mosolyogva.

Beragadnak a kutyák, nőnek a költségek

Réka számára a projekt legnehezebb része a finanszírozás megoldása. 10-15 kutya esetén az ellátás, gazdához adás még gördülékenyen megy. 100-150 és ennél is több kutyánál a folyamat már lényegesen lassabb, sokan „beragadnak”, ezzel együtt pedig a költségek is nőnek.

"Sokkal intenzívebb köztes finanszírozási kampányokra lett volna szükség, hogy tényleg nullán zárjunk, de nem fogunk. Innentől jön a küzdelem része, a gondozásunkban lévő Valentin Projekt-beli kutyák havi fedezetének előteremtése. Ez nem kis összeg, de ez is egy vetület. Nekünk nehézség, de talán a minket követők számára tanulság: állatot menteni nem olcsó dolog" – jegyezte meg Réka, aki azt is mondta, hogy az elmúlt év tapasztalata alapján nem biztos, hogy bele merne vágni egy ilyen projektbe.

Ugyanis most az a helyzet állt elő, hogy hónapról hónapra gyűjteni kell, hogy rendezni tudják a számlákat. Vagy reménykedni, hogy az emberek újra összedobnak valamennyi pénzt, amelyből átmenetileg még finanszírozhatóak az extra kiadások, és szép lassan mindenki gazdára talál.

2020 Judit és Réka elmondása szerint arról fog szólni, hogy a Valentin-ebeknek megtalálják a tökéletes családot.

Az Eszkuláp Egyesület pedig nagyon meggondolja, kinek ad kutyát. Kutyát hazavinni ugyanis mindig sok meló, sok energia, sok fáradtság, sok nehéz nap, sok szétrágott bútor, lepisilt szőnyeg, ideges szomszéd.

"Aki jó gazdi, az erre felkészül. Az ad elég időt, figyelmet, szeretetet annak a kutyának, és együtt megoldják a kezdeti nehézségeket. Ez a legnehezebb. Olyan gazdit találni, aki nem kész kutyát akar, hanem hajlandó megdolgozni azért, hogy boldog, kiegyensúlyozott falkája legyen"

– mondta Réka.

"Azért nagy lutri az egész, és nagyon sok dolog történt közben, hogy ez ilyen jól sikerülhetett. Keveset aludtam, és kevés nyugodt időszakom volt, na. De a kutyák és a támogatók átlátható tájékoztatása miatt megérte."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
„Arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál” – szegedi orvostanhallgató mentett életet egy repülőn
A fiatal orvos korábban uszodamesterként is került már éles helyzetbe. Dékáni kitüntetést kapott, amiért életet mentett.


Életet mentett egy repülőúton Szabó András, a Szegedi Tudományegyetem hatodéves orvostanhallgatója – írja a Házipatika. Szabó februárban, egy Gran Canariára tartó repülőjáraton, egy epilepsziás rohamot kapott utason segített, amiért június végi diplomaosztóján dékáni dicséretet kapott.

„A felszállás után hamar elaludtam, majd körülbelül húsz perc múlva arra ébredtem, hogy valaki az előttem lévő sorban kiabál, hogy: »Help!« Csak annyit láttam, hogy az előttem lévő sor teljes szélességében rángatózik, de nem tudtam, mi történt”

– idézi az SZTE Szabót. Amikor a légiutas-kísérők megkérdezték, van-e orvos a gépen, azonnal jelentkezett.

„Légúti akadálya volt, elharapta a nyelvét, illetve a szaturációja nem volt megfelelő”

– részletezte a frissen végzett orvostanhallgató. Egy repülő- és űrorvostan kurzuson tanultak alapján tudta felmérni a helyzetet, így döntötte el azt is, hogy kényszerleszállásra kéri a pilótákat.

A hódmezővásárhelyi fiatal orvos aneszteziológia és intenzív terápia szakágon szeretne továbbtanulni. Korábban már uszodamesterként is mentett életet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Egy 18 éves balatonfüredi lány lett idén az Anna-bál szépe – fotók
Soós Kriszta Szonja idén érettségizett, Budapesten tanul tovább, a bálra pedig párjával és családjával érkezett.


Elsőbálozó balatonfüredi lány, Soós Kriszta Szonja lett a 199. Anna-bál szépe. Első udvarhölgye a fővárosi Mihály Angelika, a második udvarhölgye pedig a szintén budapesti Bundschuh Jázmin lett.

A bál 18 éves szépe az idén érettségizett, és Budapesten tanul tovább, a bálra párjával és családjával érkezett. A 21 éves első udvarhölgy iskolai barátjával vett részt az Anna-bálon, míg a 17 éves második udvarhölgy a családjával jött a balatonfüredi rendezvényre, amelyen már másodszor vett részt.

Az est folyamán az idén is a báli közönség szavazta meg a 15 legszebb lányt. Közülük egy szakmai zsűri választotta ki a bál szépét és udvarhölgyeit,

akik vasárnap délelőtt a Kisfaludy Színpadon találkoznak az érdeklődőkkel, majd sétakocsikáznak a városban.

Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Balatonfüreden, a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János fogadójában a házigazda leányának tiszteletére.

Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg majdani férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki később az 1848-49-es szabadságharc aradi tábornok-vértanúja lett. Emlékére 2003 óta minden évben átadják az őt ábrázoló herendi porcelán huszárszobrot egy olyan embernek, aki sokat tett és tesz Balatonfüred kultúrájáért, szellemi életéért.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
A Sziget arcai: édes hármas guminővel, görög istenek és egy szokatlan páros
A Szigetet nemcsak a koncertek és a különféle előadások színesítik, hanem maga a látogatóközönség is.


Ahogy minden évben, így idén sincs másképp: a nonstop hangzavar mellett vizuális ingerekben is igen gazdag a Sziget. A fesztiválon gyakorlatilag párméterenként érik egymást az izgalmasabbnál izgalmasabb programok. Ezek hangulatához pedig rengeteget ad a gyönyörű díszlet, a különböző színes installációk és az esti fények pompája.

Ami a Sziget esszenciáját adja, az viszont nem más, mint maga a közönség. Amíg a kilencvenes években a punkok Mekkája volt ez, addig manapság már a kisgyerekes családtól a szingli hetvenesig bárki magáénak érezheti a rendezvényt.

Ahogy a címlapfotón is látható, páran bevállalták a kőkeményre lakkozott hajat és a hozzá illő rikító sminket annak ellenére, hogy napokig moshatják majd ki magukból.

Ha fesztiválozásról van szó, akkor a divatról is illik ejteni pár szót. Neonfonatot és extrém sminket a fesztiválon is kérhetünk magunknak, de sokat mutató vagy éppen vicces ruhákkal is könnyen találkozhatunk. Az már valamivel ritkább, amikor valaki minden nap tetőtől talpig más-más extrém szettbe bújik. Találtunk egy szlovák párt, akik pont így tűntek ki a tömegből:

A divatot máshogy értelmezte egy csapat fiatal, akik ókori görög szereléssel fejezték ki tiszteletüket az olimpiai játékok előtt. Ők még józanul is vállalták ezt.

Egy picivel ittasabb srác a guminőjével karöltve keresett résztvevőt egy édes hármashoz, de felbukkantak csinos szoknyás férfiak is.

A kora délutáni órákban egy, a párnáival ácsorgó srác szúrt szemet. Be volt kötve a karja. Azt mondta lehet hogy, eltört, amikor részegen bungee jumpingozott, de a Szigeten megkérdezett dolgozók szerint nem szokatlan, hogy késő este kisebb sor van az elsősegély-sátornál.

A nyári hőségben megtelt a strand is, ahol egy stílusos úriember tűnt ki a tömegből egy fiatal hölgy oldalán. Szokatlan páros. Az óvatos rákérdezés után kiderült, hogy csak barátok, de a kedves lány nyomatékosította, hogy „nem a stricim”, mivel korábban már ezt is megkérdezték tőlük.

Az átlagtól eltérő karakterek megtalálása még a Szigeten is időigényes, de abszolút megérte minden lépés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Smile örökre elhagyta a bandát: az ország egyetlen mentőtacsija nem mosolyog többet gazdájára
Az Életjel Mentőcsoport hős kutyáját egy vásári ketrecben szúrta ki későbbi gazdája, aki meglátta benne azonnal, hogy kiváló keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.


Sikeres és boldog 13 év után elment Smile, a mentőtacskó. A szomorú hírt a Katasztrófavédelem osztotta meg a közösségi oldalán.

Egy kicsi tacsi pacsi címmel azt írták:

"Smile, az Életjel Mentőcsoport (pontosabban Életjel Mentőcsoport Önkéntes Tűzoltóság) apró, de nem csekély jelentőséggel bíró tagja örökre elhagyta a bandát.

Tulajdonképpen mindig is önálló döntéseket hozott, de megengedte társának, Turi Lacinak, hogy azt higgye, ő a főnök.

Smile 13 évvel ez előtt pontosan tudta, hogy ha elég kedvesen mosolyog ki abból a vásári ketrecből, amelyikben Laci észrevette, akkor még keresőkutya lehet belőle, több országba is eljuttathatja a gazdáját, és hősies helytállásáról cikkeket írnak majd a lapok.

Smile nemcsak a romos, veszélyes terepen, a földi poklokban tudta, mi a dolga, hanem az előkelő fogadásokon, nagykövetségeken, cifra társaságban is elég jól viselkedett.

Most azért elég nagy próbatétel elé állította a gazdáját. Lacinak úgy kellene a továbbiakban mosolyognia bajbajutottra, segítségkérőre, menekülőre, hogy Smile már nem lesz ott mellette, nem segít neki, nem mosolyog vele soha többet.

13 év egy kiskutya életében egy teljes életpálya. Köszönjük, Smile….

(Laci, kezdheted nézegetni a vásárokra hurcolt kutyagyerekeket.)" - áll a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk