„A jótékonyság a legtöbb embernek csak karácsonykor jut eszébe, de a tarnabodi családok januárban és februárban is nélkülöznek, na akkor megyünk mi”
„Amit adományként kapunk, 100 százalékig Tarnabodnak adjuk”
A TaMinak sok támogatója van, ez a vezető szerint annak köszönhető, hogy náluk mindenki önkéntesként dolgozik, senki nem kap fizetést, még az utazást is a saját autójukkal oldják meg, így minden adomány, amit Tarnabodnak szánnak, meg is érkezik oda.
„Fantasztikus volt, hogy idén bekerültünk a Ferencvárosi Közösségi Alapítvány „Élő adás” nevű jótékonysági adománygyűjtő projektjébe. Olyan volt, mint a mesében. 10 nagykövetet kértünk fel, hogy képviselje Létkezde nevű programunkat. Egy önkéntesünk, Sághy Krisztina az élő adománygyűjtő közvetítés alatt beszélt a programunkról és a TaMi-ról, és ehhez járulhatott hozzá kisebb-nagyobb adományokkal bárki, aki segíteni szeretett volna.”
A TaMi célja 1 millió forint összegyűjtése volt, négy nagy főzésre, egy főzőversenyre, valamint az első nyári táborukban a gyerekek étkeztetésére.
„Ez egy 10 napos gyűjtés volt és a második napon meglett a kitűzött egymillió forint. Új célokat kellett gyorsan megfogalmaznunk. Akkor úgy gondoltuk, legyen meg a költsége a nyári tábornak: utazás, szállás, programok. A cél két és félmillió forint volt” – mondja Szemere Katalin, aki hozzáteszi, minden várakozásukat felülmúlták az adakozók.
„Iszonyatosan sokan segítettek. Néztük az emailt az első nap, és percenként jöttek az értesítések a folyamatos támogatásról.”
Az utolsó céljuk végül két tehetséges tarnabodi fiatal tanulmányainak támogatása lett.
„Elképesztő tehetségű gyerekek vannak Tarnabodon. Van, aki éneklésben jó, mások képzőművészetben vagy fociban, csak lehetőségük nincs.”

Mesebeli történet
A TaMi önkéntesei azonban találnak nekik. Így volt ez már korábban is, amikor egy 11 és egy 12 éves kisfiú, Kovács Dani és Bogdán Márkó kitartóan ostromolta tudományával Horgas Péter díszlet- és látványtervezőt, az egyesület önkéntesét.
„Dani úgy tudta hullámoztatni a hasát, hogy azt mondta rá Péter, ilyet csak a yogik tudnak, később tudtam meg, a hasából halálfejet tudott csinálni.”
Végül Bodor Johanna koreográfus kapcsolata révén a fiúknak pótfelvételit tartottak a Baross Imre Artistaképzőben. Még aznap felvették őket. A fiúk most nyolcadikosok, de a TaMi önkéntesei továbbra sem veszik le róluk a kezüket, Végh Ildikó Dani „pótanyukája”, a szír származású Tawil Malek, a Máltai Szeretetszolgálat munkatársa pedig Márkó támogatója.
„Megtanultunk jól gyűjteni és adományozni”
„Az első gyűjtéseket úgy csináltuk, ahogy Mari néni elképzeli, hogy mire van szüksége egy mélyszegénységben élő gyereknek.”
Szemere Katalin azt meséli: azóta sokat tanultak arról, hogyan kell jól adományozni.
„Például fontos, ha valamit viszünk, akkor abból vagy minden gyereknek, vagy minden családnak jusson. A Tarnabodon dolgozó Máltás segítőnkkel egyeztetünk folyamatosan. Ez korábban a helyi gyerekház vezetője volt, Kálosiné Tóth Katalin, most pedig az oktatási intézmények igazgatója, Nyírfalvi Melinda. Ők tudják, hogy kinek mire van szüksége.”
Az alapítvány önkénteseinek azonban olyan kiterjedt kapcsolatrendszere van, hogy gyakorlatilag bármit be tudnak szerezni.
„Most a vírus miatt érintésmentes hőmérőt és fertőtlenítőtartót vittünk, arra találtunk támogatót a B Braun Magyarországól.”
A tanszerek beszerzésében idén a Johnson & Johnson és a Janssen munkatársai segítettek a TaMinak. Ők gyűjtöttek össze évelején mindent, ami ahhoz kellett, hogy a tarnabodi gyerekek elkezdhessék a tanévet.

„Kérdezte az iskolaigazgató, hogy szerintünk kihez fordulhatna támogatásért, mert az iskolában tönkrement a linóleum és újra lenne szükség. 5 teremhez szeretne szerezni összesen 200 négyzetmétert. Akkora szerencsénk volt, hogy az egyik önkéntesünk jó kapcsolatban volt a Swietelsky Építő Kft-vel, amely adományként felajánlotta a linóleumot, és le is rakja az iskolában.”
Az egyesületnek vannak rendszeres magánadományozói és sok cég is segít, időnként árveréseket is tartanak, ahol ismert emberek tárgyait vagy alkotásait ajánlják fel. A bevétel teljes egészében a tarnabodi programokra megy.
„Elképesztő dolgokat kapunk, Kulka János sapkáján keresztül, Csákányi Eszter ékszerén és sálján át, Alföldi Róbert festményéig, mindent. Nagy sikere volt Mautner Zsófi újlipótvárosi gasztrotúrájának is.”
„Addig maradunk, amíg szükség van a támogatásunkra”
„A következő célom, hogy szeretnék kidolgozni egy programot, amely segítene felszámolni a faluban a menstruációs szegénységet. Úgy gondolom, hogy jólétben élő nők küldhetnének egészségügyi csomagokat havonta az ott lakóknak. Viszont szeretném, ha cserébe a tarnabodi asszonyok részt vennének egy fogamzásgátlással kapcsolatos programban is” – mondja az egyesület vezetője, aki hozzáteszi, hogy ez nem csak arról szólna, hogyan kell az óvszert, a gyógyszert vagy a spirált használni, hanem egy olyan oktatás lenne, ami segítené a nőket abban is, hogy ki tudjanak állni magukért.
Szemere Katalin most ennek a programnak a kidolgozásához keres olyan szakértőt, aki segítene nekik.

Aki pedig máshogy szeretné támogatni őket, annak is van módja. A TaMi vezetője szerint Tarnabodon mindig szükség van ikerbabakocsira és tárcsás mosógépre, ezeket bármikor szeretettel fogadják és persze a pénzbeli adománynak is mindig van helye.
A TaMi Egyesület számlaszáma:
16200010-10106767
A közlemény rovatba " adomány"
IBAN: HU06 1620 0010 1010 6767 0000 0000