Szupervulkán vagy aszteroida? 11 katasztrófa, ami kipusztíthatná az emberiséget
Az Ausztráliát zsinórban sújtó, látszólag soha véget nem érő természetei katasztrófák sora, a Fülöp-szigeteken kitört Taal vulkán és a Kínában egyre erősödő koronavírus megihlették a The Sun egyik újságíróját. April Roach 11 pontban foglalta össze, hogy milyen természeti katasztrófák pusztíthatják ki akár egy szempillantás alatt is az emberiséget.
A lista érdekessége, hogy a várható szerencsétlenségek helyszínei közül több is kedvelt turistacélpont, ami még inkább növelheti az áldozatok számát.
A Yellowstone szupervulkán kitörése
A Yellowstone Nemzeti Park egy 70 kilométer széles szupervulkán tetején helyezkedik el. A gigavulkán tudósok szerint már háromszor biztosan kitört, legutóbb 640 ezer évvel ezelőtt. Mivel a vulkán jelenleg is aktív, bármikor bekövetkezhet egy újabb kitörés, ami az Egyesült Államok nagy részét, és világszerte ötmilliárd embert halálát okozná.
A szupervulkán várható kitörését már több filmben is bemutatták, ezek közül a legissertebb talán a 2012 című katasztrófafilm pár perces jelenete volt:
A Toba-tó szupervulkánja az indonéziai Szumátra szigetén
A Toba-tó a világ legnagyobb vulkáni eredetű tava, mely egy hatalmas kráter tetején helyezkedik el. Az alatta elhelyezkedő szupervulkán a feltámadás szakaszában van, így idővel egyáltalán nem lepné meg a szakértőket, ha kitörne. A másnéven 'Elfelejtett szupervulkán' pusztítását megsokszorozná, hogy mivel egy szigetország területén helyezkedik el, vélhetően hatalmas szökőár is kialakulna a kitörést követően.

Hilina Slump
A 12-20 ezer köbkilométeres földdarab Hawaii legnagyobb szigetén helyezkedik el, a Kilauea-vulkán déli részén. Egyes mérések szerint a sziget többi részével ellentétben a hatalmas földdarab évente 10 centimétert halad dél felé, a vándorlás pedig idővel felgyorsulhat. Hasonlóra legutóbb ezen a környéken 120 ezer éve volt példa, akkor a hatalmas földcsuszamlásoktól kialakult cunami hullámai meghaladták a 400 méteres magasságot is.

Megahurrikánok
Az 5-ös erősségű Isaac hurrikán miatt 50 ezer ember hagyta el otthonát még 2012-ben, hét évvel korábban pedig a Katrina tarolta le az Egyesült Államok déli részét. Az éghajlatváltozás feltehetően kedvez az ilyen méretű viharok kialakulásának, így egyre több megahurrikán kialakulása várható a jövőben, egyre súlyosbodó következményekkel.
Szent András-törésvonal
A Kalifornián 1200 kilométer hosszan keresztülhúzódó Szent András-törésvonal szintén többször okozott már a múltban is hatalmas pusztítást. Ráadásul az Egyesült Államok Földtani Intézete szerint egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a törésvonal mentén 8-as erősségű földrengés alakuljon ki, melynek következtében a mélyben elhelyezkedő tektonikus lemezek eltolódása kataklizmát okozhat.
