Szuper hagyomány: fákat ültetnek az újszülött gyerekeknek Szobon, egyre zöldebb lesz a város
Szobon minden év júniúsában rendezik meg a városnapokat a László naphoz legközelebb eső hétvégén, mivel a város védőszentje Szent László. A faültetést a 2004-ben a települést vezető polgármester, Remitzky Zoltán kezdeményezte.

Tóth Lajos alpolgármester átadja az egyik babának járó szalagot az idei évben rendezett városnapokon, és az Egri-Klein család a fánál - Fotók: Szobi József Attila Művelődési Ház
Azóta
a városnapi rendezvények egyik hagyományos programja a városfák ültetése, felszalagozása. A szalagokon a gyermekek neve és születési ideje található, melyet a szülők kötnek fel a fákra. Van aki fent is hagyja a fán, van aki elteszi emlékbe mielőtt lekopna a felirat.

Az Egri és a Klein család a bal oldali, és az Egri-Klein, a Járik és a Pálos család a jobb oldali képen - Fotók: Szobi József Attila Művelődési Ház
Az önkormányzat a korábbi években 25-30 fát ültetett, mostanában azonban már csak 20 körül mozog ez a szám. A hagyományt viszont nagyon szeretik a helyiek, hiszen a fák együtt cseperednek a gyerekekkel, akik büszkék a saját fájukra. A kis fabirtokosok családjainak többsége gondozza is a fát.

Bábik Zsófia és az ő 2004-ben ültetett fája. A fiatal lány az elsők között kapott saját fát a városban - Fotó: Szobi József Attila Művelődési Ház
A nagyszerű közösségépítő és környezetvédelmi program nemcsak Szobon, de több magyarországi városban és faluban is szokássá vált, például Sződligeten, Ajkán, Fóton, Szigligeten, Siófokon, Erdőkertesen, Dunakeszin, Dabason, Martfűn, Miskolcon, Szentesen, Szokolyán, Békésszentandráson, Fertőhomokon, Bátaszéken, Deszken, Szajolban, Tompán és még jó néhány településen.
Van, ahol kicsit másképp él ez a hagyomány: Nagykovácsiban például saját táblákat is tesznek a fákra a gyerekek nevével és születési idejével, míg Kiskunfélegyházán a friss házasok kapnak fákat, Zebegényben pedig rózsákat ültetnek a kicsiknek.
Te ismersz még olyan települést, ahol ilyen vagy hasonló szokás terjedt el?