Megvalósult az autista Bernát álma: egy napra tetováló lehetett
A cégek inkább fizetnek, minthogy fogyatékossággal élőket alkalmazzanak
A „Neked MUNKA, Nekem ÁLOM!” programban az idei évben több mint 200 fogyatékossággal élő ember munkaálmát teljesítik közel ugyanennyi munkáltató bevonásával.
A kezdeményezés ma már országos lefedettségű, így nemcsak Budapesten, de – 14 civil szervezet bevonásával és koordinációja mellett – vidéken is lehetőséget nyújt megváltozott munkaképességű emberek és munkáltatók bekapcsolódásra.
A program során a fogyatékkal élő résztvevők fél napig dolgoznak együtt egy számukra érdekes munkahelyen és munkakörben, a szervezet kollégájával közösen. Így testközelből figyelhetik meg egy munkavállaló mindennapi tevékenységeit. A résztvevőket tapasztalt mentorok kísérik és támogatják, akik minden kérdésükre válaszolnak.



Az ötödik éve megrendezett szemléletformáló projekt célja, hogy a fogyatékossággal élő jelentkezők és az őket fogadó munkáltatók számára alkalmat teremtsen a személyes találkozásra, egymás megismerésére és kölcsönös tapasztalatszerzésre, továbbá felhívja a figyelmet a fogyatékos emberek foglalkoztatásának lehetőségeire.
Ebben ugyanis még igencsak gyerekcipőben jár Magyarország: egy jogszabály szerint minden 25 főnél több embert foglalkoztató cégnek legalább 5 százalékban megváltozott munkaképességűeket kellene alkalmaznia, ellenkező esetben rehabilitációs hozzájárulást köteles fizetni.
Jelenleg ebből a hozzájárulásból évente körülbelül 70 milliárd forint folyik be a költségvetésbe, ami azt mutatja, hogy a cégek túlnyomó része inkább ezt választja, minthogy fogyatékossággal élőket vegyen fel.
Pedig ez az a bevétel, amiről az állam a lehető legnagyobb örömmel lemondana – fogalmazott az idei akciót felvezető sajtótájékoztatón Dr. Simon Attila, az EMMI szociális integrációért felelős helyettes államtitkára. Járulékkedvezményekkel és uniós programok révén is igyekeznek ösztönözni a szemléletváltásra.



Az RTL Híradó videója:
Valakinek már az is elérhetetlen álom, hogy egy gyárban dolgozzon
Egészséges emberként nagyon nehéz beleképzelnünk magunkat abba a helyzetbe, amivel egy fogyatékossággal élőnek nap mint nap szembesülnie kell, ha szeretne a társadalom értékes tagjává válni.
A legtöbbjüknek eleve alacsony az önbizalmuk, és a rendszeres visszautasítások, amiben munkakeresés során részesülnek, ezt csak tovább rombolják.
Ezért jó esély van rá, hogy még ha az átlagemberek szemében egy bizonyos munkakör nem is tűnik vonzónak – akár másé, akár a sajátjuk, amit utálnak – közülük valakinek ez jelenti vágyai netovábbját.
Az akciót szervező Salva Vita Alapítvány pedig mindent latba vetett, hogy legalább ezen az egy napon az évben minél több ilyen vágyat valóra tudjon váltani. És sikerült is szép eredményeket elérniük.
Volt, aki kerekesszékesként az autószerelést próbálhatta ki, egy értelmi sérült fiatalból cukrász lett, egy másikból gyorséttermi dolgozó, egy harmadikból pedig Tesco-pénztáros.
Olyan is akadt, aki epilepsziával küzd, és az egyik oldalára teljesen lebénult, most mégis lehetőséget kapott irodai kisegítőként, hogy hasznossá tegye magát. De fazekas, óvodai dajka, konyhai kisegítő, énekes, sőt még rendőr is szerepelt a megvalósult álomszakmák között.
A cél, hogy jövőre még tovább bővüljön ez a kör – és jó esetben nemcsak fél nap erejéig, de tartós foglalkoztatás terén is.