Megszólalt az elítélt, aki egy korcsolyázó életét mentette meg
Mi is beszámoltunk róla, hogy néhány napja Kaposvárott, a Deseda-tónál egy elítélt a kutyáját sétáltatta a tó mellett a részére kijelölt zónán belül, amikor látta, hogy egy korcsolyázó férfi alatt beszakadt a tó jege. A férfi saját életét kockáztatva azonnal a vízben elmerülő mentésére sietett. A férfi az egyik közeli háznál kért létrát, párja eközben a segélyhívó számot hívta segítségért.
Most megszólalt, az életmentő elítélt: a 24.hu-nak adott interjút.
P. László, a reintegrációs őrizetben lévő férfi elmondta, amikor látta, hogy bajban van a korcsolyázó, rögtön eldöntötte, hogy a segítségére siet, később derült csak ki számára, hogy olyan embert mentett meg, aki korábban az ő családján segített.
"Amikor odaértem, akkor láttam ki az: a kisfiam testneveléstanára. [...] Míg én börtönben voltam, ő nem csak az edzője volt. Úgy viselte gondját, mintha a pótapja lett volna. A kisfiam kitűnő tanuló, kimagasló sportoló, a tanár úr volt az edzője, sokat köszönhetünk neki. Mindig hálás voltam neki, ezerszer elgondolkodtam azon, hogy hogyan lehetne ezt a rengeteg jóságot meghálálni"
- mesélt a megmentett férfiról.

P. László azonban úgy gondolja, semmi hősies nem volt abban, amit tett. Kutyát sétáltatni indult el a tó partjára, amikor látta, hogy egy férfi korcsolyázik a tavon, ahol az előző napokban még hullámzott a víz. Már akkor próbálta őt figyelmeztetni, hogy veszélyes ott korcsolyázni, de nem hallotta meg őt a távolban sportoló férfi.
Néhány másodpercnyi ideje volt végiggondolni, hogy mit tegyen, hiszen biztos volt benne, hogy a vesztébe rohan a férfi. Kitalálta, hogy szól a feleségének, hogy hívjon azonnal segítséget, az ezermester szomszédjától pedig létrákat kér.
Elmondása szerint, mire ezt kiötölte, be is szakadt a jég a korcsolyázó alatt.
Azonnal cselekedett, pont úgy, ahogyan előre eltervezte: a létrákat a tó jegére fektetve bekúszott a korcsolyázóig, és eközben nyugtatgatta a férfit, hogy ne pánikoljon, meg fogja őt menteni.
- mondta a 24-nek.
P. László arról is beszélt, mennyire szerencsésnek érzi magát, hogy a bíró bizalmat szavazott neki, és reintegrációs őrizetbe kerülhetett. Nem titkolja, csalásért ítélték el, de tettét nem most, hanem már sokkal korábban megbánta.
Az életet mentő férfi egyike annak a 642 elítéltnek, akik a reintegrációs őrizetnek köszönhetően nagyobb eséllyel illeszkedhetnek vissza a társadalomba. A törvény azoknak a fogvatartottaknak ad lehetőséget a reintegrációs őrizet igénybevételére, akiket első alkalommal, nem személy elleni erőszakos bűncselekmény miatt, és öt évet meg nem haladó, fogház- vagy börtönbüntetésre ítéltek, valamint vállalják a jogintézménnyel járó szabályok betartását.
Az elítéltek távozhatnak ugyan az intézetből – már a büntetés tényleges kitöltése előtt –, de csak a büntetés-végrehajtási bíró által kijelölt helyen tartózkodhatnak, amelyet szigorúan meghatározott esetekben hagyhatnak csak el.
P. László a 24.hu újságíróját kifejezetten megkérte, hogy ezt a pár gondolatot szó szerint írja bele a cikkbe:
"A börtönben a hit és a családom tartotta bennem a lelket. Sokaknak tartozom köszönettel: a Jóistennek, hogy engem választott erre a feladatra, és segíthettem, a bírónak, aki esélyt adott, a családomnak, akik kitartottak mellettem. A hős pedig ebben a történetben nem én vagyok, hanem az, akit kihúztam a vízből: a pedagógus, aki az apátlan gyerekem mellé állt, amikor kellett."