Izgalmas LEGO kalandjátékot szerveznek nehéz helyzetű gyerekeknek és nagycsaládosoknak
Az is fontos, hogy ezeken a foglalkozásokon a gyerekek nem egy számítógépet vagy egy kütyüt nyomkodnak. Ezzel a foglalkozással fejlesztjük a memóriát, a finommotorikát, a kreativitást, és a számítógép csak egy közvetítő, kommunikációs eszköz.”
Az Amigos a szülőktől is gyűjti a visszajelzéseket. Az egyik apuka azt mondta nekik, hogy „csalódott” a programban, mert eddig azt hitte, a gyereke 20 percnél tovább nem tud a számítógép előtt ülni, most pedig abba sem akarta hagyni a játékot, és ennyire még senki sem tudta lefoglalni. „Kérdezte, mi a titkunk, én meg mondtam, hogy nincsen titok, a mosolygós Amigók ilyen aranyosak” – mondja Forgács-Fábián Sára.


Az Amigos folyamatosan tartja a kapcsolatot a támogató céggel, a LEGO Csoporttal. „Kaptunk tőlük külön képzést a LEGO - kockák használatáról is, ami inspiratív, a világot kinyitó oktatás volt. Ugyanis a LEGO játék nem csak arra való, hogy felépítsük belőle a Star Wars egyik gépét vagy a Friends kisházikót, hanem el lehet hajítani, bele lehet rakni papírrepülőbe, meg lehet nézni, ki tudja messzebb dobni, meg lehet mérni a súlyát, lehet vele zenélni és a többi. Ennek az inspirációnak az alapján fejlesztették le az amigók az Amigos Mini képzés anyagát és kalandjait. De azt tudom mondani, hogy nagyon jó partneri kapcsolat alakult ki a LEGO munkatársakkal.”
Hetente 9 foglalkozást tartanak az Amigos Mini programban. Elsősorban azokat várják, akik a koronavírus által érintettek anyagilag vagy lelkileg, valamint a nagycsaládosokat, az egészségügyi dolgozók gyermekeit és az alacsony jövedelmi szinttel rendelkezőket.
„Úgy gondolom, a koronavírus érdekes változásokat hozott az életünkben” mondja Forgács-Fábián Sára. Korábban sem lehetett sokszor egyértelmű igent vagy nemet mondani arra, hogy ki rászoruló és ki nem, most meg aztán különösen. Azoknak a családoknak, akik a digitális oktatásba sem tudtak bekapcsolódni, annyira szerény körülmények között élnek, jelenleg nem tudunk segíteni, de azokat meg tudjuk célozni, akiknek legalább egy internethez csatlakoztatható eszköz a rendelkezésére áll.
Akad köztük, akiknek nincsen sok játéka, és akad, aki most kapja meg életében az első LEGO kockákat. Fontos szempont volt a játék elindításakor az is, hogy a gyerekeknek társaságra, barátságra, közösségre van szükségük, és lehetséges, hogy egy középosztálybeli gyerek, akinél időközben változott a család helyzete, most már rászorulónak minősül.”
Hogyan lehet elérni ezeket a gyerekeket? Az Amigos iskolákat is megkeresett, de a nyári szünetben ez nehezebb volt, ezért egyrészt várják azokat a médiumokat, amelyek beszámolnak a programról, másrészt azokat az együttműködő partnereket, akik elérnek családokat, és szívesen kiküldik nekik a programról szóló felhívást. Több mint 1000 gyereket tud befogadni a programba az Amigos, de egyedül nem tudják őket elérni.
És hogy miben segít a program a gyerekeknek? Elsősorban élményt ad. Emellett fejlesztést is becsempésztek a játékba, van, ahol egy kis angolt vagy egy kis matematikát. Minden hónapban meghatározott téma köré szervezték a foglalkozást, augusztusban ez a világűr volt.
Közösségi élményt is jelent a foglalkozás. "Elképesztően érdekes az, hogy egy 6 és 12 év közti gyerek beül a számítógép elé, és ott van a képernyőn egy vele egyidős gyerek, aki az ország másik végén él, diskurzus alakul ki köztük, reagálnak egymás építményeire. Bár ez a közösség csak egy órára alakul ki, érdekes, mennyire könnyen képesek kötődni a gyerekek. Az empátiát és a toleranciát nem is kell magukba szívniuk, mert bennük van, és ezt csak gyakorolják a foglalkozás során.”