L. Ritók Nóra a cipősdoboz-ajándékokról: „Kész gyűjteményünk van már dobócsillagokból, játékfegyverekből, világító koponyákból”
Előző éves határidőnapló, telefirkált lapok, használt ruhák - csak néhány példa arra, mi mindent küldenek be "adományozók" a nehézsorsú gyerekeknek szánt karácsonyi gyűjtésbe. A szomorú tapasztalatokról L. Ritók Nóra írt, majd összefoglalta azt is, hogy mi az, amivel valóban segíteni és örömet szerezni lehet.
Cipősdoboz-ajándékok kapcsán a közösségi oldalán osztotta meg tapasztalatait és gondolatait az Igazgyöngy Alapítvány alapítója és szakmai vezetője:
"A tegnapi "negatív ajándék" posztom elég sok kommentet eredményezett. Bár folyamatosan kommunikáljuk, mindenfele, hogy mit szeretnénk a dobozok tartalmával kapcsolatban, a tegnapi első dobozátnézés, amire teljesen véletlenül, egy küldemény kapcsán került sor, erősen megrengette eddigi bizalmunkat az ajándékozókban.
A kommentek egy része elnéző volt, gyereknek tulajdonítva az egészet, és ötletek is jöttek bőven, hogy máshol hogyan hoznak rendbe, vagy hasznosítanak tovább egyébként kidobásra ítélt dolgokat. Próbáltam reagálni is, de azt gondolom, inkább leírom egy külön posztban, amit újra fontosnak tartunk a karácsonyi adományozós akcióval kapcsolatban.
Talán a legfontosabb, hogy
Sokszor leírtuk, hogy a használt ruha, cipő, amivel egyébként folyamatosan az év közben támogatjuk a családokat, gyerekeket nem jó karácsonyi ajándéknak. Egy gyerek karácsonykor nem ennek örül. Úgy tűnik, hiába kérjük ezt, mert tegnap a kollégáim három zsákkal szedtek ki a dobozokból ilyeneket. Volt amiben csak ez volt, használt póló, harisnyanadrágok…
És most a „nem”-ekről újra, a használt ruhán kívül is:
- Ne legyen benne törött, használhatatlan játék.
- Ne legyen benne összefirkált notesz, kifestő.
- Ne legyen benne „maradék” matrica, bármi, aminek egy részét már elhasználta valaki.
- Ne tegyetek bele agressziót támogató játékokat, még akkor sem, ha ezzel a ti gyerekeitek szívesen játszanak. Kész gyűjteményünk van már dobócsillagokból, játékfegyverekből, világító koponyákból. Nyilván nehéz határt húzni, de próbáljunk meg úgy nézni erre az egészre, hogy ezt a vonalat csendesíteni szeretnénk.
- Ne tegyetek bele túl sok hasznavehetetlen reklámajándékot… Ami nálatok lom, az nem túl jó másnak sem.
- Ne tegyetek bele piszkos holmikat.
Az Igazgyöngy céljai között nem szerepel sem a tisztítása, sem a javítása, sem az újrahasznosítása a máshol kidobásra ítélt dolgoknak. Egyébként sem, de most, karácsonykor meg pláne nem. Ne tegyétek ránk teherként még ezt is… Épp elég megküzdenünk azokkal a kihívásokkal, amelyeket felvállalunk.
Tudom, hogy az élethelyzetek, szükségletszintek, viszonyulások nagyon sokfélék. Ebben nehéz határvonalat húzni, mert személyesek. Inkább kérdezzetek, ha valamiben bizonytalanok vagytok. Az adományozási kultúrát is tanulni kell….de ez most nem is annyira adományozás, hanem ajándékozás. Gyerekeknek. Karácsonyra. Ne a szegénység legyen az első üzenete… ne a „jó az még annak, akinek nincs”. Hanem az ajándék, amivel örömet szeretnénk szerezni a gyerekeknek. Ötezer forint körüli értékben, kornak és nemnek megfelelően.
Mutatok pár „mintacsomagot”.
Segítsetek abban, hogy a karácsony üzenetét mindenki pozitívan élje meg. Mi, szervezők, ti, támogatók, és ők, akiket megajándékozhatunk általatok".


Az Igazgyöngy Alapítványról bővebben ITT olvashatsz.